h dôvodov ceny prudšie rastú aj tento mesiac. Od februára má však inflácia začať klesať.
„Decembrové údaje iba potvrdili pretrvávajúci administratívno-nákladový charakter inflácie," hovorí analytik Tatra banky Róbert Prega. „Zmeny regulovaných cien a nepriamych daní sa na celkovom raste cien za uplynulý rok podieľali 7 percentuálnymi bodmi."
Vlani síce ceny výrazne stúpli, no bolo to aj v dôsledku toho, že v roku 2002 bolo zdražovanie výrazne nižšie. Vláda pred voľbami odložila opatrenia, ku ktorým pristúpila až v roku 2003. Daňou iba za 3,4-percentný rast cien v roku 2002, sprevádzaný aj vysokým rastom reálnych miezd, tak bola vlaňajšia 9-percentná inflácia a zníženie reálnych miezd.
Najviac stúpli výdavky na bývanie, vodu, elektrinu a plyn a tiež na alkohol a tabak - teda na tovary a služby, ktoré ovplyvnili cenové deregulácie a zvýšenie spotrebných daní. Drahá ropa na svetových trhoch sa prejavila v cenách za dopravu. Zdravotnícke služby ovplyvnilo zavedenie poplatkov.
Kým výdavky na bývanie vzrástli, zariaďovanie domácnosti zlacnelo. Podľa ekonómov je to dôsledok klesajúceho kurzu dolára. Cenovky sa prepisovali napríklad pri elektronike.
Inflácia by sa však dostala až na 9,7 percenta, keby štatistický úrad nezmenil metódu výpočtu indexu spotrebiteľských cien. Vyššie ceny povinného zmluvného poistenia vozidiel na rok 2004 preto neovplyvnili decembrový vývoj spotrebiteľských cien, stane sa tak tento rok.
V poslednom mesiaci minulého roka najrýchlejšie rástli ceny v zdravotníctve. Vzhľadom na podiel na celkových výdavkoch však decembrovú infláciu ťahali potraviny. „Ich ceny boli už štvrtý mesiac hlavným proinflačným faktorom, ale nielen na Slovensku," poznamenal analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. „Tentoraz boli príčinou vyššie ceny zeleniny a ovocia." To nie je koncom roka nič nezvyčajné. Mäso však zlacnelo a infláciu tlmilo.
V tomto roku už budú rásť ceny pomalšie.
JANA BRONDOŠOVÁ