Bam je takmer kompletne zničené. V troskách zomrelo viac ako 20 000 ľudí. Príbuzní aj záchranári strácali včera nádej. Rozsah škôd nedával veľké šance, že sa im podarí nájsť ešte niekoho živého. FOTO - REUTERS a TASR/EPA
Nádej na záchranu v meste Bam je minimálna, tímy z celého sveta vytiahli len niekoľko desiatok živých. V troskách zomrelo viac ako 20 000 ľudí
BAM - Nádej na záchranu ľudí po piatkovom zemetrasení v Iráne klesá. S každou ďalšou hodinou je šanca na prežitie v troskách domov menšia. Záchranári z celého sveta mali podľa OSN hľadať len do včerajšej polnoci.
Zemetrasenie zabilo podľa odhadov najmenej 20 000 ľudí. Ďalších 30 000 je zranených. Len v Bame zomrelo 15 000 ľudí.
Tretiu noc v ruinách obete podľa expertov nemajú šancu prežiť. V noci totiž v okolí najpostihnutejšieho mesta Bam klesá teplota pod nulu. Nádeje znižuje aj charakter stavieb. Až 80 percent budov sa zrútilo. Väčšinou sú postavené z hlinených tehál a kompletne sa zrútili. V troskách tak nevznikli žiadne neporušené priestory, ku ktorým by sa dalo prehrabať.
„Čas je proti nám, počasie je proti nám, typ stavieb je proti nám. Je len minimálna nádej," povedal BBC jeden z britských záchranárov.
Irán sa ešte poriadne nespamätal z tragédie, ktorú zažil v piatok nadránom, a už sa znovu bojí. Tisíce mŕtvol na uliciach a v troskách sú predzvesťou šírenia epidémií.
K tomu sa pridávajú obavy z následných otrasov zeme. Experti varujú, že následné zemetrasenia by mohli byť takmer rovnako silné ako to piatkové. Vtedy dosiahlo 6,3 stupňa Richterovej stupnice.
V Iráne sú záchranári z 22 krajín sveta. Pomoc ponúkli aj ďalší, OSN a predstavitelia iránskych úradov sa však zhodli, že ju už nebude treba. Dnes už v Iráne nikoho živého nevyhrabú, tvrdia experti. „Iba ak zázrakom," povedal hovorca OSN.
Situácia v Bame je katastrofálna. Mesto je podľa agentúry AP bez vody a elektriny. Novinári píšu o zúfalých ľuďoch, ktorí oplakávajú svojich príbuzných. Miestne letisko sa zmenilo na nemocnicu.
Napriek snahe Teheránu pomôcť tisíc kilometrov vzdialenej oblasti okolo mesta Bam. Pomoc prichádza len pomaly. Miestni sa už začínajú šťažovať, že vláda sa na nich vykašľala. K epicentru smerujú stany a prikrývky z celého sveta. Napriek tomu tisícky ľudí zostávajú na ulici.
Kým západní záchranári pracujú s najmodernejšou technikou, miestni odhŕňajú trosky holými rukami. Neúspešní sú však všetci. Od piatku sa podarilo zachrániť len niekoľko desiatok ľudí.
Problémom sa okamžite stali aj mŕtvi, ktorých z trosiek vyhrabali. Je ich toľko, že ich nestíhajú pochovávať. Mestom Bam sa podľa agentúry Reuters šíri mŕtvolný zápach.
Cintoríny sú plné a stále častejšie vidieť, ako obete ukladajú do masových hrobov, ktoré vyhĺbili bagre.
Jeden muž v meste Bora podľa reportéra AFP priniesol na cintorín svoje dve deti. Pochoval ich bez toho, že by ich čo i len umyl, ako si to žiada islamská tradícia.
Jedinou nádejou sú záchranárske psy. Ich nasadenie nie je v islamskom Iráne samozrejmosťou.
Podľa denníka New York Times sa miestni s využitím tohto pre nich špinavého zvieraťa zmierili až v roku 1990, keď zemetrasenie v Iráne zabilo 50 000 ľudí.
(kos)