P. P., Trnava
Kel ružičkový (Brassica oleracea) sa naozaj rozširuje menej, ako si zasluhuje. Veľmi dobre odoláva mrazu (vydrží až mínus 10 stupňov). Pre samozásobiteľskú potrebu ho môžeme nechať v záhradke celú zimu a ružičky postupne zberať až do predjari. Dobre sa uskladňuje aj v chladničke. Chuťovo predstihuje kapustu. Z výživných látok obsahuje 30 až 70 mg% vitamínu C, 0,55 mg% karotínu, 0,28 mg% vitamínu B a 0,16 mg% vitamínu B2. Obsah sušiny väčšiny minerálnych látok je nadpriemerný. Obsahuje aj niektoré cenné aminokyseliny a bielkoviny. Zaraďuje sa medzi ľahkostráviteľné zeleniny.
(eha )
Kedy a akými prípravkami možno zabrániť červivosti lieskových orieškov?
F. R., Topoľčany
Červivosť liesok spôsobuje nosáčik lieskový (Curculio nucum). Je to chrobák s dlhým noscom, ktorý meria toľko ako ostatná časť tela. Prezimuje v pôde v štádiu lariev, ktoré sa kuklia až na jar. Dospelé chrobáky sa začínajú rojiť až v máji a spočiatku poškodzujú mladé, vyvíjajúce sa oriešky, ktoré za daždivého počasia zvyčajne podľahnú moníliovej hnilobe a predčasne opadávajú. Po tomto úživnom žere samičky kladú vajíčka jednotlivo do orieškov. Vyliahnuté larvy poškodzujú jadro plodov. Dospelá larva vyhryzie v stene orieška okrúhly otvor, cez ktorý plod opustí, zavrtáva sa do pôdy a prezimuje. Škodca má len jednu generáciu za rok.
Proti nosáčikovi lieskovému sa chemická ochrana bežne nevykonáva a ani nie sú proti nemu oficiálne registrované žiadne prípravky. V lokalitách, kde sa pravidelne vyskytuje, môžeme liesky ošetriť bežnými insekticídmi (Sumithion Super, Ultracid 40 WP, Zolone EC) v čase rojenia dospelých chrobákov (máj, jún). Postrek treba aspoň dvakrát v dvojtýždňových intervaloch zopakovať. Termín prvého postreku si môže každý pestovateľ určiť vo svojej záhrade sám tak, že od začiatku mája bude v pravidelných 3- až 4-dňových intervaloch v skorých ranných hodinách zisťovať sklepávaním na podložené plachty prítomnosť chrobákov na lieskach. Ing. JURAJ MATLÁK