Zamestnanec slepačej farmy vynáša mŕtve sliepky, ktoré zabil vírus vtáčej chrípky. FOTO - REUTERS
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) včera na základe laboratórnych testov oznámila, že vírus s označením H5N1, ktorý zvyčajne zabíja len hydinu a vtáky, bol príčinou smrti trojice Vietnamcov z okolia Hanoja.
Experti z WHO i Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo prišli pôvodne do Vietnamu pomáhať v boji proti šíreniu nebezpečného vírusu na slepačích farmách. Nákaza sa tam totiž objavila už v polovici decembra, odkedy zabila tisíce kusov hydiny.
Pri tom však narazili aj na podozrivé úmrtia niekoľkých ľudí. Až testy ukázali, že dve deti a jedného dospelého zabila vtáčia chrípka. Stovky ľudí žijúcich v postihnutých oblastiach sa preto museli včera podrobiť lekárskym testom. U nikoho ďalšieho sa však znaky nákazy neobjavili.
Odborníci upozorňujú, že nové prípady sa môžu objaviť aj neskôr, pretože kým nie je nákaza úplne eliminovaná, prenos zo zvierat na ľudí je pomerne pravdepodobný. „Jedinou možnosťou, ako dostať nákazu pod kontrolu, je vyhubenie všetkých postihnutých kŕdľov," tvrdí Peter Horby z WHO.
Ani to však nemusí znamenať, že už žiaden človek neochorie. „Sú síce dôkazy, že choroba sa neprenáša z človeka na človeka," povedal agentúre Reuters Shigeru Omi z WHO. „Je však možné, že vírus sa naviaže na vírus bežnej chrípky, čo by mohlo mať ďalekosiahle následky. Vznikajúci vírusový hybrid totiž ľahko mutuje a ťažko sa mu predchádza."
Vietnam nie je jedinou postihnutou oblasťou. Vírus zasiahol i ďalšie ázijské krajiny - v Južnej Kórei ho odhalili už v decembri, Japonsko ohlásilo jeho výskyt v pondelok. Japonská vláda pritom včera sľúbila, že svojich obyvateľov pred nákazou ochráni. Tí sa napriek tomu boja konzumovať akúkoľvek hydinu. „Mám veľký strach. Keď som si dnes kupoval obed, vyhol som sa kurčaťu," povedal jeden zo zákazníkov supermarketu v centrálnom Tokiu.
Vtáčia chrípka nie je v Ázii novinkou. Už pred siedmimi rokmi tento vírus v Hongkongu zabil šesť ľudí. Minulý rok sa objavil aj v Európe - v Holandsku, Belgicku a Nemecku. Európska únia vtedy obmedzila obchodovanie s hydinou, ktoré naplno obnovila až v auguste po zvládnutí epidémie.
(mm, reuters, čtk)