Koloman Kertész Bagala, L.C.A. Publishers Group, Bratislava 2003
Tesne pred záverom roka dofinišoval na pulty aj tretí, záverečný diel poviedok Ruda Slobodu. Vydavateľ Kali Bagala tak po zbierkach Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou a Rodné mestečko chronologicky skompletizoval tento žáner Slobodovho predčasne ukončeného diela. „Slobodova tvorba osciluje medzi dvoma polohami. Jej ťažkú, a ťaživú polohu tvoria romány, ľahkú, hravú úvrať poviedky. V nich kládol literárny materiál Slobodovi najmenší odpor a mám taký pocit, že Sloboda ich písal s radosťou a ľahkosťou a rád ich publikoval," hovorí literárny vedec Peter Zajac.
Marco Belpoliti (editor): Hovory s Primo Levim 1963-1987 Paseka, Praha - Litomyšl 2003, preložila Drahoslava Janderová
Turínsky rodák Primo Levi (1919-1987), pôvodným povolaním chemik, sa v osemdesiatych rokoch stal jedným z najznámejších a najčastejšie citovaných židovských spisovateľov. Keď v roku 1997 taliansky novinár Marco Belpoliti vybral a usporiadal jeho najdôležitejšie novinové i rozhlasové rozhovory, ukázalo sa, že jeho identita je veľmi zložitá - chemik, spisovateľ, a ako on vraví: zo štyroch pätín Talian a z jednej Žid. Táto kniha je tiež o tom - o mnohých odlišných a niekedy takmer protichodných aspektoch jeho mnohoznačnej osobnosti.
Peter Kováčik: Svätý z HandľovSlovenský spisovateľ, Bratislava 2003
Je to román o Handelcoch, lesných osadníkoch na Bielom a Čiernom Hrone. Román je o živote ich najvýznamnejšej postavy, o lesnom priekopníkovi Jozefovi Dekretovi Matejovie, ktorý bol jedným z prvých lesných hospodárov na svete. Chudobný chlapec z Dobroče to dotiahol až na cisársko-kráľovského lesmajstra, na pozíciu, ktorú v Uhorsku zastávali len šľachtici. Knihu napísal ďalší známy Handelec Peter Kováčik, známy najmä úspešnou divadelnou hrou Krčma pod zeleným stromom a románom Nevera po slovensky, ktorý sa dočkal aj televíznej adaptácie v réžii Juraja Jakubiska.
Jane Austenová: Pýcha a předsudek
Academia, Praha 2003
Niet pochýb o tom, že hrdinka románu Lízinka je samotná Jane Austenová (1775-1817). Hoci prežila typicky nekonfliktný život (nikdy sa nevydala a jedinú ponuku na sobáš vraj počas hodiny dôrazne odmietla), necítiť v jej diele žiadnu osudovú trpkosť. Zdá sa, že sa zo svojej pozície dcéry bez vena, a teda bez zvláštnych šancí na lepšiu svadbu, skôr nesmierne bavila. Pridaním ironického podtextu posunula románovú tvorbu zo sfér naivného realizmu o niekoľko generácií vpred. Jemné kúzlo Jane Austenovej má svoj stály vďačný okruh čitateľov a každá nová generácia autorkin odkaz objavuje po svojom, v nových farebných odtieňoch a novom lesku.
Alberto Moravia: Poviedky spod pra(c)hu
Ikar, Bratislava 2003, preložila Dagmar Sabolová-Princic
Moraviovo prozaické dielo sa spája s literárnym existencializmom, z mnohých diel sú asi najznámejšie romány Rimanka a Vrchárka či Rímske poviedky. Kniha reprezentuje celý autorov tvorivý život, chronologické usporiadanie ilustruje, ako sa menil a vyvíjal jeho štýl, témy i narastanie jeho jeho hlbokého poznania ľudskej duše. Mnohé z týchto poviedok neboli nikdy uverejnené, alebo sa stratili ich publikované podoby a našli sa len náčrty v autorovom archíve. Poviedka Nadávky sa dokonca našla len v anglickom preklade, uverejnenom v roku 1974 v časopise Playboy.
Belline: Veľkí vizionári v dejinách
Slovenské pedagogické nakladateľstvo - Mladé letá, Bratislava 2003, preložili Alica Wursterová, Oľga Hirnerová
Známy francúzsky autor Belline zhromaždil v tejto knihe príbehy veľkých vizionárov, veštcov a prorokov od najstarších čias podnes. Nájdeme tu biblických prorokov, veštcov antického Ríma, majstrov kabaly, aztéckych kňazov, Nostradama, Leonarda da Vinci, Rasputina, jasnovidcov Napoleona, ale aj Julesa Verna a Aldousa Huxleyho. Ich osudy sa čítajú ako napínavé príbehy z tajomného sveta vizionárov.
(ba, pet)