Nový spôsob vyplácania prídavkov by mal zjednodušiť administratívu a motivovať rodičov pracovať.
Do začiatku tohto roka sa prídavok na dieťa poskytoval vo výške 270 korún, podľa príjmu rodiny bolo možné k nemu získať príspevky. Po novom tieto príspevky už nebudú. „Testovanie príjmu rodiny na účel príspevku k prídavku na dieťa bolo nielen administratívne veľmi náročné, ale ani nekorešponduje s aktuálnou príjmovou situáciou v rodine, keďže sa hodnotí príjem spoločne posudzovaných osôb za predchádzajúci rok," tvrdí ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Snaha motivovať rodičov k práci má podľa štátneho tajomníka ministerstva Miroslava Beblavého dlhodobý význam. „Rodiny, kde nikto nepracuje, majú tendenciu reprodukovať nezamestnanosť aj v ďalších generáciách."
V zákone o prídavku na dieťa sa aj pre budúci rok zachovala podmienka, že dieťa musí pravidelne chodiť do školy. Podľa ministra Kaníka sa toto opatrenie osvedčilo. „Dramaticky stúpla dochádzka problémových žiakov do škôl."
O prídavok na dieťa budú musieť v novom roku požiadať iba tí rodičia, ktorí ich doteraz nedostávali, žiadosti môžete nájsť na nových úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny.
K prídavku na dieťa bude možné získať 400-korunový daňový bonus. Ten si však budú môcť uplatniť iba pracujúci rodičia. Branislav Mamojka z Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím to označuje za nepriamu diskrimináciu. „Poznáme zdravotne postihnutých rodičov, ktorí nemôžu pracovať, pritom majú neplnoleté deti a nemajú nárok na tento príspevok." V rovnakej situácii sú aj dôchodcovia, ktorí nepracujú.
Okrem rodinných prídavkov sa však menia aj ďalšie príspevky pre rodičov detí. Zvyšuje sa príspevok pri narodení dieťaťa, mení sa aj výška materskej, ktorá sa bude môcť poskytnúť vo vyšších sumách. Ženy s vyšším príjmom ako 12 436 korún, ktoré doteraz odvádzali viac do Sociálnej poisťovne na nemocenskom poistení, budú tak môcť dostať viac ako doteraz. Ženy s nižším príjmom dostanú na materskej menej.