
Mikuškovci si prednedávnom dom opravili. Zbytočne.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Oblasť okolo Prievidze sa považuje z hľadiska zosuvov pôdy za rizikovú. Najväčší zosuv pôdy sa stal v roku 1961 práve v Handlovej. Geológovia odhadujú, že z celkovej rozlohy Slovenska tvoria zosuvy asi 4 percentá. Podmienkou zosúvania je, aby zemská príťažlivosť na svahu nadobudla prevahu nad silou súdržnosti zeminy a premohla jej trenie. Stáva sa to pri umelom podkopaní, či poderodovaní riekou. V prípade najväčšieho zosuvu v Handlovej v roku 1961 sa zosunuli po flyši kryhy svahových sutín. Zosuvy dosiahli dĺžku skoro 2 kilometre a premiestnili 21 miliónov kubických metrov sutiny. Zosuv znížil terén až o 15 metrov a koryto potoka Handlovka zdvihol o 10 metrov. Zosuv zasiahol horniny až do hĺbky 30 metrov. (eta) HANDLOVÁ – Manželia Mikuškovci bývajú na Jilemnického ulici v Handlovej. Asi dva roky sa v múre ich domu objavujú trhliny. Toto leto si interiér aj vonkajšok domu komplexne poopravovali. Mysleli si, že trhlín v stenách sa definitívne zbavia. „Manžel steny a praskliny sekal, zašpároval, všetko pozatieral. Uplynuli dva mesiace a je to horšie ako predtým,“ ukazuje pani Anna na popraskané steny.
Po krátkom čase pokoja sa v oblasti hornej Nitry okolo Prievidze opäť objavili problémy so zosuvmi pôdy. Podpísalo sa na nich nemalou mierou aj daždivé septembrové počasie. Najvýraznejšie sa zosuvy prejavujú v niektorých častiach Handlovej a v Malej Čause.
Existujúce odvodňovacie studne, ktoré tu urobili počas predchádzajúcich zosuvov, sú v mnohých prípadoch už nefunkčné a zosuvy ohrozujú bytovky a rodinné domy.
Situácia je kritická a Handlová žiada štát o vyhlásenie mimoriadnej situácie. Ohrozené sú domy v lokalite sídliska Morovnianska cesta, na Jánošíkovej, Kunešovskej ulici a v ďalších častiach. Nefunkčné sú už aj stabilizačné objekty, ktoré mali brániť novým zosuvom. Pohyby svahu spôsobujú praskliny na budovách.
Ako sa pohol svah nad Kunešovskou cestou, ktorá je neďaleko, obnovovali sa na domoch staré praskliny a pribúdali nové. Mikuškovci sú bezradní. Nevedia, ako ďalšiemu znehodnoteniu domu predísť. Dom by bolo potrebné stabilizovať od základov, nemajú však na to prostriedky.
Podobne sú na tom aj manželia Krchňákovci, dôchodcovia, ktorí žijú na susednej ulici. Praská im veranda aj vnútorné časti domu. Od poisťovne dostali 14-tisíc, komplexnú opravu za to urobiť nemohli. Nemajú už na to financie ani vek. Obaja sa blížia k sedemdesiatke a chcú si užiť pokojnú starobu. Majú obavy, či ďalší zosuv ich problémy ešte nezhorší. Barometrom pre nich je otváranie dverí na verandu. Hoci ich manžel niekoľkokrát hobľoval, občas sa otvárajú ťažšie. Vtedy tušia, že svah nad nimi sa zas o nejaký ten centimeter posunul.
Starostka neďalekej obce Malá Čausa Emília Lenhartová už vie za roky starostovania o zosuvoch svoje. Aj v ich obci sa zosuv v posledných mesiacoch aktivizoval a pohyb horniny ohrozuje miestny potok Čausanka. Stabilizačné práce sa v obci robili už v roku 1999, nové starostka odhaduje na štyri milióny. Peniaze však zatiaľ chýbajú. Konštrukčné práce na odvodňovacích studniach v Handlovej si vyžiadajú sumu podstatne vyššiu.
KVETA FAJČÍKOVÁ