. Doposiaľ spoločnosť na tento kontinent vypravila 120 študentov, ďalšia dvadsiatka sa momentálne pripravuje na cestu.
„Mnoho mladých ľudí chce ísť študovať do zahraničia v snahe zlepšiť si svoje znalosti angličtiny, niektorí z nich si zasa vyberajú štúdium rôznych odborov na tamojších tzv. colleges, resp. univerzitách. Najväčší záujem sme zaznamenali pri kombinácii angličtiny s odborným štúdiom marketingu, manažmentu, medzinárodného obchodu, informačných technológií, turizmu a public relations,“ potvrdili nám v spoločnosti ACIC. „Slovenskí študenti takisto radi využívajú aj obdobie svojich prázdnin. Vyberajú si ho predovšetkým študenti stredných škôl a slúži najmä na zdokonalenie ich jazykových znalostí.
Pri každom študijnom pobyte je akýmsi kľúčom k úspechu prispôsobiť sa a uvedomiť si, že človek nie je doma, nemá tu svoje tradičné záležitosti, nie je vo svojej práci tak ako na Slovensku. Študenti sú však veľmi prispôsobí a v Austrálii sa im väčšinou páči. Sú radi, že môžu študovať a takisto popritom veľakrát stihnú pracovať. Je to pre nich naozaj dobrá škola. Navyše získajú širší obraz o rozmanitej austrálskej spoločnosti a kultúry.“
Zo skúseností ACIC vyplýva, že slovenskí študenti dávajú prednosť štúdiu v Sydney, menej ich už cestuje do Brisbane, Gold Cost, Perth, Melbourne, prípadne Cairns.
ACIC pomáha študentom, ktorí majú seriózny záujem študovať a ich prioritou nie je iba práca. Tu totiž nesprostredkováva. Študenti vďaka ACIC získavajú aj pracovné povolenie. Je však nevyhnutné viazané k štúdiu. „Vieme pomôcť s ubytovaním, poradiť, kde hľadať prácu, informovať o rôznych aspektoch života v Austrálii, ale predovšetkým asistujeme pri výbere vhodného štúdia a školy. Pracujeme formou osobných konzultácií a nezvykneme posielať brožúry.“ Spoločnosť má svoje sídlo v Čadci, ale záujemcom je k dispozícii aj kancelária v Bratislave, kde poskytujú konzultácie dvakrát v týždni a v Prešove je ACIC k dispozícii dvakrát do mesiaca.
Prvý informačný večer ACIC na Slovensku sa uskutočnil v septembri roku 1999 v Čadci. Odvtedy je otvorená aj jej kancelária, ktorej úlohou je sprostredkovať štúdium v Austrálii pre mladých ľudí a študentov. Oficiálnym reprezentantom ACIC bola menovaná Elena Ottingerová, ktorá je slovenskou, ale zároveň aj austrálskou občiankou. V Austrálii absolvovala svoje univerzitné štúdiá a žije tam už 25 rokov. „Na začiatku som netušila, že sa ACIC dokáže rozvinúť do takých rozmerov, ako je to v súčasnosti. Pravdu povediac, obávala som sa, či budú mať slovenskí študenti dostatok peňazí. Nepochybovala som, že bude záujem a neskôr sa potvrdilo, že financie na dobrú vec sa vždy dokážu nájsť.“ Vycestovanie do Austrálie je podmienené udelením víz.
„Aj po legislatívnych zmenách od júla tohto roku austrálska ambasáda najviac vyhovuje žiadostiam o udelenie víz študentom alebo mladým profesionálom.“
Centrála ACIC sa nachádza v Sydney a je najväčším informačným a vzdelávacím centrom pre zahraničných študentov v Austrálii. Zúčastňuje sa na spracovaní stratégií štúdia zahraničných študentov a je rešpektované vládnymi organizáciami.
Založili ju v roku 1989 a jej riaditeľom je John Zang, ktorý bol poradcom ministra školstva v Austrálii a dnes pracuje v správnych radách viacerých tamojších univerzít. Spoločnosť momentálne pracuje vo viacerých krajinách vrátane Japonska, Číny, Hong Kongu, Singapúru, Indonézie, Malajzie. Spočiatku bola zameraná predovšetkým na Áziu, v súčasnej dobe postupne preniká aj na európsky kontinent. Popri Slovensku sa pred rokom otvorilo centrum spoločnosti v Krakove a v októbri tohto roka pribudne v Českej republike centrum v Ostrave.