Kohútom neraz omrznú hrebienky a laloky.
FOTO - (AR)
Hoci väčšina domácich zvierat znáša nízke teploty pomerne dobre, niektoré treba pred zimou chrániť. Na silnejšie mrazy sú citlivé najmä nutrie, hrabavá hydina a králiky. Pri silných mrazoch (-20 až 25 stupňov C) sa môžu omrzliny vyskytnúť predovšetkým na neoperených alebo neosrstených častiach ich tela. Kohútom a sliepkam omrznú obyčajne hrebienky, laloky a beháky. Vodnej hydine môže dlhodobý chlad poškodiť plávacie blany. Čím sú mrazy silnejšie, tým rýchlejšie sa chorobné zmeny vyvinú. Keďže vtáky majú zrýchlený metabolizmus, vydávajú do okolia oveľa viac tepla než cicavce.
Nutriám môže omrznúť najmä neosrstená časť končatín a chvosta. Aj pri ich chove zohrávajú významnú úlohu podmienky ustajnenia a výživa. Zvieratá potrebujú suchú podstielku v dostatočnom množstve, koterce nemajú byť preplnené, vodu z bazénov treba počas chladného obdobia vypustiť.
Výskyt omrzlín u králikov mnohí chovatelia síce vylučujú, ale nie je to tak. Počas vysokých mrazov im neraz omrznú ušnice. Príčinou býva zväčša slabé zateplenie králikárne. Zvlášť náchylné sú prešľachtené plemená a plemená dovezené z miernejšieho klimatického pásma.
Príznaky omrzlín sú podobné ako pri popáleninách. V každom prípade si vyžadujú ošetrenie podľa stupňa poškodenia tkaniva. Zviera v prvom rade umiestnime do teplej miestnosti, postihnuté miesto ponoríme do vlažnej vody (37 až 40 stupňov C), až kým sa neobnoví cirkulácia krvi. Omrznutú plochu možno zľahka natierať alkoholom. Ťažšie omrzliny si vyžadujú obyčajne chirurgický zákrok (amputácia).
Obranyschopnosť každého organizmu znižuje vysoká vlhkosť vzduchu, prievan či silný vietor, nekvalitná výživa, stresy, infekčné, parazitárne a iné ochorenia.
Prevencia spočíva vo vytvorení optimálnych podmienok ustajnenia, v podávaní plnohodnotnej a na energiu bohatej výživy. Počas silných mrazov sa neodporúča hydinu vypúšťať do výbehu. Vhodné je natrieť jej laloky a hrebienky tukom bez obsahu vody. Nutriám a králikom dostatočne podstielame a dôkladne zateplíme koterce.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ