Šešeljova Srbská radikálna strana dosiahla v predčasných parlamentných voľbách podľa odhadov takmer 28 percent hlasov. Za miloševičovcov zo Socialistickej strany Srbska hlasovalo vyše 7 percent voličov, na poslanecké kreslo pre exprezidenta teoreticky stačia.
Rozhádanému bloku proreformných strán sa napriek víťazstvu nacionalistov mierne uľavilo. Uprostred neúspechu predčasne rozpadnutej vlády sa prodemokratickým silám podľa predbežných výsledkov spolu podarilo získať 42 percent hlasov. Ak prekonajú hádky a programové rozpory, budú môcť vytvoriť koalíciu. Takáto vláda však bude stáť na vratkých nohách a jedine nebezpečná prítomnosť ultranacionalistov a miloševičovcov ju bude nútiť postupovať jednotne.
V novej koalícii, ktorá je zatiaľ len želaním demokraticky zmýšľajúcich Srbov, sú už teraz rozpory. Najúspešnejšia z proreformných strán, Demokratická strana Srbska Vojislava Koštunicu, napríklad na rozdiel od strany G 17 Plus kritizuje haagsky tribunál, a vyhlasuje, že je proti Srbom zaujatý.
Ak sa podarí srbským demokratom dohodnúť a v parlamente odstaviť osamelého víťaza - ultranacionalistov, krajina o vlások unikne izolácii. V parlamente však budú ľudia, ktorých úlohou bude brzdiť reformy a vzďaľovať Srbsko od Európy. (zo)