Saakašvili má výhru vo vrecku. FOTO - ČTK/AP
V nedeľu budú Gruzínci voliť nového prezidenta. Michail Saakašvili je jediným možným víťazom. Jeho zvyšných 5 súperov obyvateľstvo prakticky ani nepozná. V tlači sa o Saakašvilim píše už ako o hlave štátu. On sám sa tak správa. V posledných dňoch sa často ukazoval na verejnosti, strávil Nový rok s bezdomovcami a opakovane ďakoval Spojeným štátom za podporu svojej krajiny.
Vodca novembrovej revolúcie, mladý právnik vzdelaný v USA a charizmatický politik trpí chorobnou ctižiadosťou, ktorá mu jediná mierne kazí imidž. S najväčšou pravdepodobnosťou sa mu v nedeľu jeho cieľ splní. Ostatní kandidáti sa priznávajú, že sa účasťou vo voľbách chcú zviditeľniť alebo len zabaviť rodinu. Možno jediným známejším uchádzačom je bývalý guvernér Imeretie Tejmuraz Šašiašvili.
Podľa prognóz bude vraj druhý, ale od prvého Saakašviliho ho bude deliť až 40 percent hlasov. Mnoho ľudí sa v nedeľu k urnám chystá, pretože veria mladým revolucionárom, ktorí sľubujú zásadne zmeniť situáciu v krajine sužovanej korupciou, kriminalitou a ekonomickou krízou.
Keď sa Ústredná volebná komisia pokúšala urobiť poriadok v zoznamoch voličov a vyzvala ich, aby sa prišli predbežne zaregistrovať, záujem prejavilo len 350-tisíc ľudí z 2,5 milióna voličov. Revolučné nadšenie más od novembrových pouličných búrok trochu pominulo. Aj mnoho politických strán sa stavia k voľbám skepticky. Labouristická strana na čele so Šalvom Natelašvilim vyzvala na bojkot. „Predali sa cudzincom, vedú krajinu k strate národného jazyka, viery a štátnosti," vyhlásil.
Nielen on obviňuje Saakašviliho a jeho tím z príliš zjavnej spolupráce s USA. Práve zásluhou Američanov sa na poslednú chvíľu nechal prehovoriť Aslan Abašidze, vodca Adžárie, ktorá sa nepodriaďuje centrálnemu vedeniu v Tbilisi, aby na „svojom" území voľby povolil. Volebné miestnosti sa otvoria zrejme na celom teritóriu Gruzínska, okrem Abcházska, kde Tbilisi nemá žiadny vplyv a kde pôsobia ruskí „mierotvorcovia."
Favorit volieb Saakašvili hovorí po anglicky lepšie ako po rusky a nešetrí slovami vďaky Washingtonu. „Naše vzťahy sa budú prehlbovať a v Moskve sa s tým budú musieť zmieriť," hovorí. Od chvíle, keď sa rozpadol ZSSR, pomohli Spojené štáty Gruzínsku 1 miliardou 300 miliónmi USD. Teraz pred voľbami dostalo nové gruzínske vedenie 21 miliónov dolárov. Urýchlene boli vyplácané zadržiavané dôchodky a zaisťovalo sa kúrenie a dodávky vody do domov, kde už v také zázraky ani neverili.
Saakašviliho program je založený na integrácii Gruzínska do Európy, vstupe do NATO, zbližovaní sa s USA, ale aj vylepšení vzťahov s Ruskom. Rusko vyjadruje značnú nespokojnosť s rastúcim vplyvom USA v Zakaukazsku a obáva sa, že Gruzínsko definitívne stratí. Má tam aj svoje vojenské základne, ktoré odmieta stiahnuť.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum