Bush opäť udrel na Kubu. Na svoje ťaženie proti režimu Fidela Castra sa snažil získať podporu 33 štátov amerického kontinentu, ktoré sa zišli v Mexiku na mimoriadnom summite Organizácie amerických štátov.
Vyhliadky na úspech sú malé. Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Latinskou Amerikou dnes zaťažujú úplne iné problémy.
„Diktatúra nemá v Amerike miesto," povedal Bush vo svojom úvodnom vystúpení v mexickom Monterey. Demokratické krajiny Severnej a Južnej Ameriky musia podľa neho stáť na strane Kubáncov, ktorí „už takmer pol storočia trpia pod tyraniou a represiami", povedal Bush a vyzval na rýchly a pokojný prechod Kuby k demokracii.
Organizácia prijala v roku 2001 chartu, podľa ktorej majú ľudia v oboch častiach Ameriky právo na demokraciu. Napriek tomu sa zaoberá Kubou len ojedinele. Jeden dôvod je ten, že Fidelov „ostrov slobody" je jedinou krajinou kontinentu, ktorá nie je členom organizácie. Vylúčili ju začiatkom 60. rokov s odôvodnením, že marxisticko-leninský systém je nezlučiteľný s princípmi západnej pologule. Väčšina štátov preto odmieta hovoriť o štáte, ktorý sa nemôže brániť. Na tomto argumente stroskotala aj minuloročná snaha Spojených štátov vydať deklaráciu, ktorá by kritizovala minuloročný povestný záťah Fidelovho režimu proti kubánskej opozícii.
Vyhlásenie amerického prezidenta je súčasťou zmeny americkej politiky voči Kube, ktorú vyprovokoval Castrov záťah proti disidentom. V októbri minulého roka sa Bush, motivovaný tohtoročnými prezidentskými voľbami, rozhodol zvýšiť tlak na kubánsky režim a pripraviť sa na očakávaný prechod ostrova od komunizmu k demokracii.
Štáty Strednej a Južnej Ameriky svoj postoj ku Kube však meniť nechcú. Mnohé s neskrývanými sympatiami sledujú súboj Dávida s Goliášom. Ich vzťahy s USA navyše zaťažujú celkom iné problémy. Ako napísal denník Washington Post je dnes Bush najnepopulárnejším politikom kontinentu a jeho iniciatívy - vytvorenie zóny voľného obchodu do roku 2005 či protikorupčné opatrenia - narazili v Latinskej Amerike na ostrú kritiku.
O čom na summite hovorili
Summit Organizácie amerických štátov o demokracii, boji proti chudobe a terorizmu poznačili spory okolo dvoch tém:
o zóna voľného obchodu
Sporný je termín vzniku zóny, ktorá by vytvorila trh pre 800 miliónov obyvateľov. USA presadzujú, aby sa terajšia Severoamerická zóna voľného obchodu (NAFTA) rozšírila na celý kontinent najneskôr 1. januára 2005. Mnohé krajiny na čele s Brazíliou nesúhlasia. Ich ekonomiky vraj nie sú ešte pripravené.
o boj proti korupcii
USA požadujú, aby v záverečnej deklarácii bola klauzula, ktorá by vylučovala účasť skorumpovaných štátov na ďalších summitoch. Väčšina latinsko-amerických štátov je proti. Pýta sa, kto stanoví definíciu skorumpovaného štátu. (mim, čtk)