Päťtýždnová norka. FOTO - ARCHÍV
V populácii kožušinových zvierat spôsobuje až 70 percent neprenosných ochorení nesprávna výživa. Najčastejšie sú napadnuté tráviace orgány, v dôsledku čoho je narušená látková premena. Upozorňuje to na rezervy, ktoré možno správnym kŕmením odstrániť, a tým podstatne zvýšiť ekonomiku chovu.
Najčastejšie ide o zápal žalúdočných a črevných slizníc , ktorý sa objavuje pri náhlom prechode z jedného typu kŕmenia na iný. Spočiatku je sprevádzaný kašovitými výkalmi a keď si zvieratá ani po čase nezvyknú na nový typ kŕmnej dávky, zápal pretrváva. Objavujú sa hnačky, zvieratá chradnú, bývajú apatické, ich srsť zostáva matná. V konečnej fáze nastáva smrť hladom a vysilením.
Tuková degenerácia pečene vzniká po nadmernom skrmovaní mastných krmív alebo krmív, v ktorých sa už tuk rozkladá. Ide o chronické ochorenie. Sprievodnými príznakmi sú nechuť do žrania, chudnutie a žltý hnačkovitý trus. Správnosť diagnózy potvrdí pitva.
Na klietkach sa neraz vyskytujú ostré hrany, odstávajúce drôty, alebo sa tam z nedbalosti chovateľa dostanú rôzne predmety, ktoré môžu spôsobiť zápaly kože, poranenia, ale aj otvorené rany . Takéto úrazy, vrátane kanibalizmu, zvyčajne prechádzajú do hnisajúcej formy v dôsledku infekčného prostredia. Choré ložiská treba chirurgicky ošetriť.
Znečisťovanie bruška močom je prejavom neschopnosti zvieraťa zadržiavať moč. Odtok naleptáva pokožku a mení kvalitu srsti v okolí močovo-pohlavného ústrojenstva. Príčiny ochorenia môžu byť rôzne - infekcia, nesprávny pomer vápnika k fosforu v kŕmnej dávke, prekrmovanie zvierat hydinovým odpadom, nedostatok vitamínu H.
Tvorbu močových kameňov spôsobuje infekcia v močových cestách. Vyskytuje sa aj pri nadbytku vitamínu D a nedostatku vitamínu A. Zvieratá majú nutkanie na časté močenie, ktoré je bolestivé, majú sťaženú chôdzu a zhrbený postoj.
Zápal dýchacích ciest vzniká pri manipulácii s prašným podstielkovým materiálom. Je aj sprievodným znakom nehygienických podmienok ustajnenia, alebo môže ísť o príznaky ďalších ochorení.
Vytrhávanie srsti je obyčajne spojené s ohrýzaním chvosta . Mimo obdobia kotnosti sa to považuje za zlozvyk, ktorý pozorujeme najmä v chovoch noriek. Vyskytuje sa najmä pri nedostatku vitamínu Bl a C a niektorých stopových prvkov.
Prehriatie vzniká predovšetkým v letných mesiacoch v dôsledku zlyhania termoregulácie. Príčinou býva nevhodné ustajnenie, v ktorom teplota vystupuje nad 30 stupňov C. V takomto počasí musíme klietky chrániť pred priamym slnečným žiarením rohožami.
S omrznutím častí tela sa pri kožušinových zvieratách stretávame len v populácii nutrií.
Avitaminózy patria medzi nenákazlivé ochorenia. Sú spôsobené deficitom niektorých vitamínov, čo sa prejavuje zaostávaním v raste, chybnou tvorbou kostí a srsti, ako aj nedostatočnou pohlavnou aktivitou.
Žalúdočné vredy sa najčastejšie diagnostikujú v chovoch nutrií pri chybách vo výžive (skrmovanie čerstvého chleba, jedovatých rastlín a podobne). Vo výkaloch chorých zvierat pozorujeme krv a celkove strácajú chuť do žrania.
Medzi nenákazlivé choroby môžeme zaradiť aj potraty , najmä v druhej polovici kotnosti. Vznikajú neraz po vzájomných bitkách alebo po hrubom zaobchádzaní chovateľa. (po)