Prezident Ferenc Mádl však minulý týždeň pred podpísaním zákona požiadal Ústavný súd o vyjadrenie, či ustanovenia novelizovaného zákona neobmedzujú ústavou zaručené právo na slobodu slova.
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy (a podľa toho, ako ju súdy chápali) bolo možné trestať iba navádzanie ku konkrétnemu násiliu a vďaka tejto formulácii odchádzali aj autori jednoznačne rasistických či antisemitských výrokov od maďarských súdov oslobodení alebo iba s formálnymi podmienečnými trestami.
Podľa novej úpravy by však bolo možné trestať tromi rokmi väzenia aj vyvolávanie nepriateľských nálad a nenávisti, ktoré nemusia priamo podnecovať k vykonávaniu násilia.
Pozmenený zákon však podľa prezidenta nespĺňa účel, pre ktorý vznikol. Vyhlásenie jeho kancelárie zdôrazňuje, že prezident „ani v najmenšej miere nepovažuje za prijateľné štvavé alebo urážlivé vyjadrenia voči národným, etnickým či náboženským komunitám a ich členom. Proti takýmto prejavom - ak neohrozujú základné práva - je však nutné bojovať nie v súdnej sieni, ale na verejnosti, pomocou výmeny názorov".
Prijatie zákona v parlamente umožnila iba neprítomnosť opozičných poslancov, proti nemu totiž hlasovala aj polovica poslaneckého klubu vládnych liberálnych Slobodných demokratov. Liberáli tradične proti prejavom nenávisti v Maďarsku vystupujú najdôslednejšie, mnohí politici strany však s výhradami prezidenta súhlasia.
Mádlovi sa za nepodpísanie zákona dostalo pochvaly, o ktorú určite nestál. „Maďarský prezident odmietol zákon zakazujúci kritizovanie Židov," oslavuje jeho čin (v susedstve zatiaľ vraj nepublikovanej fotky Adolfa Hitlera) internetová stránka neofašistických priaznivcov najznámejšieho popierača holokaustu, britského historika Davida Irvinga.
Zákon bol podľa článku na tejto webovej stránke dielom maďarských Židov a ohrozoval slobodu slova v krajine, kde v dobách židovského komunizmu roky sloboda slova neexistovala.
Do debaty okolo zákona zasiahol v Maďarsku počas vianočných sviatkov ďalší škandál. Moderátor obľúbeného alternatívneho rádia Tilos práve 24. decembra v živej relácii povedal, že by „vykántril všetkých kresťanov".
Vedenie rádia sa od slov moderátora dištancovalo, ospravedlnilo sa a vinníka prepustilo. Hlavná opozičná strana Fidesz a rôzne kresťanské organizácie však od celoštátnej mediálnej rady požadujú okamžité odobratie licencie rádia.