TEHERÁN - Iránske mesto Bám síce leží tisíc kilometrov od Teheránu, ale skaza, ktorá ho v podobe ničivého zemetrasenia postihla 26. decembra, vyvoláva paniku aj v iránskej metropole. Odborníci, ktorí monitorujú takmer každodenný pohyb zemských krýh pod Iránom, vedia, že je len otázkou času, kedy podobná katastrofa postihne i dvanásťmiliónové veľkomesto.
V Teheráne by sa straty mohli počítať na 400-tisíc až milión obetí. „Desí ma to, čo sa stalo v Bame. Pýtam sa, čo čaká nás, ak Teherán zasiahne niečo podobné," hovorí teheránsky fotograf Rezá. Špecialisti nepochybujú, že otrasy so silou 6,8 magnitúda, ktoré má za sebou Bam, by pre Teherán znamenali súdny deň.
Väčšinu Teheránčanov zamrazí, keď si uvedomia, v akom stave sú ich obydlia a ako stavbári porušujú statické predpisy. Najväčší strach panuje v bohatých severných štvrtiach mesta, pod ktorými prechádza tektonický zlom. „Bojím sa, že môj dom nie je postavený tak dobre, aby v prípade zemetrasenia ochránil rodinu. Bamské zemetrasenie dokazuje, že problémom nie sú samotné otrasy, ale chatrné obydlia," hovorí šesťdesiatročný lekár Mohammad Alí Azarabadí.
Pri pohľade na mnohé teheránske stavby zostane šokovaný aj laik a inžinierom vstávajú hrôzou vlasy na hlave. Jeden z nich, Mehrán Amíri, hovorí, že prísne statické predpisy platia už sedem rokov. Väčšina stavbárov ich nedodržiava, aby si zvýšili zisk. „Treba skontrolovať školy, vládne budovy a nemocnice. Musíme zistiť, či sú schopné odolať zemetraseniu," priznáva Amírí.
Profesor geofyziky na teheránskej univerzite Bahrám Akaší tvrdí, že zemetrasenie podobné bámskemu zničí 80 percent teheránskych stavieb.
Turádž, ktorý podniká v stavebníctve, je pokojný: „Sú to všetko nezmysly. Mať strach zo zemetrasenia je to isté, ako sa báť smrti. Nemôžeme predsa žiť len v strachu z toho, že zomrieme."
Humanitárnych úloh sa v Iráne navzdory napätým vzájomným vzťahom ujali aj Američania. Napriek tomu sa pri včerajších sviatočných modlitbách z mnohých mešít ozývala kritika USA. „Ďakujeme cudzincom, ktorí nám prišli pomôcť. Dúfam, že jedného dňa zotneme ruky americkým aj izraelským utláčateľom, tým bojovníkom, čo okupujú Irak a Palestínu. Nahradíme ich rukami, ochotnými ponúknuť pomoc, priateľstvo a humanitu," povedal hodžatolistlám Asghar Askarí v mešite v Bame, ktorá zemetraseniu odolala. Mulláh v Kome povedal pri modlitbe, že Iránci „nenávidia aroganciu Američanov a že sú presvedčení, že Američania do Iránu neprišli z humanitárnych dôvodov, ale pre špionáž." (čtk, reuters)