Šéf srbských ultranacionalistov Tomislav Nikolič sa počas volebného dňa tváril sebaisto. FOTO - REUTERS
BELEHRAD - V Srbsku sa včera konali predčasné parlamentné voľby. Vyše šesť miliónov voličov sa rozhodovalo o budúcej vláde, osude reforiem pomiloševovského obdobia aj celej krajiny. Predvolebné prieskumy naznačovali rast preferencií nacionalistických strán, zodpovedných za balkánske vojny 90. rokov. Doterajšia koalícia sa rozpadla pre nefunkčnosť a vnútorné nezhody.
Prvé predbežné výsledky volebná komisia zverejnila pred polnocou, v čase po uzávierke denníka. Podľa informácií srbského Centra pre slobodné voľby a demokraciu sa do druhej hodiny popoludní k volebným urnám dostavilo 29,3 percenta voličov. Tri hodiny pred skončením volieb sa k urnám dostavilo viac ako 45 percent voličov. Regulárnosť priebehu volieb sledovalo 180 medzinárodných a niekoľko stoviek domácich pozorovateľov.
Srbi stáli tri roky po demokratickej zmene a zvrhnutí Slobodana Miloševiča pred voľbou medzi „nacionalistickou izoláciou" a „európskou budúcnosťou", tvrdia pozorovatelia. Srbská radikálna strana (SRS) Vojislava Šešelja, ktorý stojí pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu, by mohla podľa prieskumov rátať so ziskom štvrtiny hlasov. Nacionalistická Socialistická strana Srbska (SPS) bývalého prezidenta Miloševiča, tiež súdeného v Haagu, si môže robiť nádej až na osem percent hlasov. Nacionalisti ťažia zo sociálnej nespokojnosti voličov, sklamaných hospodárskymi reformami doterajšej vlády a rastúcou nezamestnanosťou. Postaviť sa nacionalistom môže len nová koalícia demokratických strán, ktorá by aj napriek ich volebnému úspechu získala v parlamente väčšinu. Doteraz sa však demokrati navzájom obviňovali z korupcie a zneužívania moci. Do volieb išli oddelene. (čtk)