Horkýže slíže a líder Elánu Jožo Ráž. FOTO - TASR
Ktorému zo slovenských hudobníkov patril minulý rok z hľadiska predaných nosičov? Jednoznačne recesistickým Horkýže slíže a megakapele Elán. Za nimi sa umiestnili No Name, Desmod a približne rovnako úspešný Miroslav Žbirka. Ani jeden zo slovenských titulov, vydaných v roku 2003, však neprekročil dvadsaťtisícovú hranicu.
V roku 2003 pokračovala horúčka okolo nitrianskej skupiny Horkýže slíže, ktorá začala stúpať už o rok predtým. Z ich posledného albumu Alibaba a 40 krátkych songov sa predalo 15 000 nosičov. A to je nahrávka, ktorú skupina nepovažuje za regulárny album, skôr kolekciu vtipov, hovoreného slova a malých paródií, ktorá má skrátiť čas čakania fanúšikov na nové CD. Výborne sa predávala aj ich predposledná nahrávka Kýže sliz, ktorá síce vyšla predminulý rok v novembri, ale do dnešných dní z obchodov zmizlo úctyhodných 25 000 kusov.
Keď rátame predajnosť na celom území bývalého Československa, zo slovenských skupín sa najviac darilo skupine Elán. Z ich posledného albumu Tretie oko sa predalo až 45 000 nosičov, z toho 15 000 na Slovensku. Kapela okolo Joža Ráža drží rekord za predaj nového DVD Megakoncert so záznamom ich úspešného vystúpenia na pražskej Letnej, z ktorého sa podľa českého manažéra skupiny Čimeru len za prvé dva dni predalo v Česku a na Slovensku 3500 kusov. „Je to absolútny rekord v predaji DVD v Česku a na Slovensku," dodal manažér.
Na českom trhu sa výborne darilo aj Miroslavovi Žbirkovi. Slovenský spevák žijúci v Prahe predal z poslednej výberovky The Best of 1993 - 2003 u našich susedov 20 000 kusov. Ďalších 9000 kusov z jeho starých hitov majú slovenskí poslucháči.
Vysokú mieru popularity si držia košickí No Name, považovaní za nástupcov Elánu. Z ich aktuálneho albumu Slová do tmy sa predalo vyše 12 000 kusov. Do horných priečok predajnosti každým rokom stúpajú nitrianski Desmod. Podľa slovenskej pobočky BMG sa ich posledné CD Derylov svet stalo už platinovým. Predaj už prekročil desaťtisícovú hranicu. Tam sa šplhá aj posledný album od IMT Smile. Výborne sa predával aj album speváčky Mishy Colours in My Life (10 000 kusov), ktorý však vyšiel ešte koncom predminulého roku.
Keď však porovnáme domáce čísla s predajom českých titulov v Českej republike, sú veľmi slabé. Až traja traja intepreti tam predali v roku 2003 po viac než 70 000 nosičov. Oproti Slovensku je to dosť veľký rozdiel, aj keď vezmeme do úvahy, že majú väčší trh. Podľa denníka MF Dnes predajom kraľujú skupina Kabát, Jaromír Nohavica a Lucie Bílá.
Z českých interpretov sa u nás tradične darí Lucii Bílej a Jaromírovi Nohavicovi. České rockové skupiny však musia o slovenského poslucháča skôr bojovať. Na turné po našich mestách vyrazili Kryštof a Kabát. V Česku sú nesmierne populárni, u nás predali po 2500 nosičoch. To však v prípade zahraničných interpretov u nás stačí na udelenie zlatej platne.
AKO SA PREDÁVALI?
Počet predaných kusov albumov slovenských a českých interpretov vydaných na Slovensku v roku 2003
Horkýže slíže: Alibaba a 40 krátkych songov (Monitor EMI) - 15 000
Elán: Tretie oko (BMG) - 15 000
No Name: Slová do tmy (Universal)- 12 000
Desmod: Derylov svet (BMG)- 11 000
IMT Smile: IMT Smile (Universal) - 9 700
Miroslav Žbirka: The Best of 93 - 03 (Universal) - 9 000
Lucie Bílá: Jampadampa (Monitor EMI) - 6 500
Jana Kirschner: Veci čo sa dejú (Universal) - 5 500
Jaromír Nohavica: Babylon (Sony Music Bonton) - 4 500
Vidiek: Nové časy (Universal) - 3 000