Belgickí požiarnici bežia popri budove Európskeho parlamentu v Bruseli po tom, ako tam vybuchla jedna z ďalších listových bômb. FOTO - REUTERS
á teroristická akcia, keď obálky vybuchovali na rôznych miestach Európy, môže byť predzvesťou ďalších útokov. Orgány Európskej únie preto sformovali jednotku, ktorá má pátrať po páchateľoch. Bombové listové zásielky dostávajú predstavitelia únie už od 28. decembra.
Výbuchy si nevyžiadali ľudské obete a nespôsobili ani vážnejšie hmotné škody. Všetky listové zásielky boli podľa zdrojov z Európskeho parlamentu odoslané z talianskej Bologne - ešte predtým ako bola pošta z tohto mesta pre EP zablokovaná. Motív útokov nie je jasný, k atentátom sa zatiaľ nikto neprihlásil. Milánsky denník Il Giornale napísal, že vyšetrovatelia sa sústreďujú na anarchistickú skupinu Europposition. V Európskom parlamente odteraz prejde dvojnásobnou kontrolou všetka pošta z Talianska a všetko, čo bude určené predsedom straníckych klubov a parlamentných výborov.
V pondelok dopoludnia vybuchla v bruselskom ústredí Európskeho parlamentu zásielka určená predsedovi poslaneckej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) Hansovi-Gertovi Pötteringovi. O niekoľko hodín neskôr vybuchla podobná listová bomba v pracovni britského socialistického poslanca Garyho Titleyho v anglickom Manchesteri.
Po dôkladnej kontrole korešpondencie pre poslancov EP boli objavené ešte ďalšie listové nálože, tie však neexplodovali. Jedna z nich bola adresovaná španielskemu konzervatívnemu poslancovi Josému Ignaciovi Salafrankovi.
Generálny tajomník EP Julian Priestley vzäpätí vyzval všetkých poslancov a zamestnancov tejto organizácie, aby s poštou, ktorá sa nahromadila cez sviatky, zaobchádzali veľmi opatrne. Nič podozrivé nerozbaľovať, varoval Priestley v e-mailovom odkaze, ktorý dostalo asi štyritisíc ľudí. Ďalšie výbušniny už kontroly neodhalili.
Séria listových bômb, ktoré boli v uplynulých dňoch adresované niekoľkým poslancom Európskeho parlamentu a inštitúciám EÚ, boli podnetom na zvolanie rímskej schôdzky policajných špecialistov na boj proti terorizmu s niekoľkými európskymi krajinami. Rokovanie inicioval taliansky policajný prezident Gianni De Gennaro a okrem hostiteľskej krajiny sa na ňom zúčastnili experti z Francúzska, Grécka a Španielska. Práve tieto krajiny sú najvýraznejšie zasiahnuté teroristickými akciami anarchistických hnutí, ktorých cieľom je vyvolať v spoločnosti neistotu. Najnovšia séria útokov ukázala, že terorizmus neohrozuje Európu len zvonku (al-Káida a ďalšie teroristické skupiny), ale aj zvnútra. Nevypočítateľní sú anarchisti, bezpečnostní analytici však vidia väčšie nebezpečenstvo v extrémistických skupinách, ktoré majú zázemie v prisťahovaleckých štvrtiach veľkých európskych miest, predovšetkým v Paríži a Londýne.
(mch, čtk)
Ciele útokov
28. december
Romano Prodi (predseda Európskej komisie)
29. december
Europol
Jean-Claude Trichet (šéf Európskej Centrálnej banky)
30. december
Eurojust (úrad EÚ pre súdnu spoluprácu)
5. január
Hans-Gert Pöttering
Gary Titley
José Ignacio Salafranka