„Klesala nezamestnanosť, rástla zamestnanosť, rástla aj priemerná mesačná nominálna mzda," pripomína prognostik Pavol Kárász. Zároveň ale rýchlo rástli aj ceny, takže „ životná úroveň akosi klesala".
Aký bude rok 2004? Najväčšou udalosťou okrem vstupu do únie a prezidentských volieb bude nástup reforiem. Zavádza sa rovná daň, posúva sa vek odchodu do dôchodku, mení sa sociálny systém, zvyšujú sa aj ceny energií a zrejme aj potravín.
„Dosah reforiem bude veľmi tvrdý," myslí si Kárász. Aj keď podľa neho v budúcom roku možno očakávať istý rast reálnych miezd, domácnosti si pohoršia, lebo pre zvýšenie dolnej sadzby DPH (na 19 percent) „budú musieť zaplatiť viac za potraviny, služby a za lieky".
Sociológovia napriek tomu vážnejšie nepokoje neočakávajú. Vladimír Krivý to vysvetľuje tým, že na Slovensku niet tradície radikalizmu. „Treba rozlišovať medzi tým, ako ľudia vyjadrujú svoju nespokojnosť, a ako vnímajú realitu. Pre nás je tradičné až tak veľa pre zmenu nerobiť, ale veľa rozprávať a sťažovať sa."
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že vláda dokáže pokračovať v reformách aj napriek rastúcej nespokojnosti. „Reformy určite nebudú také, že ľud vyjde do ulíc. Neohrozujú každodenný život." Môže sa to však prejaviť v podpore politických strán v ďalších voľbách.