Záchranári v iránskom meste Bam včera vyhrabali z trosiek živé bábätko. Polročnú Nasín držala v náruči jej matka, ktorá pri zemetrasení zomrela. Bol to však jediný úspech za celý včerajší deň.
Nádej na záchranu ďalších živých od včerajšieho dňa takmer neexistuje.
Slovenskí záchranári našli 21 mŕtvych tiel, nepodarilo sa im zachrániť ani jedného živého človeka. Viac šťastia mali ich českí kolegovia, ktorí ešte v sobotu zachránili jednu ženu. V tom čase však slovenskí záchranári boli len na ceste do Iránu a do zničeného mesta Bam dorazili až takmer o deň neskôr než Česi - v nedeľu nadránom.
Pri záchrane životov ľudí zasypaných ruinami rozhoduje každá hodina, ak nie minúta. Slovenské ministerstvo vnútra aj ministerstvo zahraničných vecí tvrdia, že konali tak rýchlo, ako to len šlo. Česi však konali oveľa rýchlejšie.
Zemetrasenie sa začalo o pol šiestej v piatok ráno. Už v ten deň poobede dostali českí záchranári rozkaz nastúpiť do akcie, kým naši ho dostali až v sobotu ráno, keď Česi už prišli do Bamu.
Hovorkyňa ministerstva vnútra Monika Kuhajdová povedala, že najdlhšie sa čakalo na pozvanie z Iránu. To sa podarilo získať v piatok večer. Až potom začali naše orgány konať.
Česi začali konať ešte pred pozvaním a hneď ako ho dostali, vyštartovali. Cestou z Prahy chceli na chvíľu pristáť v Budapešti a zobrať so sebou maďarských záchranárov, tí neboli ešte pripravení. Maďari napokon dorazili do Bamu až po Slovákoch.
Naši prišli do Bamu až v nedeľu nadránom, v ten deň už iránski predstavitelia spolu s OSN vyhlásili, že šance nájsť pod troskami živých ľudí sa skončia v noci.
Problém mali naši aj s tým, akým lietadlom poletia. Riaditeľ odboru operatívneho riadenia Hasičského zboru Jozef Ondrášek povedal, že Česi konali rýchlejšie aj preto, lebo sú skúsenejší: „Zasahovali viackrát ako my."
Od vypuknutia zemetrasenia museli slovenské orgány získať súhlas vlády s odštartovaním lietadla, pozvanie Iránu a takisto zhromaždiť záchranárov, ktorí sú z celého Slovenska.
Vláda rozhodla spôsobom per rollam (písomnou formou). Minister vnútra s ministrom zahraničných vecí pripravili návrh a kuriér ho doručil každému ministrovi, ktorý s materiálom musel súhlasiť. „Museli sme nachystať materiál, zohnať peniaze z Národnej banky," hovorí Kuhajdová. Vláda rozhodla v sobotu ráno.
Irán potvrdil pozvanie Slovenska v piatok o piatej popoludní, naši ho potom do noci overovali. „Zobudili sme slovenského veľvyslanca v Prahe, aby sa spojil s iránskym veľvyslancom. Irán záchranárov nechcel pozvať, lebo pri Bame sa nachádza vojenské výcvikové stredisko. Až keď sa im to vymklo z rúk, tak začali pozývať," povedala Kuhajdová. Okrem toho bolo potrebné získať aj povolenie preletieť nad viacerými krajinami, rozhodovali sme sa, či pôjdeme pod hlavičkou OSN, alebo Európskej únie.
V sobotu ráno o deviatej bola záchranárom vyhlásená pohotovosť. Dostali šesť hodín na to, aby sa pripravili a prišli do Bratislavy.
Ak by sa však začalo konať už v piatok ráno, mohli byť záchranári na mieste skôr. Kuhajdová hovorí, že na to, prečo všetko tak dlho trvalo, sa treba spýtať ministerstva zahraničných vecí. Hovorca Eduarda Kukana Juraj Tomaga tvrdí, že Irán žiadal o pomoc cez ministerstvo vnútra. „Oficiálna nóta nechodila, zvažovali sme, ako získať pozývací list, potom sme ho diplomatickými cestami získali." Bez pozvania Iránu sa podľa neho nedalo konať. „Prišli sme medzi prvými, Maďari aj Poliaci prišli po nás," tvrdí Tomaga.
Ako rýchlo Slovensko konalo
Piatok
5.30 Vypuklo zemetrasenie.
(14.00 Českým záchranárom bola vyhlásená pohotovosť.)
(16.00 Česi dostali od Iránu oficiálne pozvanie.)
17.00 Irán poslal Slovensku pozývací list.
19.00 Minister vnútra telefonoval s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom.
23.00 Ministerstvá overili, že pozývací list je pravý.
(0.45 Českí záchranári odleteli do Iránu.)
Sobota
6.00 Ministerstvo vnútra dopísalo návrh uznesenia vlády o povolení
odletu špeciálu.
9.00 Vláda povolila odlet špeciálu, záchranárom bola vyhlásená
pohotovosť.
16.00 Záchranári odleteli do Iránu.
23.00 Záchranári pristáli v Iráne, autami sa presunuli do Bamu a začali
hľadať obete.
Aj do Turecka v roku 1999 naši meškali
BRATISLAVA - V auguste 1999 otriaslo silné zemetrasenie Tureckom. Zemetrasenie nastalo v utorok, slovenskí záchranári odleteli do Turecka vo štvrtok.
Šéf združenia kynológov J. Pöthe vtedy povedal, že hoci záchranári z ostatných európskych krajín vycestovali do postihnutých oblastí v Turecku už skôr, naši kynológovia nešli do Turecka zbytočne.
Ľudia zavalení zrútenými budovami môžu prežiť aj niekoľko dní a záchranári majú skúsenosti, že psy ich často nájdu aj po dvoch týždňoch. (r)