
V Iráne sa včera skončilo pátranie po ľuďoch, čo by v troskách ešte mohli prežiť. Humanitárne úsilie sa už skôr zameriava na tých, ktorí tragédiu prežili.
FOTO - TASR/AFP
Tých je podľa posledných odhadov najmenej 30 000. Záchranári hovoria dokonca o 40 000 obetí.
Od piatku sa podľa iránskej agentúry IRNA podarilo zachrániť len 2000 ľudí. V nedeľu vyhrabali už iba jedného živého a včera ďalšie bábätko.
Časť záchranárov, najmä Nemci, ktorí prišli do Bamu medzi prvými, skončili s pátraním už v nedeľu o polnoci. Taliani a Francúzi hľadali ešte aj včera. Dnes už neexistuje ani minimálna nádej.
Hovorca iránskeho ministra vnútra Džahanbakhš Handžáni povedal, že doteraz pochovali už 25 000 obetí. „Tie čísla budú ešte rásť."
Humanitárni pracovníci sa už včera menili zo záchranárov na hrobárov. Ide o to, aby zabránili šíreniu infekcií z rozkladajúcich sa tiel, ktoré buldozéry usilovne zahrabávajú zemou v hromadných hroboch. „Cítim, že pochovávam celý Bam," povedal Džamšíd Rašídi a na veľkej lyžici buldozéra vhodil do jamy ďalšie telá.
Najväčšie nebezpečenstvo teraz predstavujú epidémie. Mestu Bam včera dokonca hrozilo, že ho uvrhnú do karantény. Všetci sa boja úplavice, hnačiek, záškrtu a tetanu. Problémom je hlavne čistá voda a hygiena.
„Myslím, že môžeme povedať, že pátranie po tých, čo prežili, sa skončilo. Hlavným cieľom je teraz postarať sa o zranených, zháňať ubytovanie, vodu a potraviny a tiež, čo najskôr pochovať mŕtvych," povedal chirurg z nemocnice v Bame Mohammad Ehsání.
Situácia je dramatická. Záchranné práce komplikuje mrazivé chladné počasie v noci, dážď, následné otrasy, zmätok a rabovanie. „Čas sa kráti. Už nie je takmer žiadna nádej, že vyhrabeme niekoho živého," povedal hovorca nemeckého Červeného kríža Luebbo Roehwer.
Autor: kos