Ak je únik tepla cez okná od 30 do 40 percent, oplatí sa investovať do nových kvalitných okien. Teplo však môže unikať aj cez strop, steny či podlahu. Cez strop sú priemerné úniky tepla od 10 až 15 percent, cez podlahu asi desať percent, cez steny od 30 do 50 percent," povedal Ing. Karol Mikloš z Regionálnej energetickej agentúry v Šali. Skôr, než majiteľ bytu či domu siahne hlboko do peňaženky, mal by si dať urobiť energetický audit. Zistí, aké sú straty tepla a čo ich zapríčiňuje.
Podľa údajov energetickej agentúry vyjde zateplenie obvodu jedného šesťposchodového domu 1000 až 1 200 korún za meter štvorcový. Zateplenie obvodového plášťa by malo priniesť úsporu tepla o 30 až 40 percent. Zateplenie nemá význam bez regulácie ústredného kúrenia v dome, ktoré stojí do 2 000 korún a dá sa ním ušetriť dvadsať percent energií.
„Po správnej regulácii dodávok tepla a po správnom zateplení môže priemerná slovenská domácnosť v bytovke platiť menej aj po zvýšení cien ako doteraz," myslí si Karol Mikloš.
Dodáva však, že tieto kalkulácie sú všeobecné. Spotreba tepla v rovnakých domoch na juhu Slovenska a pod Tatrami je iná, iné sú tam aj poveternostné podmienky.
Energetický audit robia špecializované firmy. Ľudia tieto služby na Slovensku využívajú málo. Vo vyspelých európskych krajinách sa ľudia do rekonštrukcie bez energetického auditu nepustia.
Podniky stojí audit približne od 25- do 40-tisíc korún. Majitelia bytov zaň zaplatia od 500 do 700, veľkých rodinných domov maximálne do 10-tisíc korún. Cena je nižšia vtedy, ak agentúre dodajú dostatočné podklady o stavebných materiáloch. V doterajších auditoch bytov sa zistili najmä tepelné straty, ktoré neboli zapríčinené nekvalitou okien, ale rekonštrukčných prác.
(ben)