
Obhajcovia prichádzajú na súd. FOTO TASR – JPZEF ĎURNÍK
BANSKÁ BYSTRICA – Prokurátorka v procese Mikuláš Černák a spol. si myslí, že počas dvoch dní obnoveného pojednávania nevyšlo najavo nič, čo by už nebolo v spise. Jednotlivé výpovede odmietla komentovať.
Včerajšie pojednávanie poukázalo na niektoré postupy polície, ktoré na základe výpovedí samotných policajtov boli neprofesionálne. Jeden z operatívcov tvrdí, že keby odišiel o mesiac skôr do dôchodku, daktyloskopické stopy vrátane odtlačkov z chaty, kde mal byť držaný a neskôr zavraždený Poliak Grzegorz Szymanek, by „skončili v koši“.
Daktyloskopickou kartou hľadaného Szymaneka disponuje polícia od roku 1996. Jeho odtlačky v chate zaistila v septembri 1997, až o rok ich však našli technici pohodené v skrini. Priniesli ich šéfovi oddelenia a ten ich zas uložil, lebo nevedel, čo v obálkach je. Až v marci 1999 si ich údajne prišiel vyzdvihnúť pracovník kriminálky.
Ťažko vysvetliteľný je postup jedného z košických operatívcov Guziho, ktorému Šani Horváth ležiaci v nemocnici prvý raz oznámil, že chce vypovedať o vražde „nejakého Poliaka“, na ktorej sa mali podieľať ľudia z Banskej Bystrice okolo Černáka. Neexistuje zápis z ich prvého ani druhého stretnutia s Horváthom, ktoré už bolo aj za účasti vyšetrovateľa. Práve tohto operatívca spolu s Dušanom Borženským označil Horváth za svojich únoscov, ktorí ho previezli z Košíc do ústavu v Kováčovej. Guzi, ako aj Borža túto verziu popreli.
Policajt Guzi si s Boržom tyká a nevylúčil, že v inej kauze ako Černák spolupracovali. Odmietol však, že by Boržovi poskytoval nejaké výhody či odmeny za spoluprácu. „Dobré slovo, pozvanie na pol deci. Iné si neviem predstaviť,“ dodal Guzi.
Senát zaujímali výpovede ďalších policajtov, o ktorých vo svojej poslednej výpovedi pred súdom Alexander Horváth povedal, že ho donútili usvedčovať Černáka.
„Nebyť nás, Horváth už nežije,“ tvrdí Ladislav Borovský, policajt, ktorý sa Šanimu venoval. Po prepustení z liečenia v Kováčovej bol Horváth údajne vo veľmi zlom stave. Už dlhšie mu podávali morfium a podľa lekárov ho mohli zachrániť jedine operácie v zahraničí. Tie aj absolvoval. Ešte predtým mu museli vysadiť morfium, aby vylúčili možnosť závislosti.
„Nikdy som sa Horváthovi nevyhrážal, ani ho nenútil usvedčovať Černáka. Bez Šaniho pomoci by nikto mŕtvolu nenašiel ani nehľadal,“ dodal Borovský.
Súdny znalec z odboru geológie vylúčil, že by mohlo dôjsť k posunu časti tela v hrobe, kde bolo vyše roka zakopané telo Poliaka G. Szymaneka. Podľa policajného záznamu z exhumácie sa však našlo niekoľko kostí 30 až 40 centimetrov od tela. Najväčší posun kostí vplyvom zamŕzania a pohybov zeminy, ktorý znalec pripustil, je 2 – 2,5 centimetra.
DANIEL VRAŽDA