Michal Kováč: Dzurinda a Mečiar? Nebo a zem

Čoskoro uplynie päť rokov, čo Michal Kováč nie je prezidentom. Čas sa kráti aj úradujúcemu prezidentovi ...


Čoskoro uplynie päť rokov, čo Michal Kováč nie je prezidentom. Čas sa kráti aj úradujúcemu prezidentovi Rudolfovi Schusterovi. Do konca januára musia oficiálne oznámiť svoju kandidatúru všetci záujemcovia o miesto hlavy štátu. O prezidentských voľbách a dianí v koalícii sme hovorili s bývalým prezidentom MICHALOM KOVÁČOM.

Nepomysleli ste na možnosť opäť kandidovať?

„Nie, nepomyslel, hoci som dostal listy od občanov, ktorí ma na to vyzývali. Rozhodol som sa už dávnejšie. Myslím si, že svoju úlohu som splnil, teraz treba dať možnosť iným. Je to náročná funkcia. Treba na ňu nielen dostatok psychických, ale aj fyzických síl."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po odchode z prezidentského úradu bol premiér Mikuláš Dzurinda odhodlaný využiť vašu „výbornú formu a veľmi dobré renomé v zahraničí". Udialo sa vôbec niečo v tejto veci?

„Neudialo. Dodnes sa čudujem, prečo. Neponúkal som sa, lebo to nepovažujem za celkom dôstojné. Uvítal som, čo pán predseda vlády povedal. Čakal som na reakciu, ale ničoho som sa nedočkal. Urobil som teda pokus, že som predostrel svoju predstavu o mojom využití, ale ani na to nikto neodpovedal."

Václav Havel je zvláštny vyslanec českej diplomacie, ktorý sa zameriava na ľudské práva. Mali ste približne takúto predstavu?

„Mal som predstavu o agende spojenej so vstupom Slovenska do NATO a Európskej únie. Napríklad uskutočniť stretnutia s partnermi, ale aj iné poverenia, ktoré by vznikli ad hoc a nemohli by sa na nich zúčastniť predseda vlády alebo úradujúci prezident. Nestalo sa to, ale zistil som, že aj bez toho má bývalý prezident veľa reprezentatívnych povinností."

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa teda povedať, že ste v dôchodku?

„Nedá. Chodím do práce každý deň. Isté povinnosti mám aj cez víkendy. Sú to pozvania na rôzne semináre, prednášky a spoločensko-politické podujatia. Mnohé pozvania do zahraničia nemôžem prijať, pretože nemám vytvorené podmienky. Je smutné, že uplynulo takmer päť rokov od môjho odchodu z funkcie a vláda sa nepostarala, aby som mal aspoň také podmienky ako prezidenti okolitých krajín."

V Čechách už postavenie prezidenta upravili. Prečo sa tak u nás ešte nestalo?

„Nedávno som bol v Budapešti. Stretol som sa tam aj s bývalým prezidentom Árpádom Gönczom. Pozval ma do rezidencie a overil som si, ako sa veci riešili v Maďarsku. Má rezidenciu, ktorá mu bude slúžiť do smrti. V budove parlamentu má tri kancelárie, dvoch odborných asistentov a sekretárku a plat taký istý ako prezident. Je ťažko predstaviteľné, prečo prvý prezident Slovenskej republiky musí čakať, aby mu vláda vytvorila aspoň minimálne pracovné podmienky."

SkryťVypnúť reklamu

Vy úradujete v Nadácii Michala Kováča a Emílie Kováčovej. Z čoho si ju platíte?

„Zo sponzorských príspevkov. Na tento rok nemám zabezpečené financovanie kancelárie. Mám nárok na dôchodok 24-tisíc čistého, ochrankára a šoféra. Z toho príjmu nemôžem všetko financovať."

Myslíte si, že vláda sa obáva výčitiek občanov?

„Ak chceme mať prezidentov a vlastný štát, tak s tým je spojené aj fungovanie exprezidentov. Samozrejme, môžu sa nájsť ľudia, ktorí ma nenávidia, ale aj takí, ktorí prejavia uznanie. Nemalo by byť rozhodujúce, či sa ozve desať občanov, alebo štyria publicisti, že mrháme prostriedkami. Pre mňa by bolo pohodlnejšie zostať doma, ako sa pohybovať po celej krajine a zúčastňovať sa na rôznych podujatiach."

Nechcete si zarábať prednáškami?

SkryťVypnúť reklamu

„Neuvažoval som o tom. Nebol som ani takým výrazným politikom, ako je Václav Havel alebo Václav Klaus. Navyše, prezident by mal mnohé veci robiť zadarmo."

Exprezident Bill Clinton má propagovať výrobky čínskej odevnej firmy. Prijali by ste ponuku účinkovať v reklame?

„Nie, zdá sa mi, že sú spôsoby a veci nezlúčiteľné s funkciou bývalého prezidenta."

Voľby sú vždy šancou na zmenu. Prospela by prezidentskému úradu?

„Myslím, že spoločnosť z rôznych príčin ešte nemala možnosť doceniť úlohu prezidentského úradu. Ja som pracoval v atmosfére, keď existoval plán, ako ma odstrániť z funkcie. Nemohol som teda naplno prejaviť danosti, ako dobre reprezentovať krajinu. Aj prezident Rudolf Schuster sa ocitol v ťažkej situácii, najmä keď vážne ochorel a istý čas bol mimo politického diania. Ukazuje sa, že slovenská spoločnosť by potrebovala osobnosť, ktorá by bola schopná pomáhať pri odstraňovaní vnútorných rozdielov a napätí medzi jednotlivými zoskupeniami občanov. Teda mala by spoločnosť viac vnútorne integrovať. Prezidentom by mal byť aj človek s vysokou morálnou autoritou. Rovnako je dôležité, a to sa žiada od všetkých politikov, aby sa cítili byť dobrými vlastencami."

SkryťVypnúť reklamu

Veľké šance postúpiť do druhého kola prezidentských volieb majú Ivan Gašparovič a aj Vladimír Mečiar. Myslíte si, že by sa dokázali vzdať kandidatúry v prospech toho druhého, aby sa jeden z nich stal prezidentom?

„Ťažko povedať. Donedávna boli v jednom politickom tábore a keď vládli, dostávali sme rôzne demarše zo zahraničia. Zodpovednosť padá na hlavu oboch. Napriek tomu neviem, či Mečiar Gašparoviča nevníma ako úhlavného nepriateľa, lebo opustil rady HZDS. Normálne by bolo, keby sa dohodli. Istá skupina voličov zrejme takúto dohodu aj očakáva."

Silným kandidátom je tiež Eduard Kukan z SDKÚ. Čo si myslíte o výčitkách, že ako prezident by mohol byť pod vplyvom premiéra Mikuláša Dzurindu?

„V Nemecku je prezident z tej istej strany, ktorá je pri moci. To však neznamená, že je premiérovi podriadený, ale sú zjednotení na programe a politických hodnotách. V prípadoch, ako na Slovensku, keď je prezident volený občanmi, môže sa ľahšie dostať do nadstraníckej pozície. V roku 1998 sa vládna koalícia zjednotila na jednom kandidátovi. Teraz však nedošlo k politickej dohode. Ukázalo sa, že sa vo všetkom nekopíruje situácia z predchádzajúceho obdobia. Kandidát SDKÚ má zatiaľ najväčšiu popularitu. Možno najbližšie obdobie ukáže, že by bolo vhodnejšie, keby sa niektoré koaličné strany zjednotili na jednom kandidátovi."

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný prezident je v podobnej situácii ako vy pred piatimi rokmi. Vy ste sa odhodlali kandidovať. Čo by ste mu poradili?

„Keď úradujúci prezident nepociťuje vážne zdravotné a iné prekážky, je správne, keď uvažuje o kandidatúre. Nebolo by to nič mimoriadne, keby sa o funkciu opäť uchádzal."

Má ísť teda do zápasu o post prezidenta?

„On je bojovník. Skôr je však otázkou, aké sú jeho šance na zvolenie. Nebolo by príjemné, keby vo voľbách ako úradujúci prezident prepadol. Preto som sa aj ja vzdal kandidatúry a vyzval som svojich sympatizantov, aby odovzdali hlas prokoaličnému kandidátovi."

S ktorým prezidentským kandidátom sympatizujete?

„Nebolo by správne, aby som na túto otázku odpovedal. Sú však viacerí. Niečo sa dá vyčítať z mojej predstavy, že je dôležité, aby to bola morálna autorita a vlastenec."

SkryťVypnúť reklamu

Pred časom prezident Schuster predniesol správu o stave republiky. Myslíte si, že bola vyvážená?

„Vždy možno diskutovať o vyváženosti. Treba správne odhadnúť aj úmysly. Nie vždy sa to musí podariť, hoci úmysly sú dobré. Myslím, že pán prezident mal dobrý úmysel poukázať na naše problémy a byť adresný, kto je za daný stav zodpovedný. Myslím, že krajina sa dostala na správnu cestu integrácie a ozdravenia ekonomiky. Zdalo sa mi, že pán prezident možno prehliadol niektoré veľmi významné vývojové procesy. Mám na mysli slušné tempo rastu hrubého domáceho produktu, pokles nezamestnanosti, prírastok zahraničných investícií ako predpoklad zvyšovania zamestnanosti a iné."

Pozornosť vzbudila práve vaša správa o stave republiky v roku 1994.

„Urobil by som isté porovnanie. Bola tiež kritická voči predsedovi vlády. Bolo absolútne neobvyklé, aby prezident hneď vo svojej prvej správe bol kritický voči premiérovi. Bol som si však vedomý, že politika vtedajšieho premiéra vyvolávala nedôveru v zahraničí. Cítil som veľkú spoluzodpovednosť za vtedajší vývoj a mal som vážne obavy z autoritárskych metód vtedajšieho premiéra. Nebolo ľahké rozhodnúť sa pre takýto krok."

SkryťVypnúť reklamu

Azda najviac sa v minulom roku hovorilo o kauze skupinka, ktorá škodí štátu. Čo si o nej myslíte?

„Snažil som sa nejako pomôcť, aby sa veci vyvíjali prirodzenejšie. Napriek tomu sa predsa len domnievam, že dnes nemožno hovoriť o ohrození demokracie. Dá sa však hovoriť o tom, že v jednej strane sú rozdielne názory, či funguje dostatočne demokraticky. To je niečo, čo malo zostať vnútornou záležitosťou tej-ktorej strany a neprenášať sa do koalície a celej spoločnosti. Vždy závisí od osobnosti predsedu, ako chce zabezpečiť jednotu v strane a vypočuť názory iných. Nepovažoval by som to za vážny vnútropolitický problém, pokiaľ nevysielame do zahraničia signál, že schádzame z demokratickej cesty. Zahraničie nás takto ani nevníma."

Tak v čom je problém?

SkryťVypnúť reklamu

„Zdá sa mi, že niektoré problémy ako skupinka alebo odvolanie ministra obrany vznikli preto, lebo chýbala partnerská spolupráca a dôvera v koalícii. Keď premiér povie, že nedôveruje šéfovi nejakého úradu, koaliční partneri to mali pochopiť a podporiť ho, lebo je to náš premiér a tvoríme jednu vládu. Ak by sa to stalo, šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš mohol byť odvolaný bez toho, aby musel byť odvolaný minister Ivan Šimko. Prípadne, keby bol Mojžiš politicky zrelší, mal odstúpiť a nemusel dopustiť súčasný stav. Mali by sme teda vidieť, že chyby sa urobili na všetkých stranách. Nemuselo sa to stať, keby koalícia bola harmonickejšia, ústretovejšia a mala na zreteli, že nie sú súperi, ale spoluzodpovední partneri. Je nedôstojné, keď je premiér donútený prinášať nové a nové argumenty, prečo nedôveruje vedúcemu bezpečnostného úradu. Niekedy stačí aj pocit predsedu vlády, že sa mu niečo nezdá, stratil dôveru voči konkrétnej osobe. Mal by teda od partnerov získať dostatočné porozumenie a dôveru. Ani ja som nebol v minulosti schopný hneď na počiatku preukázať nedôveru voči premiérovi alebo Ivanovi Lexovi, ale neskoršie obdobie potvrdilo moje pochybnosti."

SkryťVypnúť reklamu

Čo si myslíte o prirovnaniach Dzurindu k Mečiarovi, aj keď s poznámkou, že pomery teraz a za Mečiara sú iné?

„Dzurinda nie je ako Mečiar. Takéto porovnania sa objavujú pri povrchnom hodnotení. Predseda vlády chce prirodzene uplatniť svoju predstavu pri riešení niektorých vecí, ktoré nie sú priamo pomenované v koaličnej dohode a ktoré prináša život. O každom premiérovi sa dá hovoriť, že má sklony k autoritárskemu riadeniu, ale keď sa ponoríme do hlbšieho porovnávania Dzurindu a Mečiara, tak to je nebo a zem. Pán Dzurinda získal medzinárodné uznanie, to pozdvihne sebavedomie, ale to nesmie človeka viesť k presvedčeniu, že je neomylný. Človek by si mal uvedomiť aj potrebu skromnosti a pokory."

Nemal teda premiér odvolávať Ivana Šimka, a mal radšej viac diskutovať s koaličnými partnermi?

SkryťVypnúť reklamu

„Aj inak sa to dá povedať. Koaliční partneri mohli prejaviť viac dôvery voči premiérovi, ak im povedal, aký má problém. Mali ho podporiť a nehnať do situácií, ktoré ho pritláčajú k stene. Treba vidieť, že by sa správal inak, keby ho viac chápali koaliční partneri."

Cestujete po krajine a vidíte, ako ľudia žijú. Čo si myslíte o sociálnej únosnosti reforiem?

„Ľudia si zjednodušujú pohľad na svoje postavenie. Všetko merajú iba podľa toho, či majú vo vrecku väčšiu, alebo menšiu kúpnu silu ako za bývalého komunistického režimu. Až tak ďaleko idú totiž súčasné porovnania. Väčšina ľudí sa má lepšie. Kvalitu života netvorí len kúpna sila, ale aj to, čo s ňou môžem robiť. Nech si moja generácia spomenie, aké rady museli vystáť pred obchodmi. Pri tom všetkom je samozrejme málo peňazí na zlepšenie situácie v školstve či v zdravotníctve. To padá nielen na hlavy dnešnej vlády, ale aj komunistického režimu a Mečiarovej vlády, keď potrebné reformy stáli. Zahraničie vyjadruje zmenám na Slovensku uznanie. To neprišlo samo od seba. Neviem si predstaviť vládu, ktorá by nechcela vlastnému národu dobre. Mnohé kritiky vyznievajú, ako keby išlo o vládu egoistov a zlodejov. Nečudujem sa, že mnohí občania sú potom v rozpakoch a prestávajú mať záujem o dianie, lebo sú sklamaní a možno, že to sa prejaví aj pri prípadnom referende o predčasných voľbách. Nevidím však alternatívu lepšej politiky, akú robí táto vláda."

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si, že na referendum príde dosť ľudí a že bude úspešné?

„Vláda musí ukázať, že súčasné problémy sú prechodné. Ešte stále môže ovplyvniť nálady ľudí pred prípadným referendom, aby ju občania bránili, lebo inak sa na ňom zúčastnia iba tí, ktorí majú záujem o jej odvolanie."

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 533
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 811
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 968
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 641
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu