J. Ž., Banská Bystrica
Pri odpovedi na vašu otázku by bolo treba vedieť, prečo bola stará slivka vykopaná. Ak bola postihnutá šarkou, tak budú infikované aj odkopky. V takom prípade ich nemôžete použiť ako podpníky pre ušľachtilé odrody, pretože infekcia by sa rozšírila do celého stromčeka. Keď chcete mať istotu, či sú odkopky zdravé, sledujte ich listy v jarných mesiacoch (máj, jún). Ak na nich zistíte kresby a krúžky, aké vidíte aj na vyobrazenom liste, sú infikované šarkou. V tom prípade ich okamžite zlikvidujte, pretože sú zdrojom infekcie pre okolité slivkoviny, marhule a broskyne.
Pri plote mi rastú rôzne dreviny (baza, vŕba) a prerastajú aj do susednej záhrady. Kvôli pletivu ich nemôžem vykopať. Poraďte mi účinný prípravok na ich zničenie.
R. F., Bratislava
Tohto problému by ste sa definitívne zbavili vykopaním drevín. Pri ich chemickom ošetrení dokážeme síce zničiť ich nadzemné časti, ale korene môžu ďalej prežívať, a aj keď odumrú, zostávajú v pôde. Ak vykopanie drevín neprichádza do úvahy, odporúčam vám nasledujúci postup:
1. V predjarí zrežte všetky nadzemné časti drevín. Do rezných plôch navŕtajte dierky a naočkujte ich drevokaznými hubami. Môže to byť hliva ustricovitá, ale aj plodnice drevokazných húb, ktoré nájdete na odumierajúcom dreve v lese.
2. Počas nasledujúcej vegetácie ošetrite novovyrastené výhonky pri výške 30 až 40 centimetrov prípravkom na báze glyfosátu (Dominator, Fondo, Glialka 36, Glyfogan 480 SL, Kapazin, Kaput, Roundup). Ošetrenie podľa potreby opakujte niekoľkokrát počas vegetácie vždy, keď narastú nové výhonky. Aby ste nezasiahli pestované plodiny vášho suseda, prípravky nanášajte na listy výhonkov pomocou štetca.
Ing. JURAJ MATLÁK