Slovart, Bratislava 2003
Úvodníky, glosy, kurzívy, rozhovory, recenzie, spomienky a listy z pera slovenského spisovateľa a publicistu s originálnym pohľadom na drobnosti i zásadné veci, ktoré prináša každodenný život. Autor, ktorý sa preslávil najmä románom Rivers of Babylon a jeho dvoma voľnými pokračovaniami, sa aj v týchto žánroch prezentuje svojím brilantným, nezameniteľným literárnym štýlom. Výber z publicistiky z rokov 1998 až 2003 obsahuje vyše osemdesiat článkov.
Zdeněk Urbánek: Stránky z deníků
Atlantis, Brno 2003
V knihe významného českého prozaika, esejistu a prekladateľa angloamerickej literatúry Zdenka Urbánka nájdete jeho denníkové záznamy z obdobia od januára 1986 do septembra 1999. Urbánek bol významnou postavou disentu, po revolúcii sa stal osobnosťou verejného života. Pred čitateľom však nevyvstáva iba pestrý obraz našej nedávnej minulosti, autor zachytil aj svoje pozorovania sveta pri svojich potulkách v zahraničí a významné miesto patrí jeho fascinácii ženami. Aj dlho po dovŕšení osemdesiatky Urbánek rád premýšľa o ich kráse, okrem krehkej lyriky i so zdravou sebairóniou.
Alojz Ihan: Riešenie
F. R. & G., Bratislava 2003, preložil Karol Chmel
„V antikvariáte si kúpil veľmi starú knihu, v nej našiel recept na vyháňanie diabla. Potom si zohnal žaby, vlasy starien, vysušené polnočné korene a ešte zopár nevyhnutných vecí, všetko to zmiešal a uvaril podľa návodu, natrel sa pod pazuchami, natrel si stehná, ofŕkal steny v izbách. Pre to sa strhla prudká hádka so ženou a tá, v záchvate zúrivosti, opustila byt." Knižku takýchto krátkych textov (tento sa volá Vyháňanie diabla) o živote napísal slovinský lekár, ale tiež básnik, prozaik a esejista Alojz Ihan, držiteľ Prešernovej ceny.
Cchanjang Gjamccho: Hlasy Lhasy
Petrus, Bratislava 2003, preložili Martin Slobodník a Viera Prokešová
Šiesty tibetský dalajláma Cchanjang Gjamccho (1683 - 1706) nebol práve najtypickejším predstaviteľom tohto najvyššieho postu, nechcel sa vzdať svetských radovánok a žiť asketickým mníšskym životom, a zrejme aj preto zomrel veľmi mladý za nevyjasnených okolností. Život tohto bohéma, jeho vnútorný konflikt medzi verejným a súkromným životom, morálnymi záväzkami svojej funkcie a túžbou po voľnosti, sa odráža aj v jeho poézii. Jeho dielo je dodnes v Tibete veľmi obľúbené, vychádza v Číne a tibetskom exile v Indii, a k jeho osobe sa hrdo hlási aj súčasný 14. dalajláma.
Karel Srp, Jana Orlíková: Jan Zrzavý
Academia, Praha 2003
Táto rozsiahla obrazová publikácia sa venuje tvorbe, ale tiež životným osudom slávneho českého maliara Jana Zrzavého (1890 - 1977). Je rozdelená do ôsmich dielov mapujúcich chronologicky všetky etapy umelcovho vývoja v kontexte nášho i svetového výtvarného umenia. Na túto základnú časť nadväzuje životopisný prehľad a rad príloh, monografiu uzatvára trojjazyčné resumé.
Zadie Smithová: Sběratel autogramů
BB art, Praha 2003, preložila Petra Diestlerová
Zadie Smithová sa narodila roku 1975 v severozápadnom Londýne a stále tam žije. Jej prvá kniha Biele zuby bola svetovým hitom. Zberateľ autogramov je komická vyhliadková jazda okolo dutých vecí moderných čias - slávy, filmu, šibnutého triumfu symbolov nad skúsenosťami. V Londýne a potom tiež v New Yorku sleduje hrdina Alex tajomnú stopu - stále sa ženie za jedným jediným autogramom. Odoláva pritom príťažlivosti kabaly a zenu a vyhýba sa všetkým zberateľom, podvodníkom a dotieravým rabínom, čo sa mu pletú do cesty. (ba, her, puk)