V deň vstupu do únie sa nič dramatické nestane

1. mája 2004 nenastane pre obyvateľov Slovenska žiaden šok, napriek tomu, že sa staneme plnoprávnym členom Európskej únie. Konkrétny vplyv na občanov nebude prakticky žiaden, lebo v ich reálnom živote sa nič mimoriadne neudeje. V tento deň nič nezdražie,

1. mája 2004 nenastane pre obyvateľov Slovenska žiaden šok, napriek tomu, že sa staneme plnoprávnym členom Európskej únie. Konkrétny vplyv na občanov nebude prakticky žiaden, lebo v ich reálnom živote sa nič mimoriadne neudeje. V tento deň nič nezdražie, ceny spotrebných tovarov sú u nás už dnes na podobnej úrovni ako v krajinách únie. Platy dosiahnu priemernú úroveň tých európskych až o niekoľko desiatok rokov.

Dôsledky tohto okamihu však budú obrovské. Občania Slovenska získajú od 1. mája výhody, ktoré začnú využívať postupne. Najčastejšie sa spomína možnosť pracovať v zahraničí, podnikať, odsťahovať sa, či možnosť štúdia v ktorejkoľvek krajine únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Negatívom pre našich výrobcov bude, že akákoľvek firma z únie bude môcť prísť na náš trh a v prípade vyššej kvality a nižšej ceny môže slovenského výrobcu zničiť. Konkurencie neschopné firmy skrachujú, ľudia prídu o prácu. Doplatia na to pravdepodobne menšie podniky. Na druhej strane firmy, ktoré budú schopné prispôsobiť sa, budú mať k dispozícií trh so 450 miliónmi obyvateľov.

Do krajín únie postupne odíde časť našej kvalifikovanej sily, ale podľa odborníkov by to nemalo byť dramatické. Na Slovensku, naopak, začnú pôsobiť mnohí zahraniční manažéri.

Postupne zdražejú cigarety až na úroveň cien v únii. Alkohol by zdražieť nemal, jeho daňové zaťaženie u nás je podobné ako v únii.

Vstup do Európskej únie bude pre Slovensko veľkým ekonomickým prínosom - ak sa nám podarí pripravovať kvalitné projekty, na základe ktorých môže prísť z rôznych fondov veľa peňazí najmä do slabších regiónov.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravdepodobné, že životná úroveň bude stúpať. Podľa odborníkov by sme mali dosiahnuť priemernú životnú úroveň občanov únie o 15 až 20 rokov.

Kto sa dočká väčších zmien

Labužníci

* v obchodoch vzrastie ponuka rýb, kreviet, ustríc, chobotníc, hrebenatiek a ďalších plodov mora.

Študenti

* úplne rovnaké podmienky budú mať v zahraničí naši študenti s ostatnými, budú môcť študovať kdekoľvek v únii,

* isté výhody oproti terajšiemu stavu však stratia, napríklad v Rakúsku budú Slováci na tamojších univerzitách platiť už v zimnom semestri roku 2004/2005,

* rizikom je možný odlev talentov.

Doprava

* občania veľké zmeny hneď nepocítia, ale postupne sa zvýši kvalita aj ceny. Úplná liberalizácia osobnej vlakovej dopravy bude možná až po januári 2008,

SkryťVypnúť reklamu

* je pravdepodobné, že sa výrazne zlepší letecká doprava najmä z letiska v Bratislave,

* veľká zaťažkávacia skúška bude po vstupe do únie pre cestné dopravné firmy. Po zrušení hraníc rapídne klesnú čakacie lehoty kamiónov a zefektívni sa ich prevádzka. Tretina vozidiel môže zostať nevyužitá. Dopravné firmy sa tiež boja, že trhy prevezmú bohaté západné spoločnosti.

Všetci spotrebitelia

* dvojročná záručná lehota,

* väčší výber tovaru,

* lepšia celková ochrana spotrebiteľa,

* vyššia kvalita tovaru,

* výber nielen tovarov, ale aj služieb, napríklad nemecké alebo akékoľvek iné poisťovne budú môcť poskytovať služby bez toho, aby si u nás otvorili pobočku,

* vyššia ochrana bankových vkladov pre občanov a podnikateľov.

Energie

* plyn aj elektrinu budú Slováci môcť odoberať z ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie, jediné obmedzenie je, že tento rok budú môcť začať odberať energie podnikatelia, ale až od konca roku 2007 aj domáci spotrebitelia.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikatelia

* rozšírenie a zlepšenie nákupných podmienok, rozvoj kooperačných vzťahov s partnerskými firmami a hľadanie obchodného partnera,

* prílev zahraničných investícií, ktorý sa prejaví v raste produktivity, v znížení nezamestnanosti a v zvýšení vývozu našich výrobkov do krajín únie,

* právo zriaďovať a prevádzkovať podniky v krajinách únie,

* zjednoduší sa zakladanie firiem v krajinách únie,

* zjednoduší sa konanie o poskytnutí ochrany pre jednotlivé predmety priemyselno-právnej ochrany,

* rozšíri sa platnosť patentu, ochrannej známky, dizajnu a označenie pôvodu výrobku na celé územie únie,

* stanovené budú jasné pravidlá pri ochrane hospodárskej súťaže,

* zjednodušené bude podnikanie v rámci jednotného trhu únie,

* služby nebudú mať hranice, tak ako bude voľný pohyb osôb a tovaru, bude aj voľný pohyb služieb,

SkryťVypnúť reklamu

* rizikom môže byť, že v dôsledku nárastu počtu chránených predmetov priemyselného vlastníctva sa zvýši pravdepodobnosť vzniku sporov medzi ich majiteľmi,

* ďalším rizikom je veľký tlak na zvýšenie schopnosti konkurencie slovenských výrobcov, budú musieť hľadať vnútorné rezervy, budú prísnejšie postihovaní za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže, niektoré firmy neprežijú,

* problémom môže byť odlev kvalifikovaných pracovných síl, ako aj prispôsobenie sa firiem európskym normám.

Zamestnanci, pohyb osôb

* takmer bez obmedzení sa po krajinách únie môžu pohybovať pracovníci, podnikatelia, živnostníci, ale aj dôchodcovia a študenti, musia urobiť tri základné veci - nájsť si prácu, zistiť požiadavky na kvalifikáciu a vedieť, ako funguje sociálne zabezpečenie,

SkryťVypnúť reklamu

* výhodu budú mať tí, čo sú ochotní cestovať, najlepšie budú na tom obyvatelia prihraničných regiónov,

* po vstupe do únie automaticky získavame jej občianstvo, a preto budú požiadavky rovnaké pre Rakúšana aj pre Slováka,

* lepšia ochrana zamestnancov pracujúcich v Európskej únii,

* problém je s Rakúskom a Nemeckom, ktoré si v kapitole Voľný pohyb osôb vyjednali sedemročné prechodné obdobie. Ide hlavne o remeselnícke služby, upratovanie a bezpečnostné služby. Obmedzenia sa však týkajú fyzických osôb. Zamestnanci firiem so sídlom na Slovensku môžu vykonávať činnosť v jednotlivých štátoch únie.

Štúdium v krajinách únie

Kdekoľvek, niekde aj zadarmo

* Naši študenti budú môcť študovať na ktorejkoľvek škole v krajinách únie za rovnakých podmienok ako občania danej krajiny, ak splnia jej kritériá.

SkryťVypnúť reklamu

* Ale ani na takých školách, kde sa neplatí školné, nie je vzdelanie „zadarmo". Treba rátať s vysokými nákladmi na ubytovanie, stravu, cestovanie či vysokoškolské učebnice.


* Zvýšia sa šance na získanie štipendií či možnosť získania pôžičky na štúdium.

Predpokladá sa, že študovať v zahraničí sa rozhodne množstvo mladých ľudí. Ich cieľom budú univerzity v Čechách, Rakúsku a Nemecku, menej vo Veľkej Británii či Írsku pre vysoké životné náklady.


Uznávanie diplomov

* V krajinách únie sú dva spôsoby uznávania dokladov o vzdelaní.

* Automatické uznávanie platí pre sedem povolaní, z toho päť medicínskych - všeobecná sestra, pôrodná asistentka, zubný, všeobecný a veterinárny lekár. Do tejto sedmičky povolaní patria aj právnici a architekti.

SkryťVypnúť reklamu

* Automatické Poloautomatické uznávanie dokladov. Absolvent akejkoľvek inej školy okrem spomínaných siedmich musí urobiť buď diferenčné skúšky, alebo musí mať za sebou dlhšiu odbornú prax. Táto druhá možnosť sa využíva najčastejšie.

TÉMY, O KTORÝCH SA ČASTO HOVORÍ

Byty a domy - ceny nestúpnu, možno klesnú

Priemerná cena bytov a domov sa po vstupe do únie nezvýši, skôr bude mierne klesať.

Už dnes sú ceny nehnuteľností na vrchole. Predstava, že po vstupe a otvorení trhu sa k nám pohrnú cudzinci, ktorí budú vykupovať byty, je mylná. Záujem o panelákové byty, ktorých je u nás väčšina, sa určite nezvýši. Ak sem cudzinci prídu, záujem budú mať predovšetkým o drahé byty v novopostavených domoch.

Kde môžu nehnuteľnosti zdražieť

V najvychytenejších regiónoch - Bratislava, Trnava, možno Žilina a Košice. Aj to len byty v najlepších lokalitách. Paneláky na sídliskách určite nezdražejú ani v týchto mestách.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonóm a prognostik Pavol Karász: „Ceny nehnuteľností sú na vrchole. Nezaujímavé byty pôjdu s cenami dolu. Napríklad v Bratislave je Petržalka nezaujímavá, ceny pôjdu dolu. Dúbravka, Karlova Ves, Staré Mesto - zaujímavé, ceny môžu stagnovať, alebo nové byty mierne stúpnuť podľa ponuky a dopytu. Nové Mesto - niečo zaujímavé, niečo nezaujímavé. Ceny sa budú meniť na základe dopytu a ponuky - niekde síce ešte pôjdu hore, ale v priemere predpokladám nulový nárast a neskôr pôjde priemerná cena mierne dole."

Automobily - určite zdražejú

Ceny väčšiny európskych áut vzrastú.

Clo na dovoz európskych áut sa neplatí už dlhšie, podobne ani dovozná prirážka, ale po vstupe do únie sa budú ceny vyrovnávať. Ceny áut v Nemecku, Taliansku a u nás budú rozdielne o maximálne 5 %. Zmena sa však bude týkať nových modelov. Staré modely, ktoré sa vyrábajú v súčasnosti, ešte zmene nepodliehajú.

SkryťVypnúť reklamu

Je otázka, ako sa budú vyvíjať ceny mimoeurópskych áut. Clo na autá vyrobené mimo európskej únie je u nás okolo 17 percent. V únii je clo 11-percentné a Slovensko bude harmonizovať, čiže clo na dovoz neeurópskych áut klesne.

Mária Nováková zo Združenia automobilového priemyslu: „Ceny áut sa budú v jednotlivých krajinách odlišovať maximálne o päť až sedem percent. Podľa novej legislatívy sa úplne zmení systém predaja. Výrobcovia si musia zvoliť, či budú predávať autá exkluzívne, selektívne, kvantitatívne atď., a v jednotlivých krajinách nesmú mať rôzny predaj, všade budú musieť predávať rovnakým systémom. Po roku 2005 si budú môcť otvárať napríklad Nemci obchody aj u nás a už sa nebude dať kalkulovať s cenou podľa jednotlivých teritórií. Politika predaja áut sa mení v celej Európskej únii, nebude sa týkať len nás."

SkryťVypnúť reklamu

 

Negatíva vstupu do únie

Jednotný trh

* vplyvom zahraničných výrobkov sa zvýši konkurencia na trhu Slovenska, čo spôsobí krach niektorých firiem.

Pohyb osôb

* do krajín únie odíde časť slovenskej vysokokvalifikovanej pracovnej sily.

Poľnohospodárstvo

* bude potrebné zatvoriť niektoré potravinárske podniky, ktoré nebudú spĺňať kritériá únie.

Dane

* dôjde k postupnému zvyšovaniu cien cigariet a tabakových výrobkov v prechodnom období do konca roku 2008.

Energetika

* v rokoch 2006 a 2008 sa budú musieť odstaviť dva bloky Atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a vybudovať zariadenia na 90-dňové zásoby ropy.

Životné prostredie

* vyžiada si vysoké investičné náklady spojené s uplatňovaním smerníc únie.

Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

SkryťVypnúť reklamu

* zjednodušený bude pohyb nežiaducich osôb aj po území Slovenska, najmä keď sa staneme členmi Schengenskej dohody.

Obchodná politika

* kompetencie v zahraničnom obchode budú delegované Európskej komisii.

Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika

* jej výkon a rozhodnutia v rámci únie môžu v niektorých častiach sveta aj negatívne ovplyvniť naše ekonomické záujmy.

Regionálna politika a finančné otázky

* nedostatočné čerpanie prostriedkov z únie z dôvodu nedostatočného množstva kvalitných projektov a veľmi nízkej absorpčnej kapacity môžu spôsobiť, že sa Slovensko, ktoré by malo byť čistým príjemcom zo zdrojov únie, stane jej prispievateľom.

 

Pasy ešte potrebovať budeme

Kam na občiansky preukaz, kam na pas

* Cestovanie pre našich občanov sa zjednoduší, ale ani po 1. máji 2004 ešte pravdepodobne nebudeme môcť chodiť do všetkých krajín únie iba na občiansky preukaz. Zatiaľ by tak, podľa ministra vnútra Vladimíra Palka, malo byť iba pri ceste do susedných krajín vrátane Rakúska.

SkryťVypnúť reklamu

* Po vstupe ešte nebudeme automaticky patriť do schengenského priestoru, teda medzi štáty Európskej únie, do ktorých na vstup nepotrebujeme pas. Jednou kontrolou zatiaľ budeme musieť prejsť. Až keď sa staneme súčasťou Schengenskej dohody, čo by sa malo stať v roku 2006, si budeme môcť nárokovať, aby sa voči nám všetci správali ako k členom Európskej únie.

Do USA stále s vízami

* Vstup do únie nebude mať vplyv na zmenu vízovej povinnosti do USA, Kanady ani Austrálie. Spojené štáty napríklad spomedzi členských krajín únie vyžadujú víza od občanov Grécka, naopak, z pristupujúcich štátov ich už dnes nemusia mať Slovinci. Hlavným kritériom na zrušenie vízovej povinnosti voči USA je miera zamietnutých žiadostí pre neprisťahovalecké kategórie víz, ktorá musí byť za predchádzajúci rok nižšia ako tri percentá.

SkryťVypnúť reklamu

* Členstvo v únii nepatrí podľa stanoviska Veľvyslanectva USA na Slovensku ku kritériám, ktoré sa posudzujú pri zaradení krajiny do bezvízového programu. Tretie štáty totiž vo vzťahu k členom únie realizujú svoju vízovú politiku individuálne.

Sťahovanie

* Každý občan Slovenskej republiky sa po vstupe do únie bude môcť slobodne rozhodnúť, kde chce bývať.

* V prípade, že sa chce občan usadiť - krátkodobo alebo dlhodobo - na území iného členského štátu, má na to plné právo a až na určité výnimky sa toto právo uplatňuje automaticky. Treba to len oznámiť na príslušnom úrade. Človek si môže presťahovať všetky svoje veci bez colných kontrol a asistencie daňových úradov. Výnimku tvoria veci, ktoré treba registrovať, napríklad : zbrane, munícia alebo registračné poplatky na auto, ktoré musí majiteľ zaplatiť v krajine únie, kde bude žiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotné poistenie

* Kto si bude platiť zdravotné poistenie na Slovensku, v prípade potreby získa základnú zdravotnú starostlivosť kdekoľvek v členskej krajine únie. V praxi to znamená, že už nebude potrebné uzatvárať dodatočné poistenie liečebných nákladov pri ceste do krajín únie.

* Pri práci alebo podnikaní v niektorej z krajín únie, bude mať človek nárok na kompletnú lekársku starostlivosť podľa pravidiel daného štátu. V Británii zdravotnú starostlivosť uhrádza štát z daní, v Nemecku z fondov tamojších poisťovní.

Dôchodok

* Nárok na dôchodok bude mať každý občan únie v štáte, kde odpracoval určité minimálne obdobie, vo väčšine prípadov je to jeden rok. V praxi to znamená, že ak občan s trvalým pobytom na Slovensku pracoval rok v Belgicku, získa tým nárok na pomernú časť starobného dôchodku vyplácaného v Belgicku. Novinkou bude, že roky odpracované v únii sa budú môcť zratúvať. Reálne môže občanovi chodiť dôchodok po čiastkach z piatich krajín únie, ale podľa zákona tej-ktorej krajiny.

* Rozdiel je vo veku odchodu do dôchodku. Napríklad zamestnanec pracuje 35 rokov v krajine, kde je vek odchodu do dôchodku 67 rokov, a potom 10 rokov v krajine, kde sa do dôchodku odchádza v šesťdesiatke. V tomto veku teda odíde zo zamestnania, no jeho dôchodok je veľmi nízky a ešte sedem rokov musí čakať na vyšší dôchodok z prvej krajiny. Ak je v hmotnej núdzi, štát mu môže pomáhať v tomto čase príspevkami.

Zamestnanie

Občania krajín únie sa môžu uchádzať o zamestnanie v ktorejkoľvek členskej krajine a musia mať zaručené rovnaké podmienky pri výberovom konaní. Niektoré členské krajiny ale požiadali o prechodné obdobia, keď sa občania nových členských krajín nebudú môcť zamestnať bez pracovného povolenia.

Na exotické ostrovy bez víz

* Vstup do únie nám v budúcnosti umožní jednoduchší pohyb aj na ostrovoch, ktoré patria k únii - Réunion, Baleáry či Madeira a mnohé iné v Tichom oceáne. Ako občania únie nebudeme pri ceste na ne potrebovať víza, neskôr ani pasy. Budeme sa na nich môcť voľne pohybovať, pracovať, študovať, kupovať nehnuteľnosti, obchodovať alebo vykonávať živnosť.


* Ostrovy sú pozostatkom bývalých koloniálnych panstiev európskych štátov, ktoré sú dnes členskými štátmi únie. Najviac ich má Veľká Británia a Francúzsko, zvyšky kolónií zostali Portugalsku, Holandsku, Dánsku a Španielsku. Ak sú pokladané za normálnu administratívnu súčasť materskej krajiny, sú zároveň aj súčasťou Európskej únie. To je prípad francúzskych ostrovov Guadeloupe, Martinique, Réunion alebo portugalských Azorských ostrovov.

* Súčasťou Európskej únie nie je väčšina britských zámorských území, napríklad daňový raj Kajmanie ostrovy v Karibiku. Do únie formálne nepatrí ani Napoleonovo väzenie Ostrov svätej Heleny uprostred Atlantického oceánu. Na vstup by však po začlenení mal stačiť pas.

Kde víza musia byť

Slovensko sa po vstupe bude musieť prispôsobiť európskym zákonom. Nebude možné, aby naša krajina mala bezvízový styk s krajinami, s ktorými má únia styk vízový. Medzi krajiny, ktoré sú na tzv. čiernej listine únie, patria napríklad Kuba, Seychelské ostrovy alebo Juhoafrická republika, ktorým Slovensko muselo zaviesť víza.

Dane

V rámci únie platí zákaz dvojitého zdaňovania. V praxi to znamená, že ak váš príjem bude už raz zdanený v jednej krajine, v druhej je od dane oslobodený.

Voľby

Zmluva o únii oprávňuje všetkých občanov únie k aktívnej a pasívnej účasti vo voľbách, znamená to, že môžu voliť a byť volení vo voľbách do miestnych zastupiteľstiev kdekoľvek a vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Odvody

Vstup Slovenska do Európskej únie uľahčí podmienky zamestnávania v členských krajinách únie a zároveň rozšíri možnosti sociálneho zabezpečenia občanov Slovenska. Občania budú povinní platiť odvody v krajine, v ktorej budú pracovať, výplatu im firmy budú môcť posielať do ktorejkoľvek krajiny únie, v ktorej budú mať trvalý pobyt.

Podpora v nezamestnanosti

Nevypláca sa ísť do zahraničia, ak je človek nezamestnaný v krajine, kde neplatil pre tento prípad poistné. Dávku nedostane bez ohľadu na to, koľko pracoval v inej krajine. Preto je dobré skúsiť si najskôr nájsť prácu v krajine, kde ste registrovaný ako nezamestnaný a kde dostávate dávky.

Rodinné dávky

V každej krajine sú iné, takže je dobré zistiť, na čo má zamestnanec nárok. Ak bol poistený vo viacerých krajinách - rodina má nárok na dávky podľa najvýhodnejšej legislatívy. V prípade nezamestnaného dostáva jeho rodina rodinné dávky bez ohľadu na to, kde jej členovia žijú.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 486
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 159
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 731
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 009
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 411
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 763
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu