Vláda dnes vymenuje ďalších šéfov úradov

BRATISLAVA - Vláda dnes vymenuje chýbajúcich šéfov tzv. špecializovaných úradov. Pôvodne ich mala vymenovať ešte v decembri, ale traja ministri za SMK, ktorým úrady podliehajú, svojich nominantov neponúkli.

BRATISLAVA - Vláda dnes vymenuje chýbajúcich šéfov tzv. špecializovaných úradov. Pôvodne ich mala vymenovať ešte v decembri, ale traja ministri za SMK, ktorým úrady podliehajú, svojich nominantov neponúkli.

Najdlhší menoslov predloží minister pôdohospodárstva - až 99 mien. „Chceli sme vybrať tých najschopnejších," zopakovala hovorkyňa ministra Katarína Czajliková.

Aj minister životného prostredia vraj „okrem politických záležitostí" dbal na odbornú spôsobilosť uchádzačov. „Preto je ťažšie vybrať tých správnych ľudí," povedala jeho hovorkyňa Danica Filová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Koho spomínaní ministri do funkcií navrhli, včera ešte nebolo známe. „Mená sa menia do poslednej chvíle," povedala Filová.

Do našej uzávierky zverejnilo menoslov len ministerstvo výstavby. V 8-mennom zozname figurujú aj dvaja nedávni funkcionári štátnej správy dosadení za SDKÚ. Jeden je posledný prednosta Okresného úradu v Malackách a druhý niekdajší zástupca prednostu Krajského úradu v Nitre. „Pán minister nevyberal mená, ale ľudí, s ktorými sa aj stretol na pohovoroch a mohol si preveriť ich odbornú spôsobilosť," povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Varagyová.

Ak vláda šéfov špecializovaných úradov vymenuje, funkcie by sa mali ujať už zajtra. Už začiatkom januára totiž vyšlo najavo, že úrady bez nich nemôžu naplno fungovať. Nemôžu vydávať rozhodnutia, zakladať účty v banke ani uzatvárať zmluvy na odber energie či telekomunikačné služby. Nemajú nikoho, kto by za rozhodnutia prevzal zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu

Analytik M.E.S.A.10 Jaroslav Pilát hovorí, že problémy nemuseli byť, keby ministerstvá k tvorbe úradov pristúpili zodpovedne. Pripomína, že návrhy zákonov o úradoch pripravovali už v lete a odvtedy mali dosť času na zmeny sa pripraviť. „Vedeli, že od Nového roka to naozaj takto bude fungovať." Problémy však nepokladá za také závažné, aby sa za niekoľko dní nedali odstrániť. (joč)

Koho vláda vymenuje

* 4 prednostov 46 obvodných úradov životného prostredia,

* prednostov 8 krajských pozemkových úradov a riaditeľov 44 obvodných pozemkových úradov,

* prednostov 8 krajských lesných úradov a vedúcich 39 obvodných lesných úradov,

* prednostov 8 krajských stavebných úradov.

To je spolu 153 úradov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu