Saná 11. januára (TASR) - Európska únia sa snaží presvedčiť arabské štáty, aby sa pripojili k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ktorý odmietajú Spojené štáty. Uviedla to dnes poslankyňa Európskeho parlamentu Emma Boninová.
"Arabské krajiny boli veľmi aktívne v procese zakladania ICC, veľa ich však neratifikovalo dohody o pristúpení," povedala Boninová pre tlačovú agentúru Reuters na schôdzke arabských štátov a EÚ o úlohe ICC v jemenskej metropole Saná.
Podľa Boninovej, vedúcej mimovládnej skupiny, ktorá presadzovala vytvorenie ICC, by EÚ na súde rada videla arabských sudcov, aby bol skutočne čo najviac medzinárodným, keďže ako "univerzálny nástroj" potrebuje zástupcov všetkých právnych tradícií.
ICC so sídlom v Haagu je stálym medzinárodným súdom pre osoby obvinené z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Na stretnutí pod záštitou OSN v roku 1998 hlasovalo za jeho založenie 120 krajín. Sedem, vrátane Číny, Ruska a USA, bolo proti.
Dohoda o súde nadobudla účinnosť v roku 2002, má však jurisdikciu len v prípade zločinov spáchaných v krajinách, ktoré jeho stanovy ratifikovali. Jordánsko je medzi nimi jedinou arabskou krajinou.
Boninová uviedla, že väčšina arabských štátov sa obáva, že ICC bude nadradený ich vlastným justíciám a dostanú sa tak pred neho ich občania aj bez súhlasu vlády. Tlak zo strany USA, hlavnej zahraničnej moci v regióne, by podľa nej tiež mohol ratifikáciu brzdiť.
Irán vyslovil požiadavku, aby ICC stíhal zosadeného irackého prezidenta Saddáma Husajna v súvislosti s iránsko-irackou vojnou z rokov 1980-88. Podľa Boninovej však súd nemá takúto právomoc, pretože sa môže zaoberať len prípadmi po roku 2002.