Zmeny, ktoré nás čakajú od 1. januára 2004

Dnešný systém detských prídavkov sa ruší a zavádza sa „dvojzložkový" prídavok na dieťa.


Detské prídavky

Prídavok na dieťa

* Prídavok na dieťa bude vo výške 500 korún.

* Prídavok bude poskytovaný na každé nezaopatrené dieťa (u študenta až do jeho 25 rokov) alebo dieťa trvalo zdravotne postihnuté.

* Nárok na prídavok si bude môcť uplatniť jeden z rodičov, respektíve osôb, s ktorou dieťa žije v domácnosti a ktorá si voči dieťaťu plní vyživovaciu povinnosť.

* Prídavok na dieťa bude aj naďalej podmienený jeho pravidelnou školskou dochádzkou a riadnou starostlivosťou rodiča o toto dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Ruší sa príspevok k prídavku, ktorý štát poskytuje príjmovo slabším rodinám.

* Prídavok na dieťa budú vyplácať úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Zamestnávatelia nad 20 zamestnancov, ktorí dodnes príplatok vyplácali, to budú robiť ešte do 31. marca. Po prvý raz bude 500-korunový prídavok vyplatený vo februári 2004.

Daňový bonus

* Daňový bonus bude vo výške 4800 korún ročne (400 korún mesačne) - na každé daňovníkom vyživované dieťa.

* Na bonus majú podľa zákona nárok tí, čo v zdaňovacom období zarobili aspoň 6-násobok minimálnej mzdy. Tá od 1. októbra predstavuje 6080 korún. (6-krát 6080 korún = 36 480 korún).

* Ľudia zarábajúci vo výške minimálnej mzdy tak musia odpracovať aspoň 6 mesiacov, tým s 2-násobkom minimálnej mzdy stačia 3 mesiace.

SkryťVypnúť reklamu

* Daňový bonus si bude môcť uplatniť jeden z rodičov, respektíve osôb, s ktorou dieťa žije v domácnosti a ktorá si voči dieťaťu plní vyživovaciu povinnosť. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu.

* Zamestnanec si daňový bonus uplatní u svojho zamestnávateľa - v rámci tzv. daňového plnenia. Inými slovami, bonus sa bude započítavať každý mesiac a vyúčtuje sa v daňovom priznaní.

Ako každoročne, aj teraz na Nový rok nadobúda účinnosť rad zákonov. Rozdiel oproti minulosti je ten, že teraz ľudia pocítia účinky nových zákonov oveľa viac ako po minulé roky. Viaceré zo zákonov prinášajú zásadné zmeny, ktoré sú už súčasťou reforiem.

Zavádza sa rovná daň, posúva sa vek odchodu do dôchodku a zvyšuje zásluhovosť, menia sa sociálne dávky a podmienky nároku na ne, rušia sa okresné úrady a zriaďujú sa iné úrady.

SkryťVypnúť reklamu

Prognostik Pavol Kárász si myslí, že „dosah týchto reforiem bude veľmi tvrdý", vážnejšie nepokoje on ani ďalší analytici neočakávajú.

„Treba rozlišovať medzi tým, ako ľudia vyjadrujú svoju nespokojnosť a ako vnútri vnímajú realitu. Pre nás je tradičné až tak veľa pre zmenu nerobiť, ale veľa rozprávať a sťažovať sa," súdi sociológ Vladimír Krivý.

Z prieskumu, ktorý agentúra MVK uskutočnila začiatkom decembra, vyplýva, že 25,6 percenta obyvateľov očakáva rok 2004 s obavami. Naopak 32,2 percenta Slovákov hľadí do budúceho roka s nádejou.

Zmena penzijného systému

Predčasný dôchodok

Doteraz neexistoval. Od budúceho roka sa však obdobie, po ktoré si treba platiť dôchodkové poistenie, aby človek mohol požiadať v Sociálnej poisťovni o dôchodok, skracuje. Doteraz musel byť žiadateľ zamestnaný aspoň 25 rokov, odteraz stačí, ak si platil dôchodkové poistenie aspoň 10 rokov, a už môže požiadať o predčasný dôchodok. Splnená však musí byť aj podmienka, že má nárok aspoň na dôchodok vo výške 1,2-násobku životného minima (dnes je minimum 4210 korún). Vyplácaný dôchodok sa kráti o 0,5 percenta za každý mesiac od začiatku poberania predčasného dôchodku po dosiahnutie dôchodkového veku.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyšuje sa vek odchodu do dôchodku

Postupne sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku, pre ženy a mužov by mal byť rovnaký 62 rokov.

Práca popri dôchodku

Novinkou je od budúceho roka aj možnosť pracovať popri poberaní dôchodku. Výhodnejšie však bude zostať zamestnaný aj po dovŕšení dôchodkového veku a o dôchodok nepožiadať. Tomu, kto požiada o dôchodok a bude ďalej pracovať, sa po skončení pracovného pomeru dovtedy vyplácaný starobný dôchodok zvýši. (K vyplácanej sume sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania dôchodku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu, ktorý nasleduje po skončení zamestnania.)

Ten, kto po dovŕšení dôchodkového veku nepožiada o dôchodok, ale bude ďalej pracovať a platiť si dôchodkové poistenie, dostane vyšší dôchodok. Do úvahy sa zoberie súčet všetkých osobných mzdových bodov a navyše sa suma dôchodku zvýši o súčin súčtu osobných mzdových bodov a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Suma by sa ešte za každých 30 dní zamestnania v dôchodkovom veku zvyšovala o 0,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyšuje sa zásluhovosť

Končí sa výrazné nízke obmedzenie maximálneho možného dôchodku. Kto do systému viac odvedie, mal by dostať aj vyššiu penziu. Valorizácia dôchodkov sa nebude dohadovať v parlamente, ale bude každoročne presne určená - podľa inflácie a rastu platov.

Zužuje sa okruh osôb, za ktoré platí štát

Štát už nebude platiť poistenie za nezamestnaných a za študentov, tí si môžu platiť dobrovoľne. Toto obdobie sa teda už nebude rátať do odpracovaného obdobia na účely získania dôchodku.

ZMENY PRE NEZAMESTNANÝCH

Skracuje sa čas

* v ktorom má nezamestnaný nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti z deväť na šesť mesiacov. Kto si dovtedy nenájde prácu, môže dostávať sociálne dávky.

Znižuje sa suma

* ktorú budú nezamestnaní dostávať ako podporu. Doteraz to bolo počas troch prvých mesiacov 50 percent z jeho niekdajšej hrubej mzdy, potom 45 percent (najviac však mohol dostať nezamestnaný podporu 6315 korún). V roku 2004 bude môcť podpora v nezamestnanosti dosiahnuť maximálne 20 percent hrubej mzdy, v roku 2005 zase 35 percent, a od roku 2006 už 50 percent denného hrubého zárobku. V prvom polroku 2004 dostanú nezamestnaní na deň maximálne 267 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky na získanie podpory

* Na získanie podpory musí byť splnená podmienka, že si nezamestnaný platil poistenie v nezamestnanosti aspoň tri roky počas posledných štyroch rokov predtým, ako sa zaevidoval na úrade práce.

* Nezamestnaný, ktorý chce podporu v nezamestnanosti, bude musieť zájsť najprv na novozriadený úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde ho zaevidujú, a potom na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, ktorá podporu bude vyplácať. V poisťovni treba predložiť doklad o zaradení do evidencie. Nezamestnaných v hmotnej núdzi sa to nebude týkať, tí si podporu vybavia na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Kedy je lepší predčasný dôchodok

* Tým, ktorí prídu o prácu tesne pred dôchodkom, sa oplatí v novom systéme požiadať o predčasný dôchodok namiesto žiadania o podporu.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie v nezamestnanosti

* Zamestnávatelia a samostatne zárobkovočinné osoby budú od januára odvádzať poistenie v nezamestnanosti na nové účty Sociálnej poisťovne, pretože úrady práce sa od januára rušia. Minimálne treba odvádzať poistenie z minimálnej mzdy, maximálne od 1. januára do 30. júna zo sumy trojnásobku priemernej mzdy spred dvoch rokov, a od 30. júna do 31. decembra z trojnásobku priemernej mzdy spred roka. Na budúci rok je teda maximálnym vymeriavacím základom do konca júna suma 40 533 korún.

Sociálne dávky

Kto nezíska prácu do šiestich mesiacov, stratí nárok na podporu a bude dostávať sociálne dávky. Tie sa od januára menia:

* Podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa od januára nebudú rozlišovať objektívne a subjektívne dôvody hmotnej núdze (to, či sa v nej občan „ocitol" z vlastnej viny, alebo nie). Dávky môžu dostať aj tí, ktorí pracujú, ak ich príjem je nižší ako výška dávky, ktorú by mohli dostať. Dostať ju teda budú môcť dôchodcovia s veľmi nízkym dôchodkom, alebo aj tí, ktorí pracujú za minimálnu mzdu a živia rodinu.

SkryťVypnúť reklamu

osoba;výška dávky

jednotlivec;1450 Sk

jednotlivec najviac so 4 deťmi;2160 Sk

jednotlivec s viac ako 4 deťmi;3160 Sk

dvojica bez detí;2530 Sk

dvojica najviac so 4 deťmi;3210 Sk

dvojica s viac ako 4 deťmi;4210 Sk

(Tehotná žena k tomu navyše 350 korún od štvrtého mesiaca, podmienkou sú pravidelné lekárske prehliadky.)

Motivačné príspevky

K základnej dávke bude ešte možné získať motivačné príspevky:

Aktivačný

* 1000 korún (pre tých, čo študujú, aj externisti, ak už nemajú titul vyšší ako bakalár, pracujú dobrovoľne pre obec alebo mimovládne organizácie. Dostane ho aj dlhodobo nezamestnaný ešte pol roka potom, ako sa zamestná, ak jeho mzda bude menšia ako trojnásobok minimálne mzdy)

Ochranný

* 1000 korún (pre tých, čo nie sú schopní zabezpečiť si príjem inak, ako poberaním dávok, teda dôchodcov, invalidov, osoby, ktoré sa denne starajú o postihnuté dieťa, alebo iného postihnutého občana, chorých viac ako 30 dní, účastníkov resocializačných pobytov, alebo tých, čo sa starajú o deti do 14 týždňov).

SkryťVypnúť reklamu

Príspevok na bývanie

* 780 korún pre jednotlivca, 1330 korún pre rodinu.

Príspevok na zdravotnú starostlivosť

* 50 korún pre každú spoločne posudzovanú osobu.

Jednorazová dávka

- (na mimoriadné výdavky, ako nevyhnutné ošatenie, školské potreby pre nezaopatrené dieťa, mimoriadne liečené náklady...), podľa nákladov, najviac 3-násobok životného minima.

Príspevok na osobného asistenta

* Zákon o pomoci v hmotnej núdzi mení aj podmienky, kedy môže ťažko postihnutý občan získať príspevok na osobného asistenta. Nedostane ho, ak jeho majetok a úspory presahujú 800-tisíc korún.

Kto bude poskytovať dávky

* Dávky a príspevky budú poskytovať úrady práce, sociálnych vecí a rodiny - od februára 2004.

Ďalšie zmeny

Ďalšie zmeny sa presúvajú až na február, vtedy začne platiť nový zákon o službách zamestnanosti a vyhláška k nemu. Zmení sa ešte systém malých služieb pre nezamestnaných, okrem obcí ich budú môcť organizovať aj mimovládne organizácie, školy, zdravotné a sociálne zariadenia a cirkvi. Od februára budú mať nezamestnaní právo aj na ďalšie príspevky - na vzdelávanie, na sťahovanie za prácou, na služby pre rodinu nezamestnaného, ktorý sa vzdeláva a popri tom sa musí starať o dieťa do šesť rokov a príspevok na rozbehnutie vlastného podnikania.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa ešte zmení pre poberateľov dávok

* Príjem rodičov sa rozpočíta aj na externých študentov, ktorí doteraz mohli dostávať dávku, aj keď ich rodičia boli solventní.

* Do príjmu rodiny sa však nezapočíta mzda denného študenta do 1,2-životného minima, doteraz sa to za príjem rodiny pokladalo a rodičia takéhoto študenta prichádzali o dávky.

* Za príjem sa tiež nebude pokladať 25 percent zo mzdy a zo starobného dôchodku. Takto teda môže nárok na dávky získať aj ten, kto pracuje za minimálnu mzdu, alebo poberá slabý dôchodok.

Za príjem sa nepovažujú ani prídavky na dieťa, nevyhnutná okamžitá pomoc poskytovaná obcou, príjem z príležitostných činností a náhodné jednorazové príjmy do výšky 2-násobku životného minima, štipendium študenta vysokej školy, peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého životného postihnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Náhrada príjmu počas PN

* Náhradu príjmu počas „péenky" do 10 dní už zamestnancovi nevypláca Sociálna poisťovňa, ale zamestnávateľ - počas prvých 3 dní najmenej vo výške 25 percent jeho hrubej dennej mzdy a po zvyšných 7 dní v objeme 55 percent.

* Zamestnávateľ môže kontrolovať, či chorý zamestnanec dodržiava liečebný režim v jeho obydlí len vtedy, ak s tým zamestnanec súhlasí. V praxi to teda znamená, že obyčajné neotvorenie dverí bytu zamestnancom nebude dostatočný dôkaz na zastavenie péenky. Ak však stretne kontrola chorého zamestnanca v meste a nebude mať povolené vychádzky, na zastavenie príjmu to stačí. Zamestnanec sa môže obrátiť na súd, vtedy zamestnávateľ musí predložiť dôkaz.

* Zamestnávateľom by mala pomôcť aj platná novela Trestného zákona, podľa ktorej zamestnanec, ktorý neoprávnene čerpá nemocenskú dávku a lekár, ktorý mu k nej pomohol, páchajú poistný podvod.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevok pri narodení dieťaťa sa zvyšuje zo súčasných 3110 korún na 4-tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu