Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
O HOROSKOPOCH V NOVINÁCH, NA INTERNETE A V ŽIVOTE

Verte-neverte

Patríte k ľuďom, čo začínajú noviny čítať od horoskopu? Značíte si šťastné a nešťastné dni podľa harmonogramu v časopise? Alebo dokonca pred dôležitým rozhodnutím voláte astrológovi? Až osemdesiat percent populácie si v časopise, rádiu, televízii alebo na

internetových stránkach pravidelne pozrie predpoveď pre svoje znamenie. Začiatok nového roka je pre väčšinu médií jasným signálom na uverejnenie veľkého horoskopu na celý rok. Ako na tom budeme so vzťahmi? Zbohatneme? Neochorieme? Sú horoskopy len bezcennou zábavkou? Prečo si ich teda dávajú vypracovať aj slovenskí politici či podnikatelia z veľkých firiem? Dá sa predpovediam veriť?

Budúcnosť sa dá predpovedať rôzne - veštci môžu využiť svoje skúsenosti, intuíciu alebo vedecké poznatky. Jednou z možností, ako sa dozvedieť, čo človeka čaká, je prečítať si horoskop. Je to akýsi kozmogram, pomocou ktorého sa predpovedá budúcnosť človeka, národa či udalosti. Dôležité je poznať konšteláciu nebeských telies na oblohe v čase narodenia človeka alebo v období významných okamihov jeho života. Vypracúvajú ho astrológovia.

Prečo čítame horoskopy
Ľudia prídu za astrológom vtedy, keď im je ťažko a keď prichádzajú zlomy - ako je koniec jedného roku a začiatok druhého. Ak sa im darí, vtedy na rady nemyslia. "Ak by prišli v čase, keď ide všetko ako po masle, dozvedeli by sa, dokedy to potrvá. Mohli by urobiť kroky, ktoré by zmiernili nepriaznivé obdobie," hovorí Ľubomír Drozd z astrologického štúdia Antear v Košiciach.
Klienti astrológov aj náhodní čitatelia časopisov berú predpovede horoskopu do úvahy z pocitu neistoty a aj pre pocit spokojnosti. Ak je viac možností sa rozhodnúť, každý si chce byť istý, že pre správne rozhodnutie urobil maximum. "Vtedy je dobrá akákoľvek informácia, ktorú poskytne určitá autorita. Astrológia vie a môže poskytnúť kvalitnú informáciu, ak sa chcete vydať, nájsť si nové zamestnanie, vycestovať do cudziny a neviete, s čím môžete počítať," hovorí astrológ Drozd. Ktorá iná oblasť si trúfne na také predpovede?

Skryť Vypnúť reklamu

Pochybnosti a zvedavosť
Mnohým je jedno, čo hovorí akési postavenie nebeských telies. Rozhodnú sa podľa vlastného uváženia, na základe intuície, alebo logicky zvážia fakty. Vyberú si najoptimálnejšiu cestu na splnenie očakávaní. Lenže opatrné a nerozhodné typy chcú a potrebujú počuť, aké následky po akých príčinách nasledujú.
Podstatnú úlohu v obľúbenosti horoskopov zohráva zvedavosť. Ľudia sa skúšajú poistiť zo všetkých strán. "Stále v nich totiž hlodajú pochybnosti," myslí si bánovská numerologička Petronela, ktorá vyhotovuje numerologické a tarotové analýzy cez internet.
Šéfredaktorka časopisu Elle, ktorý pravidelne uverejňuje veľké horoskopy, Hana Michopulu hovorí, že v redakcii nedávno rozoberali fenomén kartárok. Prečo sú medzi mladou generáciou také populárne? "Našli sme jediné možné vysvetlenie: výklad kariet je najjednoduchšie riešenie, ktoré dostanete okamžite. Odpovie vám na veľa otázok, ktoré si kladiete. Je to jednoduchšie, ako ísť k psychologičke a vykladať jej, že máte problémy s chlapom." Dodáva, že podobné je to aj s horoskopmi, len tie by mali byť viac zábavné.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo na to veda?
Ani veda horoskopy úplne nezatracuje. Psychológia často spája vieru v nich so sugesciou. "Môže sa stať, že ak človek niečomu uverí, tak sa mu to skôr splní. Či už objektívne, alebo len subjektívne - že sa mu to len zdá," hovorí psychológ Ivan Valkovič.
Prečo sú horoskopy také obľúbené, že ich dnes uverejňuje väčšina novín a časopisov? Podľa psychológa je to preto, že ľuďom poskytujú akúsi oporu. Prečítajú si, čo ich v ten deň čaká a neminie, a spoľahnú sa na to. Dodáva im to trochu istoty v neistom, stále sa meniacom svete.

Bez horoskopu ani krok
Mladá bratislavská žena tvrdí, že ešte pred pár rokmi bola od novinových horoskopov doslova závislá. Obyčajný krátky text na zadnej strane jej nielen povedal, čo ju v ten deň čaká, on jej príslušnú náladu hneď aj vytvoril. Ak si prečítala, že postavenie planét je nepriaznivé, oťaželi jej nohy a do práce sa vliekla zničená.
Numerologička Petronela pripúšťa, že ľudia dokážu byť závislí od hocičoho, tak prečo nie aj od horoskopov. Má napríklad zákazníkov, ktorí si pravidelne dávajú vypracovať tarotovú analýzu na celý rok. Za závislých ich však nepovažuje. Vo svojich analýzach však klientov upozorňuje, že na vytváraní svojho osudu majú aktívnu spoluúčasť.
Aj do štúdia Antear niekedy zavolajú ľudia, ktorí chcú, aby im rýchlo cez telefón potvrdili alebo vylúčili správnosť rozhodnutia. O závislosti od predpovedí horoskopu však Ľubomír Drozd nemôže hovoriť.

Skryť Vypnúť reklamu

Predpovede on-line
Moderná astrológia dnes vyzerá trochu inak než za čias Galilea alebo Kopernika, kde v prítmí chladnej kobky krúžili modely telies a na stenách viseli komplikované mapy oblohy.
Na internete sa dá nájsť množstvo stránok, ponúkajúcich denný horoskop alebo možnosť objednať si jednu z platených služieb - zostavenie osobného horoskopu či profilu, vyrátanie najvhodnejšieho termínu svadby, podpisu zmluvy, kúpy bytu.
Zahraničné stránky ponúkajú na predaj veštiace a predpovedacie počítačové programy. Astrológ Drozd pri zostavovaní horoskopov používa freeverový program Astrolog.
Návštevníci jeho centra si predpovede nahrávajú na diktafón alebo nakrúcajú na videokameru. On im však vraví - a znie to rovnako ako za starých čias: "Nemusíte si značiť vôbec nič. Až nastane daný stav, vo vašom podvedomí sa zobrazí práve tá informácia, ktorú vám teraz hovorím."
Astrológia prehodnotila aj objavy nových planét. Tí, ktorí ju robia, ju nazývajú vedou. Vedia čítať to, čo si my nevšímame. Mnoho ľudí totiž nenačúva vlastnému telu a podvedomiu, ktoré sa telom prejavuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Novinové horoskopy
Petronela sa venuje numerológii a tarotu, ale na svojej stránke www.numerologia.sk ponúka aj horoskopy médiám. Na nedostatok záujmu sa nesťažuje.
Pri horoskopoch na objednávku záleží, pre aké médium ich píše. Či je to denný, týždenný, alebo ročný horoskop. "Potrebujem vedieť profil čitateľa daného periodika. Ak je to horoskop do krížovkárskeho časopisu, mal by byť odľahčený. Človek, ktorý siahne po krížovkách, chce relaxovať a kariéra ho až tak nezaujíma," vysvetľuje. Iné sú horoskopy pre časopisy, ktoré čítajú mladí ľudia - tam je profesia a kariéra podstatnejšia. V časopise, ktorý sa orientuje na zdravý životný štýl, dominuje v horoskope zdravie.
Atraktivitu horoskopov potvrdzuje aj šéfka Elle Hana Michopulu. "Inzerujeme ich na obálke, vždy pritiahnu pozornosť." Predpovede im zostavujú externé astrologičky. "Pobavila ma domnienka, že si horoskopy v médiách vymýšľajú. Nie je to pravda, platíme za ne," smeje sa.
Nie každý astrológ však považuje novinové horoskopy za seriózne remeslo. "Musím sa pousmiať, lebo mnohé horoskopy, ktoré som v novinách čítal, nemali nijakú výpovednú hodnotu," hovorí Drozd. On sám zostavuje predpovede len osobne a konkrétnemu človeku. "Neviem, odkiaľ na to iní astrológovia berú odvahu - asi je to otázka peňazí," dodáva.
Je vraj hlúpe myslieť si, že všetci narodení napríklad v znamení Raka, zažijú v jeden deň rovnaké udalosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Môžeme im veriť?
"Na základe čoho sa bežné novinové horoskopy robia?! Veď okrem Slnka je ešte ďalších deväť planét, ktoré astrológia bežne berie do úvahy," pýta sa Drozd.
On, Petronela aj psychológ Ivan Valkovič sa zhodujú na tom, že novinové horoskopy sú príliš krátke a všeobecné na to, aby platili na každého osobne.
Ich fungovanie by sa dalo opísať takto: Ak v nich vyjde niečo dobré, čitatelia sú spokojní, ak negatívne, mávnu rukou a zabudnú na ne. Ak však náhodou dôjde k splneniu predpovede, vtedy si spomenieme, že sa to tam písalo a máme pocit, že na tom asi naozaj niečo bude. Stačí si však pozrieť viac novín naraz, aby bolo jasné, že návod na život je niekde inde.
"Do médií vypracúvam všeobecné tendencie, ktoré sa nedajú aplikovať na každého konkrétneho človeka," priznáva Petronela. Ak je človek narodený v znamení Raka a jeho ascendent je tiež v znamení Raka, všeobecný horoskop naňho sedí. Ak sa však narodil na začiatku znamenia, na rozhraní Raka a Leva, horoskop mu nemusí pasovať.
Môžeme teda veriť horoskopom v médiách?
Každý človek si vyberie z horoskopu dobré veci alebo tie, ktoré mu momentálne vyhovujú. Komerčný horoskop má ľudí povzbudiť, zdvihnúť náladu alebo upozorniť na niečo dôležité.

Skryť Vypnúť reklamu

Politici vo veštiarni
Podstatné je podľa horoskopistov najmä to, či sa človek nechá unášať životom, alebo k nemu pristupuje aktívne. Aktívne typy nepodliehajú vesmírnym silám rovnako ako tí, čo sa nechajú unášať vlnami.
V západnej spoločnosti, ale aj na východ od nás je radenie sa s astrológmi bežné. Na Slovensku sa tieto služby využívajú menej. "Zatiaľ som nemal veľkých klientov, možno keby som pracoval v Bratislave, našli by si ku mne cestu aj naši politici," hovorí astrológ z Košíc.
Petronela mala možnosť zostaviť horoskop pre politikov aj pre väčšie podniky. Ich mená tají, ale tieto objednávky nepopiera.

Kedy sa rozviesť
Najpočetnejšia skupina ľudí, ktorí sa zaujímajú o osobné horoskopy, patria k ročníkom 1960 až 1970, teda tie momentálne najaktívnejšie v spoločnosti. Pracujú pri počítačoch, majú prístup na internet. Väčšinou si dávajú robiť numerologické profily, ktoré prezradia, na čo majú predpoklady, kde sú ich slabiny, ako na sebe zapracovať. Rovnako často riešia aj partnerské vzťahy. To sa ozvú väčšinou ženy.
Možnosti nájdenia vhodnej konštelácie hviezd na uskutočnenie nejakej udalosti - zväčša obchodu - využívajú v košickom štúdiu Antear aj podnikatelia. Buď majú problém, alebo uzavreli kontrakt, a ten nedopadol podľa ich očakávaní, preto sa chcú do budúcna poistiť.
Niektorí klienti sa pýtajú, kedy uzavrieť manželský zväzok, kedy sa rozviesť tak, aby sa to dlho nevlieklo, aby mali čo najmenej komplikácií. Veľa študentov sa pýta na vhodné termíny skúšok.

Skryť Vypnúť reklamu

Astrológia jednoducho funguje
Zástancovia astrológie s obľubou argumentujú úkazmi, ktoré súvisia s pohybom nebeských telies. Napríklad ženský menštruačný cyklus, ktorý sa viaže na fázy Mesiaca. Alebo gravitačné polia Slnka a Mesiaca, ktoré sú dosť silné na to, aby zapríčinili príliv a odliv mora tu na Zemi. Ak Mesiac dokáže ovplyvniť more, prečo by nevedel ovplyvniť aj človeka, pýtajú sa. Stačí už len nájsť to, čo by mohlo byť analógiou prílivu a odlivu v človeku.
Profesionálny horoskop podľa astrológov jednoducho "sedí". Funguje, hovoria tí, čo mu veria. Čo to znamená? Najskôr množstvo spokojných klientov, ktorí si v horoskope našli presne to, čo hľadali.

Má to však malý háčik
Astrológovia zdôrazňujú dôležitosť pozície Slnka, Mesiaca či planét v čase narodenia človeka. Lenže pôrod nie je okamžitá záležitosť. V jeho procese sa nedá označiť jeden okamih, v ktorom sa človek narodí. Časový údaj, ktorý zapíše niekto oficiálne do knihy, nemá taký jednoznačný charakter.
Je to vtedy, keď z tela matky odtečie plodová voda? Moment prvých kontrakcií? Keď sa na svete objaví prvý vlas, alebo naopak, keď opustí telo matky aj posledný necht na nohe. Možno je to chvíľa prestrihnutia pupočnej šnúry alebo to, keď sa malý človiečik nadýchne. Alebo sa za čas narodenia ráta to, keď sa sestrička či lekár pozrú na hodinky.

Skryť Vypnúť reklamu

Večná popularita
Dnes astrológia nestráca nič zo svojej popularity, hoci predpovede budúcnosti dostali časom vedeckejšie formy. Aj niekdajší americký prezident Ronald Reagan mal v Bielom dome svoju astrologičku, s ktorou sa radil pred dôležitými rozhodnutiami. Lenže, ako na to poznamenal americký skeptický filozof Robert Todd Carroll, astrológovia zase raz dokázali, že majú väčší vplyv na osudy ľudí a štátu, než hviezdy.

Mars vám nohu nezlomí
rozhovor s astrológom Ľubomírom Drozdom

Čo je to horoskop?
Horoskop je mapa oblohy, ktorá zobrazuje situáciu na oblohe v danom okamihu a na danom mieste, kde sa človek narodil - ak ide o horoskop pre človeka. Dá sa totiž urobiť aj horoskop udalosti, akou je vznik štátu, kúpa nehnuteľnosti, podpis zmluvy. Pre všetko, čo má začiatok, sa dá zostaviť horoskop.
Z čoho vychádzate pri zostavovaní horoskopu?
Vychádza sa z dátumu, času a miesta narodenia, alebo vzniku danej udalosti. Na mape sú zaznamenané pozície jednotlivých planét a vzťahy medzi nimi vrátane Slnka, Luny a ďalších astrologických prvkov - ako bod šťastia, mesačné uzly, pozícia čiernej luny... V súčasnosti sa používa výpočtová technika, ktorá uľahčuje výpočty, predtým sa robili manuálne pomocou tabuliek.
Neznižuje počítačový program hodnovernosť predpovede?
Jedna vec je zostavenie horoskopu - zaznačenie pozícií planét do 360-stupňového kruhu, rozdeleného na dvanásť stupňov jednotlivých znamení. Druhá vec je výklad horoskopu. Hociktorý program vie spočítať pozície planét, ale ozajstný astrológ sa pozná podľa toho, ako tie pozície vyloží klientovi, ako ich vie interpretovať. Astrológia vychádza zo skúsenosti a to, že vydržala taký dlhý čas, hovorí len v jej prospech. Dokázala spracovať aj objavy nových planét a nových technológií.
Čo je presnejšie - horoskop, tarotové karty alebo numerológia?
Sú to rôzne cesty, ktoré vedú k tomu istému cieľu. Klient príde s otázkou, na ktorú mu odpovie numerológ, astrológ alebo vykladačka tarotu - je to úplne jedno. Pracuje sa s podvedomím daného človeka. Astrológia však ponúka časovú os - vie poskytnúť informáciu nielen o záležitosti v konkrétnom čase, ale aj kedy daný vplyv planéty začal pôsobiť, kedy bude vrcholiť a kedy možno očakávať ukončenie vplyvu. Astrológia je exaktnou vedou - ak ju za vedu môžeme považovať.
Horoskopy sú jasnejšie pri spätnom čítaní, nie?
Informácie tu sú, ale človek ich neakceptuje, pokiaľ mu ich polopate nepoviete. Astrológ sa pozrie na horoskop a vidí, čo pravdepodobne nastane. Pracujem však s možnosťami voľby. Žiaden Mars vám totiž nezlomí nohu lúčom, ktorý by vyslal. Je možné, že v daný deň budete menej pozorní, a teda náchylnejší na úraz. Astrológia varuje, čo sa môže stať.
Akí ľudia chcú horoskopy?
Matky, ktoré chcú vedieť budúcnosť svojich detí, zaľúbené páry aj podnikatelia. Nie je ich málo. Navštevujú ma vzdelanejší ľudia, ktorí neočakávajú, že poviem len to, čo chcú počuť. Nerobím horoskopy na diaľku, pracujem s klientmi osobne. Spolu dotvárame obraz horoskopu.
Čo ich najviac zaujíma - láska, vzťahy, kariéra, zdravie alebo peniaze?
Všetko. Tisíce rokov ľudí zaujíma to isté - bežný život, ktorý zahŕňa vzťahy - ich nadväzovanie a ukončenie, peniaze či zdravie.


"Každý človek si nesie vo svojom vnútri svoje vlastné kozmické hodiny. Ich spustenie nastane v okamihu narodenia, a od tejto chvíle každému jedincovi beží jeho osobný, individuálny čas. Vnútri neho, a nie vonku! Preto tiež všetko, čo človeka v živote stretáva, nemá svoj pôvod vo vonkajšom svete, ale v jeho vlastnej duši. Budúcnosť každého z nás je zakódovaná v našich postojoch, v spôsobe našich reakcií, v správaní voči druhým ľuďom, v našich zvyklostiach atď. Počiatočný stav našich individuálnych kozmických hodín veľmi presne zobrazuje horoskop zrodenia (radix). Kozmický čas každého jednotlivca potom plynie podľa zvláštnych planetárnych rytmov. Ak astrológ pozná tieto rytmy, môže vo vzťahu k horoskopu zrodenia pomerne presne predvídať, aké udalosti v živote človeka môžu nastať. Nie je to žiadne veštenie, len znalosť kozmických rytmov a ezoterických zákonov."
www.astrologia.host.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Rok 2004 bude podľa čínskeho kalendára rokom Zelenej drevenej opice. Čínsky kalendár pracuje systémom vetiev a konárov, ktoré zastupujú dni, mesiace a roky. Je desať vetiev - jinových a jangových aspektov piatich elementov - kovu, vody, dreva, ohňa a zeme. Dvanásť konárov má zvieracie mená: potkan, krava, tiger, zajac, drak, had, kôň, ovca, opica, kurča, pes a prasa. Päť elementov a zvieratá spolu v kombinácii utvárajú 60-dielny cyklus, ktorým sa počítajú roky. Rok 2004 je v znamení drevenej opice, ku ktorej sa priraďuje zelená farba.
Had, kôň a ovca, čo práve končí, sú znameniami ohňa. Opica štartuje cyklus kovu, čo znamená zvrat v živote ľudí, pre ktorých je prvkom kov.
Dariť sa bude v priemyselných odvetviach, ktoré majú niečo spoločné s kovom. Ten súvisí so zlatom, drahokamami a peniazmi. Finančný biznis zažije boom.
Hlavnými prvkami Zelenej opice sú kov a drevo a medzi nimi je konflikt, takže nás čaká viac debát a hádok. Našťastie, opica ukrýva aj kúsok vody, a tá vie oba prvky zmieriť. Voda symbolizuje v čínskej astrológii múdrosť. To znamená, že každý spor a nedorozumenie, ktoré vyplynú z nezhody kovu a dreva, majú rozumné riešenie.
Čínsky nový rok sa slávi 22. januára. Prvým dňom roku Zelenej opice je však až 4. február, lebo to je začiatok kalendára predpovedí. Náš rok 2004 je 4701. čínskym rokom.

"Astrológia prežila tisíce rokov. Budúcnosť predpovedali už starí Asýrčania. 450 rokov pred naším letopočtom Babylončania vymysleli dvanásťdielny zverokruh, ale až starí Gréci za vlády Alexandra Veľkého položili väčšinu základov modernej astrológie.
Šírenie astrológie trochu zbrzdilo rodiace sa kresťanstvo, ktoré zdôrazňovalo Boží zásah a slobodnú vôľu. Počas renesancie sa astrológia stala opäť populárnou.
Kresťanskí teológovia však pred astrológiou varovali veriacich, čo v roku 1585 spečatil na papieri pápež Sixtus V. V tom istom čase podkopal učenie astrológov Kepler so svojimi objavmi na nebi.
Najznámejšou formou Západnej astrológie je slnečný systém, ktorý používajú aj horoskopy v novinách a časopisoch. Obloha je rozdelená do dvanástich častí, čo nesú mená dvanástich znamení (Baran, Býk, Blíženci....) Horoskop je vlastne astrologická predpoveď."
Zdroj: Skeptic's Dictionary

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 19 700
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 9 617
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 9 373
 4. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 9 143
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 8 939
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 771
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 890
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 536
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 5 063
 10. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 4 731
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu