„Pán prezident týmto rozhodnutím ohrozil valorizáciu dôchodkov k februáru," povedal hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Martin Danko. Zákon treba prijať znovu a parlament sa zíde až 20. januára. Ministerstvo sa domnieva, že sa zvyšovanie už „technicky nedá zvládnuť".
V decembri sa penzie mali zvyšovať znovu - o rozdiel medzi priemerným rastom inflácie a miezd a februárovou 4-percentnou valorizáciou. Prezident takéto zvyšovanie nepovažuje za správne. Navrhuje, aby sa dôchodky od februára zvýšili buď o 8 alebo o 6 percent.
Prezident, ktorý vetoval zákon obsahujúci aj zvýšenie dôchodkov, sa odvoláva na to, že zvýšenie (dolnej) sadzby DPH a „ďalšie reštrikčné opatrenia v podobe zvýšenia cien energií" zhoršia už v januári životnú úroveň dôchodcov.
Ministerstvo Schusterov návrh pokladá za neuskutočniteľný. „Prekračuje rozpočtové možnosti Sociálnej poisťovne," hovorí Danko.
Podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková verí, že parlament vetovaný zákon stihne prijať tak, aby sa februárové zvýšenie dôchodkov „dalo zachrániť". Iná ako zákonom určená valorizácia podľa nej ani neprichádza do úvahy. „Neviem si predstaviť, ako by sme sa mohli dopracovať k niečomu inému, aby to bolo finančne realizovateľné."
Zákon o starobnom dôchodkovom sporení ministerstvo pokladá za kľúčový. Od 1. januára 2005 sa ním totiž zavádza druhý - tzv. kapitalizačný - pilier dôchodkového systému. Prezident mu v odôvodnení svojho veta nevenuje žiadnu pozornosť, hoci k predchádzajúcemu „dôchodkovému" zákonu (o sociálnom poistení) mal rad pripomienok. Martinákovú to uspokojuje, šéfovi sociálneho výboru parlamentu Vojtechovi Tkáčovi z ĽÚ je to ľúto. Prezident podľa neho mohol prispieť k tomu, aby zákon „zmúdrel".
Autor: joč