Slobodan Miloševič a Vojislav Šešelj, úspešní väzni. FOTO - ČTK/AP
.
Nikolič na poste vodcu ultranacionalistov zastupuje Vojislava Šešelja, muža, ktorý sa preslávil výrokom, že Chorvátom treba „vytlačiť oči a podrezať krk zhrdzavenými lyžicami".
Šešelj sedí spolu s exprezidentom Slobodanom Miloševičom v cele haagskeho tribunálu. Obaja sú obvinení zo zodpovednosti za zločiny balkánskych vojen a teraz slávia úspech vo voľbách.
Európa je svedkom unikátnej situácie: väzni medzinárodného súdu, ktorí nesú vinu za genocídu, majú teoreticky právo na preukazy poslancov srbského parlamentu.
„Technicky vzaté, Miloševič môže byť poslancom, strana však rozhodne o tom, kto nakoniec dostane kreslá," povedala pre BBC členka predstavenstva Srbskej socialistickej strany Ivica Dačič.
Právni experti umožnili Miloševičovi a Šešeljovi kandidovať vo voľbách na základe princípu prezumpcie neviny - vina ani jedného z nich ešte nebola súdnou cestou dokázaná. Optimisti dúfajú, že práve volebný úspech väzňov tribunál popchne k zrýchleniu súdnych procesov.
Haagski sudcovia Šešeljovi aj Miloševičovi zrejme zakážu zhostiť sa mandátu. Napriek tomu môžu byť väzni spokojní: v parlamente sedí najmenej stovka ľudí, ktorí tribunál nenávidia a chcú ho zrušiť. Okrem radikálov sa proti tribunálu vyjadruje aj Vojislav Koštunica. Koštunica obviňuje Haag z nespravodlivosti a predsudkom voči Srbom.
Spolupráca s haagskym tribunálom je pritom požiadavkou pred rokovaniami o vstupe Srbska do NATO a Európskej únie. Ak sa proeurópskym politikom v novom parlamente nepodarí presadiť spoluprácu s tribunálom, srbská zahraničná politika sa obráti smerom k Rusku.
(zo)