ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Pavol Cpin zo Slovenského poľovníckeho zväzu hovorí, že na Slovensku nebýva v priemere viac tragédií na love ako v krajinách Európskej únie. „Pri poľovačke zomrú u nás ročne asi štyria ľudia, niekoľko desiatok sa ich zraní."
Zväz registruje 56-tisíc poľovníkov. „Podľa zákona si všetci platia poistenie, z ktorého sa hradia škody na zdraví alebo majetku pri výkone poľovníctva," povedal Cpin. V ich zväze stojí ročné poistenie 45 korún.
Úrazom pri love sa nedá úplne zabrániť, ale správanie poľovníka sa dá ovplyvniť. Každý poľovník musí prejsť skúškou z poľovníckeho poriadku. „Tam je jasne napísané, kedy môže poľovník vystreliť na zver," povedal Jozef Hlásnik z oddelenia poľovníctva a ochrany prírody ministerstva pôdohospodárstva. Poľovník môže podľa neho vystreliť na zver iba vtedy, ak ju bezpečne rozozná. Nesmie strieľať naslepo do húštiny, kde sa niečo hýbe. „Nemôže povedať, že si myslel, že tam bola nejaká zver."
Správcovia revírov nemusia poľovačku hlásiť obci, na ktorej území sa koná. „Termíny sa schvaľujú na príslušnom okresnom úrade. Poľovačky sa nesmú konať tam, kde sa robia poľnohospodárske a lesné práce," povedal Hlásnik. Nikdy sa vraj nedá úplne vylúčiť, že okrem poľovníkov bude v lese ešte niekto iný.
V poslednom čase sa niektoré poľovnícke združenia rozhodli používať oranžové vesty a oranžové stuhy do klobúka, ktoré majú prispieť k zvýšeniu bezpečnosti pri poľovačke. (rk)
Na poľovačke postrelili aj rumunského ministra,/b >
Rumunský minister poľnohospodárstva a životného prostredia Ilie Sarbu utrpel počas poľovačky strelné zranenie, ale jeho život nie je ohrozený. So zranením panvy ho prijali v nemocnici v Bukurešti, kde sa podrobil operácii. K výstrelu došlo náhodou. (tasr)
Postrelený poľovník z Čavoja prežije
Zdravotný stav dvadsaťpäťročného Miroslava, ktorého pri poľovačke guľka vážne zranila na tvári, je stabilizovaný, hovorí Radomír Gajdoš z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorý pacienta operoval. Mladý poľovník je stále hospitalizovaný na oddelení intenzívnej starostlivosti.
Okresný policajný hovorca z Prievidze Peter Hortuláni povedal, že muž utrpel priestrel očnej a nosnej dutiny a jeho liečba si vyžiada viac ako 42 dní.
Nešťastie sa stalo v sobotu predpoludním, keď sa skupina piatich poľovníkov vydala na lov jeleňov v katastri obce Čavoj. Na miesto sa dopravili na terénnom džípe. Štyria poľovníci vrátane Miroslava sa vydali na kopec, z ktorého chceli nadháňať zver.
Marko V. (56) na džípe obišiel kopec, aby si pod ním s guľovnicou počíhal na bežiace zviera. Po chvíli uzrel mladého jeleňa bez parožia, zakričal a vypálil. Zviera vzdialené asi osemdesiat metrov síce trafil, no utekalo ďalej. Poľovník teda vypálil aj druhú ranu, ktorá však v poraste a na kmeni stromu dvakrát zmenila smer a zasiahla do tváre prichádzajúceho Miroslava. Ten po výstrele vykríkol a padol na zem. Keď k nemu starší poľovník dobehol, našiel ho ako si zakrvavenou vreckovkou zakrýva tvár. Džípom ho okamžite previezli do najbližšej nemocnice, odkiaľ ho vrtuľníkom dopravili do Banskej Bystrice.
Poľovník zrejme predpokladal, že jeho kolegovia sú ešte vyššie v poraste. Hortuláni tvrdí, že na vychýlenie smeru guľky niekedy stačí aj jej prelet steblom trávy. O to je podľa neho dôležitejšie si overiť, či nik nestojí v uhle strelnej dráhy. Marko V. vlastní poľovnícky preukaz necelé tri roky a túto povinnosť zrejme zanedbal. Vyšetrovateľ voči nemu začal trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. Či ho aj obviní, závisí od znaleckých posudkov traumatológa a odborníka na balistiku.
„Zníženiu týchto nehôd by mohol pomôcť povinný farebný odev poľovníkov, ako je to v niektorých krajinách na západe. U nás sa maskujú, aby ich zver nezazrela, no potom sa nevidia ani navzájom," hovorí Hortuláni.