Spisovateľ a plachý čudák J. D. Salinger už roky zarputilo mlčí

Napísal len jediný román Kto chytá v žite, ale ten sa stal bibliou americkej mládeže šesťdesiatych rokov. Jerome David Salinger sa odmalička cítil predurčený na veľké činy, ale v okamihu úspechu sa uzavrel do seba a začal žiť pustovníckym životom. Slávny

spisovateľ oslávi 1. januára 85. narodeniny.

Svet dospievajúceho Holdena Caufielda, ktorý vykreslil v románe Kto chytá v žite, je zaujímavý pre stále nových a nových čitateľov, pravdepodobne najmä vďaka čiernemu humoru, bez ktorého „neprežijete". Román je napísaný s úplnou bezprostrednosťou a úprimným odporom k prázdnej existencii dospelých. Jeho autora začali čitatelia uctievať ako slávnu osobu, ktorá sa však vznešene vzdala všetkých pôct. V duchu jeho diela napokon v prípade spoločenských pôct niet o čo stáť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jeho postavy sú podľa mnohých zrozumiteľnejšie než Salinger sám.

Narodil sa prosperujúcemu obchodníkovi s kóšer šunkou a vyrastal v luxuse newyorskej Park Avenue. „Chodil síce na viacero vysokých škôl, ale nedovolil, aby sa školské osnovy krížili s jeho osobným štúdiom profesionálnych spisovateľov. Spolužiakom na vojenskej akadémii Valley Forge pripadal Jerry ako náladový, zlostný a uštipačný chuligán. „Dosť neobľúbené indivíduum s vodnatou tvárou," spomína jeden z nich. Práve na tejto škole začal „spisovať prvé poviedky v noci pod perinou pri baterke", ako sám spomína.

„Celý prvý semester v škole sa Salinger jednoducho iba pozeral z okna. Druhý rok v pozeraní pokračoval a na jeho konci prišiel so svojou prvou poviedkou," hovorí učiteľ kurzov písania na Kolumbijskej univerzite Whitt Burnett. Jerry začal prispievať do časopisu New Yorker. A neskôr vydal dve zbierky poviedok.

SkryťVypnúť reklamu

Cez druhú svetovú vojnu sa nervovo zrútil. Vo vtedajších listoch hovorí s drásavou horkosťou o vojne a plytvaní životom. Oženil sa s Francúzkou Sylviou, ktorú poznal len pár týždňov. Ona sa po pár týždňoch vrátila do Francúzska a požiadala o rozvod.

V jeho ďalších poviedkach už namiesto jedovitosti, ktorou sa snažil maskovať svoju precitlivenosť, zaznieva krehký a stíšený tón. J. D. Salinger začína byť „vyziabnutý a temne krásny" a „neznesiteľne arogantný" - tak ho aspoň opisuje A. E. Hotchner:

„Fascinovala ma tá jeho zarputilosť a zúrivá viera vo vlastné literárne poslanie. Mal ego ako z kalenej ocele." Na románe o Holdenovi Caufieldovi začal pracovať roku1949 - „zamkol sa v zatuchnutom podnájme na Tretej ulici, doloval zo seba tú knihu a k tomu si objednával sendviče a fazuľu". Keď roku 1951 román vyšiel a všetci ho chválili, úspech uvrhol Salingera do stavu podráždeného nepokoja. Čerstvú slávu si užíval a nenávidel zároveň. Býval nepríjemný, ale niekedy sa zasa chcel zapáčiť. „Tvár mal ako z obrazov El Greca. Nevyžaroval sexuálnu, ale mentálnu silu," premýšľa o ňom jedna jeho vtedajšia známa.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase sa začal zaujímať o orientálne teórie. V zime 1952 odcestoval do Nového Anglicka a tu sa usadil v chalupe bez elektriny a tečúcej vody. Priestor, samota a ticho sa stále vracali do snov Holdenovi Caufieldovi, ale aj Salingerovi v jeho dome za dvojmetrovým plotom. Bavila ho však aj vidiecka pospolitosť: občas organizoval malé kokteily, na ktorých miestnych učiteľov a vyslúžilých dôstojníkov zabával mudrovaním o zene a joge.

V päťdesiatom piatom sa znovu oženil s Claire Douglasovou. To už bol literárnou celebritou a jeho útočisko na vidieku bolo jeho pevnosťou. Dobýjali ju celé tímy novinárov. Občas sa im podarilo ukoristiť nejakú informáciu. Napríklad, že Salinger vstáva o piatej alebo šiestej ráno a zíde dolu k malému betónovému bunkru a tam trávi pätnásťhodinový pracovný deň. „Jerry drie ako kôň. Je to úzkostlivo starostlivý remeselník, reviduje, leští a prepisuje. Na stene má na háčkoch popripichované poznámky."

SkryťVypnúť reklamu

Roku 1961 vydal svoju druhú, poslednú zbierku krátkych poviedok Franny a Zooey, ktorá je príbehom excentrických mladých ľudí obdarených zvláštnym nadaním a záľubami. Pätnásť nových kníh vraj schováva v trezore svojho domu. Súdnou cestou zabránil šíreniu už vytlačenej biografie a prinútil svojho agenta, aby zahodil či spálil všetku jeho korešpondenciu. Aj osemdesiatpäťročný, J. D. Salinger tvrdohlavo stále mlčí.

JITKA BOJANOVÁ, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu