FOTO - MOVIEWEB
Hneď na začiatku však treba priznať, že Pán prsteňov odchádza naozaj veľkolepo, režisér Peter Jackson mu určite venoval najväčšiu pozornosť.
O druhej časti režisér hovoril, že je lepšia ako prvá, o tretej, že je najlepšia zo všetkých. Trochu to ukazuje, čo si myslí o svojej predchádzajúcej práci, trochu to vypovedá o sile reklamy - držte si ponožky, ešte ste nič nevideli, povedala by Velma Kelly z muzikálu Chicago. Jackson navyše naznačil, že tentoraz sa objaví fyzický Sauron, a dievčatám, že na konci bude svadba.
Hneď skraja nám na osude obludky Gluma v kapitole z jeho detstva maskéri, počítačoví animátori a herec Andy Serkis za päť minút ukážu, čo skutočne znamená zapliesť sa s Veľprsteňom a akým nebezpečenstvom pre svojho nositeľa i okolie je. Frodovi - Elijahovi Woodovi aj s jeho prevracaním očí na to nestačili tri filmy.
Nasleduje nuda príprav na bitku, kde, žiaľ, vynikne kvalita dialógov - sú otrasné. Postavy sú čoraz plochejšie, Mortensen titulnú úlohu podľa očakávania neutiahne, v celom filme sú vlastne skvelí len Miranda Otto ako Eowyn a John Noble ako Denethor.
Po vyše dvoch rokoch čakania a šiestich hodinách filmového príbehu však režisér do finále získal významný tromf - zvykli sme si naňho. Už neprekvapuje, že vizuál pripomína čosi medzi Ferdom Mravcom, Excaliburom a Finistom - Jasným sokolom, že dej je rozvláčny a sladký, že o temnej ságe nemôže byť ani reči, lebo musí trhať rekordy návštevnosti, a byť najmä pre „rodiny s deťmi". Čakanie na finále preto ubehne rýchlo.
Potom sa Petrovi Jacksonovi stane to najlepšie, čo sa mohlo - dostane sa do časovej tiesne, lebo ani najväčšia bitka nemôže trvať celý film. Musí teda začať strihať tak, ako mal od začiatku. Príbehy sa v tempe prelínajú, už ich nezdržujú úplne zbytočné scény, a už ani tak veľmi neprekážajú prešľapy, napríklad, že vojenskí poradcovia sa pri scénach s katapultami príliš nevyznamenali. Rozdiel oproti bitke v druhej časti nie je taký neuveriteľný, ako sa oznamovalo, ale programátori armády vytvorili skvele, a vidno tu aj, čo v skutočnosti znamená „rozniesť niekoho na kopytách". Náskok vďaka technike však doteraz vždy vydržal len do najbližšieho veľkofilmu - čaká to i Pána prsteňov.
O zmenách vo filmovej verzii oproti knihe tentoraz iste popíšu fanúšikovia, hoci sú už dávno na Jacksonovej strane, celé knihy - je ich nespočetné množstvo. Isté je, že režisérovi niektoré odchýlky umožňujú i únik z pascí, ktoré si sám nastražil. Napríklad, ak sa niekto pýtal, ako bude Sam pobiehať po Mordore s prsteňom na ruke, keď vo filme to znamená okamžitý nájazd nazg•lov, riešenie je prosté - Sam si prsteň nenasadí.
Tolkienisti sa budú opäť sťažovať, že sa vyparil Tolkienov filozofický odkaz a že trilógia je až príliš akčná. Pokusy dostať niečo filozofické do dialógov sa nedaria, ale z obrazov je predsa mnohé jasné: starý vládca koná ako pohan a zhorí, muž v bielom korunuje kráľa. „Muži zo západu" pobijú predchodcov nosorožcov a slonov a iné neznáme stvorenia, nepomôžu ani ľudskí prisluhovači z východu. A pred najmenšími sa musí pokľaknúť, lebo sa obetovali za všetkých. Treba viac?
Na konci sa režisér očividne nevie so svojím monštruóznym dielom rozlúčiť. Je to pochopiteľné, ale radšej už mohol urobiť radosť priaznivcom knihy a dať do filmu Tolkienovo záverečné „vymetenie kraja", v ktorom hobiti zatočia s votrelcami, čo medzičasom ovládli ich krajanov, než uzatvárať príbeh znôškou banalít. Zostalo tak veľa priestoru napríklad na úvahu, ako by éra vlády ľudí, ktorá sa Návratom kráľa začína, po oslavách pokračovala. Elfi odišli a orkovia sú v zaslúženom pekle. Ľudom už nič nebráni pobiť malých hobitov - veď ich už nepotrebujú - a trpaslíkov strčiť do cirkusu.
Lord of the Rings: The Return of the King (Pán prsteňov: Návrat kráľa) * USA 2003 * 201 minút * Réžia: Peter Jackson * Hrajú: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Andy Serkins, Sean Astin, Liv Tyler