T. K., Kolárovo
Váš bršlen je napadnutý štítničkou bršlenovou (Unaspis euonymi). Jej hostiteľmi sú rôzne druhy bršlenov, ale najčastejšie a najciteľnejšie poškodzuje bršlen japonský (Euonymus japonicus). Škodí cicaním rastlinných štiav na listoch, ale aj na kôre výhonkov a starších konárov. Silno poškodené listy predčasne opadávajú, rastliny zaostávajú v raste. Škodca prezimuje v štádiu lariev alebo dospelcov.
Napadnuté vždyzelené bršleny by ste mali ošetriť na jar po vypučaní dvakrát. Na prvý postrek použite organofosfáty (Basudin 600 EW, Sumithion Super alebo Ultracid 40 WP), na druhý postrek Applaud 25 WP zo skupiny inhibítorov tvorby chitínu. Opadavé druhy bršlenov možno po vypučaní ošetriť aj olejovými prípravkami určenými na predjarný postrek (Oleo-Ekalux, Oleoekol, Oleolux).
Prečo hnedne dužina jabĺk?
F. M., Stupava
Hnednutie dužiny jabĺk je ochorenie fyziologického pôvodu a súvisí predovšetkým s extrémnym priebehom počasia. Najčastejšie vzniká vtedy, ak v letných mesiacoch stromy trpia suchom a krátko pred zberom dostanú väčšie množstvo zrážok, alebo ich výdatne zavlažíme. Po náhlom prívode väčšieho množstva vody plody rýchlo narastú, majú však redšiu dužinu. Výskyt hnednutia dužiny môžeme obmedziť jednak pravidelným zavlažovaním stromov v prvej polovici vegetácie, jednak včasným zberom a správnym skladovaním plodov. Keďže ochorenie postihuje predovšetkým väčšie jablká, treba ich prednostne skonzumovať alebo spracovať.
Ing. JURAJ MATLÁK