Päťdesiatsedemročný Iránčan Džalil po 13 dňoch v troskách leží v ukrajinskej poľnej nemocnici v iránskom meste Bam zničenom zemetrasením. FOTO TASR/AP
Do Bamu vraj prišiel za lekárom, teraz lekári bojujú o jeho život. „Bol premrznutý a keď ho priviezli, vykazoval len veľmi slabé životné funkcie. Sledujeme jeho stav minútu po minúte," povedal agentúre Reuters iránsky zdravotník Mehdí Šadnúš.
Džalil leží v ukrajinskej poľnej nemocnici. Je vychudnutý a zničený. Jeho záchrana je podľa odborníkov zázrakom. Za ten sa považujú už tri dni v ruinách bez vody. Džalil k nej podľa Šadnúša prístup mal, nikto však nevie ako.
V Bame ešte viac ako voda chýbal obetiam vzduch. Domy tu totiž stavajú väčšinou z hlinených tehál, ktoré sa po zemetrasení rozpadli na prach. Väčšina z viac ako 35 000 obetí sa tak udusila. Džalil mohol dýchať vďaka skrini, ktorá ho zavalila a utvorila nad ním vzduchovú bublinu. „Nie sme si však istí, či ho zachránime. Časť tela má premrznutú," povedal lekár agentúre AFP. Okrem kyslíka a vody totiž nádej na prežitie zemetrasenia znižovali aj nočné teploty, ktoré klesajú pod nulu.
Muža vytiahli z trosiek po upozornení jednej ženy, ktorá vedela, že Džalil bol v čase zemetrasenia na návšteve u svojej sestry. Susedka si v stredu uvedomila, že ešte nenašli Džalilovo telo. Záchranári boli v šoku, keď namiesto ďalšej mŕtvoly našli živého Džalila. (kos)
Zázračné záchrany
Júl 1990 - Po zemetrasení na Filipínach našli po 11 dňoch v troskách hotela živú upratovačku a člena ochranky, o tri dni neskôr zachránili aj kuchára. Prežiť im pomohlo pitie moču a dažďovej vody.
Marec 1992 - Ošetrovateľka nemocnice v tureckom meste Erzincan prežila pod troskami takmer osem dní.
21. august 1999 - Sto hodín po ničivom zemetrasení na severozápade Turecka vyslobodili z trosiek domu živé deväťročné dievča.
25. september 1999 - Päť a pol dňa prežili pod zrúteným domom dvaja bratia v taiwanskej metropole Tchajpeji. (čtk)