Jedným z najvydarenejších vlaňajších futbalových prestupov bol augustový príchod holandského útočníka Roya Makaaya zo španielskeho Deportiva La Coruňa do bundesligového Bayernu Mníchov. Dvadsaťosemročný rodák z Wijchenu takmer ihneď zapadol do koncepcie trénera Ottmara Hitzfelda.
Najdôležitejšie bolo, že ani v bavorskom klube nezabudol strieľať góly. V jesennej časti sa presadil desaťkrát a je štvrtý v tabuľke strelcov. Nemci si mädlia ruky, pretože rýchlo zaplátali dieru po brazílskom kanonierovi Giovenem Elberovi, ktorý odišiel do Olympique Lyon.
26 kopačiek pre spoluhráčov
Holandský bombardér, celým menom Roy Rudolphus Anton Makaay začína postupne splácať najvyššiu investíciu v histórii Bayernu. Na mníchovský Olympijský štadión prišiel za 18,75 milióna eur, čo je počas existencie Bundesligy druhá najlukratívnejšia transakcia. Drahší bol len Brazílčan Marcio Amoroso z Parmy, ktorý posilnil Borussiu Dortmund za 25,6 milióna eur.
Makaay je od vstupu na nemeckú futbalovú scénu v sústavnej pozornosti protihráčov i verejnosti. Niet sa čo čudovať, pretože z La Corune prišiel posledný majiteľ Zlatej kopačky pre najlepšieho európskeho strelca za 29 gólov v jednej sezóne!
Otec päťročnej dcéry Milou a trojročného syna Daniho nechal vtedy u jedného holandského zlatníka vyrobiť 26 kopačiek ako poďakovanie spoluhráčom z mužstva. Spolu s vyrytým nápisom Gracias, Roy Makaay ich dostali na rozlúčku s odchádzajúcou streleckou hviezdou.
Bayernu sa upísal do konca júna 2007 s garantovaným ročným príjmom štyri milióny eur. Záujem mali aj ostatné európske veľkokluby. „Hľadal som istotu a stabilitu, ktorú mi v Mníchove poskytli. Nemecký futbal je pre mňa veľmi súťaživý. Bayern je na porovnateľnej úrovni s Realom Madrid, Manchester United alebo talianskymi špičkovými klubmi."
Hitzfeld si ho zapísal do notesa
História spojenia Makaay - Bayern sa datuje presne od 18. septembra 2002. V ten deň nastúpila v Lige majstrov La Coruňa na mníchovskom trávniku a vyhrala 3:2. Všetky tri góly Galícijčanov do Kahnovej siete strelil neudržateľný Roy. Vtedy si tréner Hitzfeld zapísal do notesa možných posíl meno - Makaay.
„Jeho príchod je signálom pre európsku konkurenciu, že v Lige majstrov mienime zaútočiť opäť na titul," vyhlásil brankár Oliver Kahn. Manažér Bayernu Uli Höness povedal, že Makaay je lepším hráčom ako kapitán anglickej reprezentácie David Beckham. „Keby som si mal vybrať medzi ním a Beckhamom, päťkrát za sebou by som sa rozhodol pre holandského futbalistu."
Slabšia stránka? Hra hlavou
Profesionálnu kariéru začínal ako osemnásťročný vo Vitesse Arnheim. Za štyri roky v ňom absolvoval 109 ligových zápasov a skóroval 42-krát. Prvé rady mu udeľoval Herbert Neumann, bývalý hráč Bayernu (1972 - 83).
„Už vtedy som pozoroval jeho rozvíjajúce sa kvality a veľký talent. Mal neuveriteľný ťah na bránku a pred ňou bol mimoriadne nebezpečný. Takmer vždy si vedel nájsť výhodnú pozíciu na skórovanie. Vynikal rýchlou akceleráciou a precíznou strelou," spomína si Neumann.
Kto tvrdí, že jeho slabšou stránkou je hra hlavou, má pravdu. Hoci má vírivý Holanďan 188 centimetrov, v priestore pokutového územia sa radšej spolieha na prekvapujúci moment zo svojich nôh, pričom pravačka je predsa len tvrdšia i presnejšia.
Nemci ho charakterizujú ako málo komunikatívneho. Je skôr rodinne založený typ a všetok voľný čas trávi v jej kruhu. S manželkou Joyce sa zoznámil už v pätnástich rokoch.
Uznanie získal až v La Coruni
V 1997 prestúpil za desať miliónov eur do CD Teneriffe. Klubu z Kanárskych ostrovov sa však nepodarilo udržať v Primera Division a v nižšej súťaži sa stal Makaay preň príliš veľkým luxusom. Ten si mohol dovoliť nasledujúci, oveľa solventnejší zamestnávateľ z La Corune, ktorý ho získal za 8,6 milióna eur.
V Deportive dosiahol počas štyroch rokov najväčšie medzinárodné uznanie a jeho góly, v 130 ligových zápasoch ich dal 79, pomohli klubu k zisku španielskeho majstrovského titulu, dvom víťazstvám v španielskom Superohári, domácom pohári i k pravidelnej účasti v Lige majstrov.
Dlhodobé spoľahlivé výkony mu zabezpečili miestenku v holandskej reprezentácii, v ktorej nominácii by nemal chýbať na tohtoročných majstrovstvách Európy v Portugalsku.