Krajský súd v Bratislave včera odročil pojednávanie o tom, či má spoločnosť Istrofin, nástupca zaniknutého VÚB Kupónu, vydať akcie, ktoré by si mohli ľudia vymeniť namiesto akcií VÚB Kupónu.
Firmu Istrofin dnes ovláda spoločnosť Kvinta. Tá patrila finančnej skupine Penta, ktorá ju v roku 1999 previedla na Crimson Dawn Limited so sídlom na jednom z off-shore ostrovov Channel Islands - Jersey. Kvinta má v Istrofine síce len 5,8 percenta akcií, pri rozdrobenej štruktúre akcionárov jej to však stačí na udržanie kontroly nad fondom.
Akcionárom VÚB Kupónu, svojho času najväčšieho fondu na Slovensku, zostali na účtoch v Stredisku cenných papierov zapísané tie isté akcie aj potom, čo sa fond premenoval a rozdelil na dve iné firmy. Nástupníkom VÚB Kupónu je Istrofin, ktorý však náhradné akcie nevydal, hoci mu to káže zákon.
„Tvrdia, že koncom januára bude valné zhromaždenie, kde o vydaní nových akcií rozhodnú. V oficiálnom programe valného zhromaždenia je však napísaná len plánovaná výmena akcií zo zaknihovaných na listinné. Nie je nám jasné, aké akcie chcú vlastne vymieňať, keď žiadne nevydali," hovorí právnička jedného z drobných akcionárov Lucia Kralovičová.
Spoločnosť Istrofin na súde napadol jeden z drobných akcionárov VÚB Kupónu, ktorý vlastní jednu akciu. Práve to na súde napadol zástupca Istrofinu Peter Kubík. Spochybnil, či môže aj takýto malý akcionár podať žalobu, ktorou sa domáha práv pre ďalších 160-tisíc podielnikov. Žalobca totiž Istrofin žiada o vydanie akcií všetkým akcionárom, nielen sebe.
„Spory okolo zlikvidovaných investičných fondov treba vidieť v širšom kontexte. Ide o dôveru do kolektívneho investovania. Blíži sa totiž dôchodková reforma a asi by sa nikomu nepáčilo, ak by sa niečo podobné stalo s niektorým z penzijných fondov, kde budú mať ľudia celoživotné úspory," varoval jeden drobný akcionár.
Pády najväčších fondov
VÚB Kupón
Po ovládnutí finančnou skupinou Penta sa premenoval na Stratégia Invest a neskôr zanikol zlúčením so spoločnosťou Interfin Group. Tá sa v roku 1997 rozdelila na Intermart (majetok 3,5 miliardy korún), ktorý zostal Pente, a Istrofin (majetok 3 miliardy korún), ktorý Penta ovládala vďaka rozdrobenosti akcionárskej štruktúry. V roku 1999 Penta previedla firmu Kvinta, ktorá ovládala Istrofin, na spoločnosť so sídlom na jednom z off-shore ostrovov Channel Islands.
Prvá slovenská investičná spoločnosť (PSIS)
Ministerstvo financií v roku 1995 odňalo licenciu PSIS, ktorá patrila medzi najvýznamnejšie na Slovensku. Spravovala majetok za sedem miliárd korún. Táto spoločnosť bola zároveň známa svojou nezávislosťou od vtedajšej vládnej koalície a podporou nezávislej tlače (ovládala aj vydavateľa denníka SME). Majetok v správe PSIS prešiel rozhodnutím vlády do dvoch investičných spoločností, medzi nimi aj do správy Harvardskej investičnej spoločnosti, známej úzkymi kontaktmi na niektorých predstaviteľov HZDS.
Prvá slovenská investičná a privatizačná spoločnosť (PSIPS)
Ministerstvo financií v roku 1996 na druhý raz odobralo licenciu PSIPS, núteným správcom sa stala Harvardská investičná spoločnosť. Tá ihneď po prevzatí začala s horúčkovitým odpredajom majetku PSIPS, odôvodňovala to tým, že „vykonáva iba čiastočnú funkciu likvidátora".
VSŽ - sporiteľňa
V roku 1996 ovládla investičný fond VSŽ - Sporiteľňa skupina okolo Family Brokers, ktorá sa stáva novým správcom fondu. Jedným z jej štatutárov bol Mário Hoffmann, dnes jeden z majiteľov finančnej skupiny Istrokapitál. VSŽ - Sporiteľňa zaniká o pár mesiacov neskôr bez likvidácie zlúčením s firmou Kierra. Na spoločnosť Kierra prechádzajú všetky práva a záväzky bývalého investičného fondu.
Zdroj: archív SME, M.E.S.A. 10