Rakúsko čaká napínavý volebný rok. Sedem volieb - od prezidentských po európske, preverí silu koalície a možnosti opozície. Prieskumy avizujú zmenu trendu - vládnym ľudovcom (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela, ktorí za posledné dva roky vyhrali, na čo siahli, hrozia prehry. Na výslnie by sa mali vrátiť sociálni demokrati (SPÖ). A medzi tým bude ostro sledovaný volebný súboj v Korutánsku - Jörg Haider by tam mal prísť o kreslo hajtmana.
Pozorovatelia sa zhodujú, že kancelára Schüssela čaká ťažký rok. Prvú významnú prehru mu predpovedajú v aprílových prezidentských voľbách. Súčasná hlava štátu Thomas Klestil, ktorý bol kandidátom ľudovcov, už nemôže tretíkrát kandidovať. A otázkou bude, či sa ľudovcom opäť podarí presadiť svojho človeka.
V Rakúsku je rovnako ako u nás priama voľba, rozhodujúca je podpora politických strán. Súboj, zatiaľ neoficiálny, už prebieha medzi najpravdepodobnejšími kandidátmi: za opozičných sociálnych demokratov by mal nastúpiť dlhoročný predseda rakúskeho parlamentu, dnes druhý podpredseda Heinz Fischer a za vládnych ľudovcov to bude zrejme ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová. V neprospech ľudovcov hrá fakt, že ak by získali prezidentské kreslo, mali by monopol na moc v krajine, a to sa mnohým nepáči. Otázne tiež je, či u našich susedov dospel čas na ženu v prezidentskom úrade - prvú od roku 1918.
Pre koalíciu bude čiernym mesiacom marec: vtedy budú v Korutánsku krajinské voľby. Ak v nich Haider naozaj príde o kreslo hajtmana, ako mu to prieskumy predpovedajú, je takmer isté, že sa naposledy pokúsi získať späť post predsedu strany slobodných (FPÖ). A to aj na úkor koalície. Slobodní od svojho vstupu do vlády v roku 2000 stále strácajú voličov a návrat Haidera, tvrdého Schüsselovho oponenta, by v koalícii určite spôsobil zemetrasenie.
Už dnes Haider, sivá eminencia strany, spôsobuje v strane rozkoly, čo komplikuje vláde prijímať zásadné ozhodnutia. V tomto roku musí kabinet odhlasovať nepopulárne opatrenia, ktoré predznamenajú prijatie daňovej a dôchodkovej reformy a reformy zdravotníctva. A na to potrebujú jednotnú stranu slobodných.
Optimisticky nevyzerajú pre ľudovcov ani júnové voľby do Európskeho parlamentu. Rakúšania momentálne nie sú naladení na Európsku úniu. Prehra v spore o tranzit kamiónov cez územie Rakúska a obavy z rozšírenia EÚ o susedné krajiny vyvoláva viac obáv než radosti a spočítať to môžu voliči práve schüsselovcom.
Okrem toho čakajú Rakúsko ešte krajinské voľby v Salzburgu a Voralbersku, a voľby starostov v Salzburgu a Tirolsku. Aj na regionálnej úrovni sa bude nepriamo hlasovať o kurze spolkovej vlády.
7. marec: krajinské voľby v Korutánsku, v Salzburgu a Voralbersku
7. marec: voľby starostov v Salzburgu a Tirolsku
25. apríl: prezidentské voľby
13. jún: voľby do Európskeho parlamentu