Aké NATO prevzal Scheffer

Nový rok priniesol nového generálneho tajomníka pre NATO. Žoviálneho a kontroverzného Škóta Georgea Robertsona vystriedal suverénne, ale zdržanlivo pôsobiaci holandský diplomat Jaap de Hoop Scheffer. Vie sa o ňom, že holduje behu a má rád kabaret. Hovorí

Jaap de Hoop Scheffer ešte ako holandský minister zahraničia diskutoval vlani na Prešovskej univerzite o vstupe Slovenska do Európskej únie. V pozadí minister zahraničia Eduard Kukan. FOTO - ČTK

po anglicky, nemecky a po francúzsky takmer rovnako plynule ako rodnou holandčinou. A to sa mu zíde, pretože NATO je dnes babylonom názorov na základné otázky vojny a mieru.

Aliancia, kde pán Scheffer 5. januára prebral kormidlo, je dnes úplne iná ako tá, ktorá vzišla z posledného summitu v Prahe pred piatimi rokmi. Vtedy boli operácie mimo Európy prakticky tabu, dnes NATO vedie misiu v Afganistane a pomáha Poľsku v Iraku. Aliancia sa vtedy takmer vôbec nezaoberala terorizmom či šírením zbraní hromadného ničenia; dnes sú to hlavné úlohy, pre ktoré NATO vytvorilo špeciálne jednotky rýchleho nasadenia. Georgeovi Robertsonovi sa podarila neľahká úloha - presvedčiť spojencov o potrebe reagovať na nové hrozby a nové medzinárodné prostredie aspoň čiastočne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spojenci stále nie sú zajedno v dôležitých „detailoch": kedy použiť silu, ako, proti komu a na základe akých kritérií. To sa týka hlavne citlivej otázky vojenských operácií proti jadrovým a biologickým zbraniam, nie nepodobným vojne v Iraku. V princípe všetkých 19 (čoskoro 26) členov súhlasí, že občas bude treba použiť silu proti teroristickým skupinám či krajinám, ktoré sa pokúšajú získať zbrane hromadného ničenia. Ale vojna v Iraku jasne poukázala na problémy: dá sa veriť spravodajským službám, že ich uzávery sú podložené faktami? Ak áno, tak koho službám? Americkým? Francúzskym? Nemeckým? A kto rozhodne, kedy by ešte fungovala diplomacia, a kedy už musia prehovoriť zbrane? A ak už zakročiť, tak len proti samotným zbraniam či aj proti režimom, ktoré ich vyvíjajú? Od čias invázie Iraku už síce nastal určitý pokrok k zhode, ale stále nie dosť na to, aby zaručil spoločný postup v prípade budúcej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa vie o Schefferovom postoji? Holandsko je tradične proatlantické v tom zmysle, že vníma USA a Kanadu ako nedeliteľnú súčasť bezpečnosti Európy. Proatlantické však neznamená proamerické. Sám Scheffer vo funkcii ministra zahraničných vecí (2002-2004) pôsobil dosť neutrálne. Holandsko síce podporilo vojnu v Iraku, ale nepodpísalo známy otvorený list ôsmich šéfov vlád, ktorým sa Veľká Británia, Španielsko a šesť ďalších európskych krajín pridalo na stranu USA. Scheffer sa tak vyhol zatiaľ škaredej vnútroeurópskej hádke o obrane, čo mu zrejme zachránilo džob ako šéfovi NATO. Inak by ho totiž Francúzsko a Nemecko vnímali ako skompromitovaného.

To však neznamená, že nový generálny tajomník nemá vyostrené názory. V prednáške, ktorá sa uskutočnila už po jeho nominácii do funkcie, zdôraznil potrebu „ozbrojenej intervencie (proti šíriteľom jadrových a biologických zbraní) v situáciách, keď zlyhá prevencia". V diplomatickom lexikóne sa tak postavil bližšie k Veľkej Británii a USA, ako k pacifisticky naladenému Nemecku či Belgicku.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčom k úspechu nového generálneho tajomníka bude trpezlivá práca so spojencami - bude sa treba baviť o možných scenároch, krízach a očakávaných reakciách, a takto postupne vybudovať plnú podporu vlád a verejnosti pre nové misie NATO. Tu sa bude pánovi Schefferovi hodiť znalosť francúzštiny - práve Francúzsko často pláva proti prúdu; Paríž dlho oponoval snahám NATO rozšíriť pole pôsobnosti mimo Európy a do poslednej chvíle blokoval aj misiu v Afganistane.

V konečnom dôsledku bude ale Schefferovo pole pôsobnosti obmedzené. Šéfovia NATO sú skôr manažéri ako generáli; môžu sa pohybovať len v medziach prianí členských štátov. Otázky použitia sily proti šíriteľom zbraní hromadného ničenia si musia najskôr vyriešiť jednotlive vlády. O konečnej úlohe NATO v boji proti novým hrozbám bude rozhodnuté v Paríži a Washingtone, nie v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: TOMÁŠ VALÁŠEK(Autor je riaditeľom Bruselskej pobočky americkej výskumnej organizácie Stredisko pre obranné informácie - Center f

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu