
Josef Škvorecký na vlaňajšom čitateľskom maratóne venovanom jeho tvorbe v pražskom evanjelickom Kostole sv. Salvátora. Pôsobisko kňaza a pesničkára Svatopluka Karáska bolo miestom prvých troch ročníkov tohto nonstop podujatia, tentoraz sa po bratislavskej dvadsaťštyrihodinovej ouvertúre bude v Prahe tri dni a tri noci čítať v sídle Jazzovej sekcie na Valdštejnskej ulici.
FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Čítaním zo svojej korešpondencie s Jaroslavom Seifertom otvorí Ladislav Chudík zajtra o 14.00 h v bývalom V-klube na Námestí SNP bratislavskú dvadsaťštyrihodinovku čitateľského maratónu Pocta slobode tvorby - Nonstop 30 rokov Jazzovej sekcie.
Už hodinu predtým je však na programe koncert Mariána Vargu, vernisáž výstavy Československý kreslený humor a vo véčku nebudú chýbať ani fotografie Dominika Tatarku či materiály Jazzovej sekcie. Tá bola v minulom režime (až do odsúdenia a uväznenia piatich členov jej výboru) prostredníctvom bulletinov a knižiek Jazzpetitu a ďalších publikácií a príležitostných tlačovín vzácnym zdrojom slobodných informácií nielen o hudbe, ale aj o ostatných druhoch umenia.
Kým predchádzajúce tri ročníky pražského nepretržitého 72-hodinového čítania boli vždy venované jednému autorovi (1998 - Lawrence Ferlinghetti, 1999 - Alexander Solženicyn, 2000 - Josef Škvorecký), tentoraz je ponuka autorov neobyčajne široká.
Všetci účastníci literárnej jam session, ktorá od štvrtka pokračuje tradičným trojdňovým nonstop čítaním v Prahe, si na svoje pätnásťminútové expozé môžu vybrať z nepreberného množstva autorov, ktorí publikovali v Jazzovej sekcii v rokoch 1971 až 1987 (Vonnegut, Hrabal, Rushdie, Updike, Tatarka, Baezová, Scruton, Skilling, Vian, Chalupecký, Kryl, Lustig, Ginsberg, Miller, Havel, Rupnik, Styron, Doctorow, Greene, Zappa, Wiesel, Lennon a stovky ďalších osobností svetovej i československej kultúry).
Hoci bratislavskú dvadsaťštyrihodinovku otvorí excelentný herec a recitátor a prihlásili sa už aj ďalší prominenti, ako minister kultúry Milan Kňažko, veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudolf Slánský či kultúrna atašé českého veľvyslanectva Stanislava Bartošová, podujatie je otvorené pre všetkých - príchodzích z ulice, politikov, rebelov, bezdomovcov, študentov, umelcov. Ako zdôraznil Karel Srp z Jazzovej sekcie, podstatná nie je kvalita prednesu ani počet poslucháčov, ale potreba ľudí známych i neznámych podeliť sa o svoj pocit a vzťah k vybranému autorovi, zúčastniť sa, niečo vytvoriť.
Všetci, ktorí sa rozhodli vystúpiť na nonstop čítaní, budú vyfotografovaní a z ich snímok vznikne tradičný plagát.