Udalosti v NATO v roku 2003 - 2. časť

BRATISLAVA 31. decembra (SITA) -


1. júla

Poradcu generálneho tajomníka NATO Willema Matsera zatkli na základe obvinení z prania špinavých peňazí.


2. júla

Poľsko ukončilo zostavovanie medzinárodnej stabilizačnej jednotky, ktorú bude viesť v strednom Iraku.


7. júla

Prví vojaci NATO dorazili v nedeľu do afganského hlavného mesta Kábul, aby sa pripravili na prvú vojenskú operáciu aliancie v Ázii.


9. júla

Poslanecká snemovňa talianskeho parlamentu v utorok ratifikovala návrh na prijatie siedmich krajín - Slovenska, Bulharska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Rumunska a Slovinska - do NATO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

11. júla

Druhá komora nemeckého parlamentu Bundesrat odhlasovala rozšírenie Severoatlantickej aliancie (NATO) o sedem východoeurópskych krajín.


Americký Senát jednomyseľne schválil podnet prezidenta Georgea Busha požiadať NATO a OSN o pomoc v mierotvornom úsilí Iraku.


12. júla

NATO prevzalo od nemecko-holandských jednotiek velenie operácie ISAF v Afganistane.


Bezpečnostná rada OSN rozhodla o predĺžení vojenskej misie NATO v Bosne a Hercegovine o jeden rok.


18. júla

Severoatlantická aliancia vyzvala etnicky rozdelené armády Bosny a Hercegoviny spojiť sa pod jednotným velením a vykonať reformy zamerané na zníženie nákladov


22. júla

So vstupom Slovenskej republiky do NATO súhlasila v júli podľa agentúry FOCUS presne polovica obyvateľov SR.

SkryťVypnúť reklamu

25. júla

Poslanecká snemovňa českého parlamentu vo štvrtok pomerom hlasov 158 ku 19 odsúhlasila rozšírenie Severoatlantickej aliancie (NATO) o sedem krajín.


31. júla

Turecký parlament schválil reformu armády, ktorá zníži reálnu moc ozbrojených zložiek v krajine.


1. augusta

Českí a slovenskí vojaci v Kosove dostali medaily KFOR.


4. augusta

Na návštevu Rumunska pricestoval vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR), americký generál James Jones.


6. augusta

Portugalská vláda požiadala Severoatlantickú alianciu o pomoc v boji proti rozsiahlym požiarom


7. augusta

Viac ako 86 percent profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR súhlasilo so vstupom Slovenska do Severoatlantickej aliancie.


Kanadský vicepremiér John Manley nebude kandidovať na post generálneho tajomníka NATO, oznámil jeho poradca Jean-Philippe Cote.

SkryťVypnúť reklamu

8. augusta

Český parlament schválil rozšírenie Severoatlantickej aliancie o sedem krajín vrátane Slovenska.


10. augusta

NATO je pripravené rokovať o rozšírení oblasti pôsobnosti mierotvorných síl v Afganistane aj za hranice hlavného mesta, uviedol hovorca aliancie Mark Laity.


11. augusta

NATO prebralo velenie nad mierotvornými silami ISAF v afganskom Kábule.


12. augusta

Severoatlantická aliancia vyčlenila 1,5 milióna dolárov na projekt monitorovania kvality vody v moldavských riekach Dnestr a Prut. Časť peňazí sa použila na vybavenie pre štyri laboratóriá.


18. augusta

Nemecko je pripravené prispieť do budúcich Rýchlych zásahových jednotiek Severoatlantickej aliancie viac než 5000 vojakmi, uviedol denník Berliner Zeitung s odvolaním sa na zdroje z nemeckého ministerstva obrany.

SkryťVypnúť reklamu

22. augusta

Jednotkám NATO v Bosne a Hercegovine sa podarilo zadržať veľký počet nelegálne držaných zbraní pri dvoch operáciách v bosnianskej Republike srbskej.


25. augusta

Veľká Británia predložila alternatívne plány budúcnosti Severoatlantickej aliancie ako protinávrh k už zverejneným návrhom Francúzska a Nemecka.


27. augusta

V Kosove sa začalo cvičenie Severoatlantickej aliancie a partnerských štátov pod názvom Dynamická odozva 03.


Kanada uviedla, že bude plne podporovať svojho ministra financií Johna Manleyho, ak sa rozhodne kandidovať na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie.


1. septembra

Predstavitelia viacerých medzinárodných organizácií vrátane EÚ a NATO sa zišli v portugalskom Lisabone, aby rokovali o posilnení regionálnej spolupráce v boji proti terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

V Ľubľane sa začalo štvordňové stretnutie zdravotných expertov z členských krajín Severoatlantickej aliancie. Diskutovalo sa o spôsoboch čelenia proti útokom chemickými, biologickými a jadrovými zbraňami.


2. septembra

Severoatlantická aliancia oficiálne premenovala svoje Veliteľstvo spojeneckých síl v Európe (ACE) na Veliteľstvo spojeneckých operácií (ACO).


Nový slovenský veľvyslanec pri NATO Igor Slobodník odovzdal v Bruseli poverovacie listiny generálnemu tajomníkovi Severoatlantickej aliancie lordovi Georgeovi Robertsonovi.


4. septembra

Šéf NATO George Robertson vyzval Maďarsko k zmene ústavy "v čo najkratšom čase" tak, aby umožnila rýchlejšie vyslanie jednotiek do zahraničia.


8. septembra

Odchádzajúci šéf Severoatlantickej aliancie George Robertson uviedol, že holandský minister zahraničných vecí Jaap de Hoop Scheffer by bol veľmi dobrým kandidátom na post generálneho tajomníka aliancie.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedu zahraničného výboru NR SR Jána Figeľa prijal na pôde centrály Severoatlantickej aliancie v Bruseli námestník generálneho tajomníka Alessandro Rizzo.


Príprava návrhu záväzkov Slovenskej republiky ako budúceho člena aliancie bola hlavnou témou rokovania prezidenta SR Rudolfa Schustera a ministra obrany Ivana Šimka.


9. septembra

Slovinsko už nemá povinnú vojenskú službu, uviedol slovinský premiér Anton Rop. "K dnešnému dňu sme ju zrušili, armáda je na ceste k profesionalizácii."


11. septembra

Nórska ministerka obrany Kristin Krohn Devoldová odstúpila z boja o post nasledujúceho generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie, keď vyhlásila, že bude podporovať holandského kandidáta, ministra zahraničných vecí Jaapa de Hoop Scheffera.

SkryťVypnúť reklamu

12. septembra

Policajti Organizácie Spojených národov zatkli v Kosove dvoch ukrajinských príslušníkov mierových jednotiek NATO v Kosove (KFOR) na základe podozrenia, že sa zúčastňovali na pašovaní cigariet v celkovej hodnote 200 tisíc eur, informoval hovorca misie OSN.


13. septembra

Pri výbuchu na základni švédskej jednotky mierových síl NATO v Kosove (KFOR) v meste Avajilia neďaleko hlavného mesta provincie Priština zahynul jeden vojak. Príčinou bolo neopatrné zaobchádzanie s muníciou.


Vojenské cvičenie Spoločná povinnosť 2003, zamerané na precvičenie námorných záchranných operácií a odmínovacích prác, sa začalo na chorvátskom pobreží Jadranského mora.


16. septembra

Novým dočasným hovorcom NATO sa stal asistent generálneho tajomníka Georgea Robertsona pre vonkajšie vzťahy Jamie Shea.

SkryťVypnúť reklamu

18. septembra

Nemecký kancelár Gerhard Schröder podporil kandidatúru holandského ministra zahraničných vecí Jaapa de Hoopa Scheffera na post generálneho tajomníka NATO.


Severoatlantická aliancia uskutočnila predbežné kroky smerom k rozšíreniu svojej mierovej misie v Afganistane do oblastí mimo hlavného mesta Kábulu, kde sú afganskí kmeňoví bojovníci hrozbou pre bezpečnosť a rozvoj krajiny.


19. septembra

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie George Robertson sa zúčastnil v Štokholme na slávnostnej rozlúčke s Annou Lindhovou, bývalou švédskou ministerkou zahraničných vecí, ktorá bola zavraždená v štokholmskom nákupnom stredisku.


20. septembra

Britský premiér Tony Blair vyjadril podporu francúzsko-nemeckému návrhu spoločnej obrannej politiky Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

21. septembra

Poľsko podporuje princíp európskej obrany za predpokladu, že sa nebudú duplikovať štruktúry Severoatlantickej aliancie, vyhlásilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.


22. septembra

Zdokonalený systém európskej obrany musí posilňovať existujúce štruktúry Severoatlantickej aliancie, skonštatoval španielsky minister obrany Federico Trillo.


Novým generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie sa stane holandský minister zahraničných vecí Jaap de Hoop Scheffer, rozhodla Severoatlantická rada.


Novým ministrom obrany SR sa stane Juraj Liška. Rozhodol o tom Výkonný výbor SDKÚ. Vo funkcii nahradí Ivana Šimka.


24. septembra

Maďarská vláda schválila koncept reformy armády, vrátane plánovaných štrukturálnych zmien.

SkryťVypnúť reklamu

25. septembra

Severoatlantická aliancia poprela informácie britského bezpečnostného magazínu Jane´s Intellingence Digest, že generálny tajomník NATO George Robertson odporučil tým členským krajinám NATO, ktoré ešte neratifikovali prístupovú dohodu Slovenska do aliancie, aby tento proces zastavili až do odvolania.


Prezident Spojených štátov George Bush požiadal americký Kongres o poskytnutie pôžičky vo výške 550 miliónov dolárov Českej republike na modernizáciu jej vzdušných síl.


29. septembra

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok odovzdal v sídle NATO v Bruseli Ročný národný program prípravy na členstvo v NATO (PRENAME) na rok 2004.


30. septembra

Vláda schválila návrh zákona o obrannej štandardizácii, kodifikácii a štátnom overovaní kvality produktov na účely obrany.

SkryťVypnúť reklamu

Turecko a Veľká Británia otvorili v tureckej metropole Ankara spoločné vojenské vesmírne výskumné centrum.


Spojené štáty "by nemohli podporiť a ani nikdy nepodporia" vytvorenie samostatných vojenských plánovacích a riadiacich kapacít pod hlavičkou EÚ, vyhlásil na tlačovej konferencii v Bruseli americký veľvyslanec pri NATO Nicholas Burns.


3. októbra

Takmer dve tretiny Fínov sa v prieskume vyjadrilo, že chcú, aby si ich krajina zachovala neutralitu a ostala mimo NATO.


Rusko bude musieť radikálne pozmeniť reformu armády, vrátane stratégie jadrových zbraní, ak bude NATO naďalej existovať v súčasnej podobe. Uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva obrany.


6. októbra

Severoatlantická aliancia súhlasila s obmedzeným rozšírením svojej mierotvornej misie v Afganistane aj na územie mimo hlavného mesta Kábul.

SkryťVypnúť reklamu

7. októbra

Európske členské krajiny NATO musia urýchlene reformovať svoje ozbrojené sily, aby mohli byť vo väčšej miere využiteľné pre budúce spoločné operácie aliancie. V liste ministrom obrany krajín NATO to napísal generálny tajomník NATO George Robertson.


8. októbra

Transformácia Severoatlantickej aliancie (NATO) a možnosti použitia síl NATO v novodobých konfliktoch boli hlavnými témami neformálneho stretnutia ministrov obrany členských krajín aliancie v americkom Colorado Springs.


9. októbra

Generálny tajomník NATO George Robertson vyhlásil, že aliancia je pripravená poskytnúť logistickú aj inú pomoc tureckým jednotkám, ktoré by mali byť vyslané do Iraku.


10. októbra

Prezident Rudolf Schuster vymenoval do funkcie ministra obrany Juraja Lišku.

SkryťVypnúť reklamu

12. októbra

Inaugurácia nových elitných rýchlych zásahových jednotiek NATO (NATO Response Force - NRF) sa uskutočnila na základni aliancie v holandskom Brunssume.


20. októbra

Washington zvolal v Bruseli mimoriadne stretnutie členských krajín NATO kvôli rastúcim obavám USA z plánov Európskej únie vytvoriť "euroarmádu" nezávislú od Severoatlantickej aliancie.


Ozbrojené sily SR budú musieť pre nižší rozpočet kapitoly ministerstva obrany pravdepodobne prehodnotiť niektoré úlohy. "Možno, že budeme musieť urobiť zmeny v štruktúrach, aby sme niekde ušetrili," konštatoval na tlačovej besede zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genmjr. Peter Novotňák.


21. októbra

Slovensko nemá problémy s ratifikáciou vstupu do NATO. "Nemáme signály, že by sa plynulý ratifikačný proces spomalil," uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.

SkryťVypnúť reklamu

Plány Nemecka a Francúzska na vytvorenie európskeho vojenského velenia, ktoré by bolo nezávislé od NATO, sú len stratou peňazí. Uviedol to generálny tajomník aliancie George Robertson na zasadnutí veľvyslancov členských krajín EÚ a NATO v Bruseli.


22. októbra

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie George Robertson navštívil Grécko a Turecko.


24. októbra

Slovenská republika uzatvorila kontrakt na modernizáciu svojho vojenského leteckého identifikačného systému (IFF) s nadnárodnou spoločnosťou BAE Systems. Kontrakt v hodnote 3 mil. USD (100 mil. Sk) by mal byť prvým zo série kontraktov, v rámci ktorých by malo Slovensko v priebehu nasledujúcich 5 rokov investovať asi 25 mil. USD (takmer 1 mld. Sk).


29. októbra

Spolkový kancelár Gerhard Schröder v Bratislave poprel, že by sa Nemecko snažilo o samostatnú európsku armádu mimo Severoatlantickej aliancie.

SkryťVypnúť reklamu

30. októbra

Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom uviedol, že Rusko si stojí za svojím záväzkom zintenzívniť spoluprácu so Severoatlantickou alianciou.


31. októbra

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska ratifikovalo prístupové protokoly siedmich krajín vrátane Slovenska k Severoatlantickej aliancii (NATO). Britský minister zahraničných vecí Jack Straw zablahoželal všetkým novým členom Aliancie k úspešnému zavŕšeniu ich zahraničnopolitického snaženia.


3. novembra

Generálny tajomník NATO George Robertson vyzval v pondelok európskych členov NATO, aby urýchlili rozhodovací proces pri vysielaní svojich vojakov do zahraničia, a aby plne profesionalizovali svoje armády.


6. novembra

Turecký parlament odsúhlasil rozšírenie Severoatlantickej aliancie (NATO) o ďalších päť krajín vrátane Slovenska. Pripojenie Bulharska k aliancii odobril už pred dvoma týždňami.


9. novembra

Poľská armáda chce veliť vo vojenskej zóne na juhu Iraku až do roku 2005, vyhlásil štátny tajomník poľského ministerstva obrany Janusz Zemke.


10. novembra

Grécky parlament schválil vstup siedmich nových krajín do NATO.


19. novembra

Šéf NATO George Robertson vyzval Spojené štáty a EÚ, aby čo najskôr ukončili vzájomný spor ohľadom navrhovaného nezávislého vojenského štábu EÚ a venovali sa radšej boju proti terorizmu a iným hrozbám.


21. novembra

Kandidát na prezidenta Spojených štátov a bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe Wesley Clark vyhlásil, že ak bude zvolený, rozšíri americké a európske obranné partnerstvo aj na krajiny "širšieho Blízkeho východu".


24. novembra

Ašpirácie Francúzska a Nemecka v oblasti nového obranného systému EÚ sú kompatibilné s účasťou v NATO, vyhlásil francúzsky prezident Jacques Chirac.


Britský premiér Tony Blair a francúzsky prezident Jacques Chirac sa na rokovaní v Londýne zhodli v názore na otázku európskej obrany.


26. novembra

Spojené štáty začínajú rokovať so svojimi spojencami o relokalizácii svojich vojakov slúžiacich v zahraničí.


28. novembra

Dolné komory belgického aj holandského parlamentu ratifikovali vstup siedmich kandidátskych krajín do NATO.


1. decembra

V Bruseli sa začalo rokovanie Severoatlantickej rady na úrovni ministrov obrany, venované najmä otázkam Iraku a európskej obrany.


Slovensko plánuje vyslať ďalších vojakov do Iraku a zapojí sa aj do činnosti jednotiek ISAF v Afganistane, informoval štátny tajomník slovenského Ministerstva obrany Martin Fedor.


2. decembra

Slovensko podporuje budúce členstvo Ukrajiny, Srbska a Čiernej hory a Bosny a Hercegoviny v NATO, ak sa týmto krajinám podarí splniť podmienky potrebné pre vstup, uviedol štátny tajomník slovenského ministerstva obrany Martin Fedor.


3. decembra

Od budúceho roku bude vojenská základná služba opäť kratšia. Poslanci NR SR rozhodli, že namiesto deväť bude od 1. januára len šesťmesačná.


4. decembra

V Bruseli sa začalo rokovanie Severoatlantickej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí, venované najmä otázkam Iraku a európskej obrany.


Postoje NATO a EÚ k otázkam samostatnej európskej obrany sa začínajú zbližovať, vyhlásil generálny tajomník NATO George Robertson.


Slovensko je za rozšírenie pôsobnosti NATO v Iraku. Je dokonca pripravené sa na prípadných rozšírených misiách aj vojensky zúčastniť, vyhlásil v Bruseli šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.


11. decembra

Výhody profesionalizácie armády a hľadanie najlepšej alternatívy systému ozbrojených síl pre nové tisícročie boli hlavnými témami bratislavského seminára Systematické porovnanie profesionálnych ozbrojených síl a základnej služby.


15. decembra

Vstup Slovenska do NATO v decembri v prieskume Národného osvetového centra podporilo takmer 55 percent občanov.


17. decembra

Šéf NATO George Robertson sa rozlúčil s predstaviteľmi a pracovníkmi bruselskej centrály NATO. Od januára ho na poste vystrieda bývalý holanský minister zahraničných vecí Jaap de Hoop Scheffer.


18. decembra

Senát holandského parlamentu v pondelok ratifikoval protokoly o pristúpení Slovenska, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Lotyšska, Litvy a Estónska k NATO.


19. decembra

Bulharský parlament odsúhlasil možné vytvorenie vojenských základní USA a NATO na území krajiny.


ph;tt;hd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu