BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Rudolf Zajac je spokojný s výsledkami, ktoré dosiahol v minulom roku. Jeho reforma sa začala a pripravené sú ďalšie zákony. Roku 2004 by sa občania podľa neho nemali báť. „Nebude pre ľudí drastický. Prinesie zmenu filozofie," sľubuje.
„Vieme, že reformu obťažne prijímajú takmer všetky zložky systému, ale vždy sme poctivo hovorili, že zmena bude náročná," povedal minister. Za najťažšie obdobie vlaňajška pokladá protesty lekárnikov. „Boli to pre mňa ľudsky ťažké situácie, keď som z obrazovky videl, ako lekárnici hovorili ľuďom - choďte si od Zajaca pýtať difluktan. Už by som nechcel zažiť, aby bol občan takto vydieraný."
Dvadsať- a päťdesiatkorunové poplatky podľa neho priniesli žiadaný efekt - ľudia uvážlivejšie navštevujú lekára a kratšie sa leží v nemocniciach. „Iste, občanov to nepotešilo, ale v druhej polovici roku som už často počul hovoriť - áno, v čakárňach je menej ľudí, lekári sa nám viac venujú," tvrdí.
O 22 percent sa znížil počet vystavených receptov a výdavky poisťovní na lieky vzrástli od vlani len o 2 percentá, kým rok predtým až o 20 percent.
Zajac je spokojný aj so zmenami v nemocniciach. Vznikli samostatné kardiologické centrá v Banskej Bystrici a v Košiciach, onkologický ústav v Košiciach, Centrum spinálnej chirurgie v Bratislave-Ružinove a Centrum pre liečbu matky a plodu v Bratislave na Kramároch.
„Rok 2003 bol pre nás rokom srdca, nové kardiocentrá dokázali za tie isté peniaze urobiť o 30 až 35 percent akútnych výkonov viac. Rok 2004 by mal byť rokom onkológie." Chce sa preto zamerať na fungovanie a hospodárenie onkologických ústavov.
Minister je tiež hrdý na pokrok v presadzovaní práv pacientov. Od leta funguje z holandského grantu Jednotka ochrany práv pacienta, kde sa ľudia môžu sťažovať na zanedbanie starostlivosti alebo porušovanie zákona. „Je to veľmi dobrá spätná väzba, je to zrkadlo slovenského zdravotníctva," hovorí Zajac. Vyzýva ľudí, aby sa nebáli pod svoje podnety podpísať.
Za úspech pokladá aj fungovanie často kritizovanej štátnej akciovky Veriteľ, ktorá má oddlžovať zdravotníctvo. Peniaze, ktoré od štátu dostala, podľa neho míňa účelne. „Možno sme na začiatku spravili chybu, že sme neinformovali o jej vzniku. Bolo to preto, lebo predtým každá zmienka o oddlžovaní vyvolala rast nákladov. Ale dnes cez Veriteľa platíme len reálne a verifikované dlhy, tvrdo vyjednávame, a len na istine sme už ušetrili desiatky miliónov."
Šesť najdôležitejších reformných zákonov pôjde v najbližších týždňoch do vlády. Po ich prijatí by sa mal podľa Zajaca skončiť socializmus v zdravotníctve, malo by fungovať efektívnejšie a kvalitnejšie. „Viem, že ich presadzovanie bude nesmierne ťažké, ale budeme ich tlačiť krok za krokom. Chyba bola, že sme vopred medializovali termíny. Zistili sme, že ich nemôžeme stihnúť, lebo treba novelizovať vyše 30 zákonov."
Dúfa, že zákony prejdú parlamentom v prvom polroku. „V druhom začnú platiť - najprv bude ticho, potom veľký krik. A až potom sa začnú všetci vážne zaoberať tým, čo prinesú. A najbližšie 2 - 3 roky budeme tieto zákony upravovať, odstraňovať chyby, riešiť aplikačné problémy." (mar)