tohto vírusu vo Vietname usmrtila najmenej troch ľudí. „Ak sa vírus typu H5N1 spojí s bežným ľudským chrípkovým vírusom a ak sa stane prenosným, má potenciál napáchať rozsiahle škody," povedal hovorca pobočky WHO v Manile Peter Cordingley.
Veronica Chanová, riaditeľka odboru mikrobiológie a parazitológie na lekárskej fakulte Filipínskej univerzity v Manile, povedala, že ľudia by v prípade vypuknutia epidémie nemali žiadnu ochranu. Pripomenula, čo môže taká pandémia napáchať na príklade z minulého storočia, keď španielska chrípka bola veľmi devastujúca, lebo v roku 1918 zahubila 40 miliónov ľudí.
Vo Vietname na mutáciu vírusu vtáčej chrípky zomreli dve deti a dospelá žena. Panuje podozrenie, že na rovnakú chorobu zomrelo ďalších deväť detí vo veku od deviatich mesiacov do 12 rokov.
Zatiaľ bez následkov na ľuďoch vyčíňa vtáčia chrípka v Južnej Kórei a v Japonsku, kde už zahynuli státisíce kurčiat. Podľa Chanovej môže vtáčia a ľudská chrípka svoje genetické častice spojiť dokopy a vyprodukovať nový vírus. Ten sa v čase globalizovaného cestovania môže veľmi rýchlo rozšíriť. Zároveň však upozornila, že minuloročné skúsenosti so SARS ukázali, že ľudský imunitný systém sa proti chrípkovej viróze vie brániť vzhľadom na to, že väčšina nakazených sa nakoniec uzdravila.
(čtk)