Profesor Colin Pillinger, vedúci tímu vedcov projektu Mars Express pred modelom pristávacieho modulu Beagle 2. FOTO - ČTK/AP
Beagle 2 bol súčasťou sondy Mars Express a oddelil sa od nej hneď pri prvom priblížení k planéte. Stalo sa tak päť dní predtým, ako sa samotná sonda usadila na obežnej dráhe okolo Marsu. Existuje podozrenie, že Európania sa skôr v americkom štýle ponáhľali v snahe, aby pristátie vyšlo na vianočné sviatky.
V sobotu aj včera vedci a technici európskej agentúry márne čakali na signál od Beagle 2. Nezachytili ho ani na šiesty pokus americkej sondy Mars Odyssey. Zbytočne po signále pátrali pozemské rádioteleskopy Stanfordskej univerzity v Kalifornii a anglický Jodrell Bank.
Ďalšia šanca na nadviazanie spojenia bude až po zmene obežnej dráhy kozmickej sondy Mars Express, čo bude až po 4. januári.
Pravdepodobná strata Beagle 2 ešte neznamená, že prvá európska medziplanetárna misia sa skončila neúspechom. Sonda Mars Express má dostatočne bohatý program výskumu najbližšieho planetárneho suseda Zeme.
Oveľa horšie dopadlo Japonsko, ktoré pred dvoma týždňami oznámilo, že ich sonda Nozomi (napriek menu Nádej) nemá nijakú nádej na uchytenie sa na obežnej dráhe Marsu. Päť rokov trvajúca japonská nádej za 40 miliónov dolárov zhasla.
Mars Express túto nádej ešte má. Dôkazom je história. Pred 11 rokmi doletela americká sonda Galileo k Jupiteru. Mala veľké poruchy, veľa nádeje sa jej nedávalo. Aj Galileo mala modul, ktorý spustila do atmosféry Jupitera. Ten však zhorel. A predsa sa nakoniec Galileo tým, čo všetko sprostredkovala, stala azda najúžasnejšou sondou v dejinách kozmonautiky.
Ako skončil 30-kilový modul Beagle 2, ťažko predpokladať. Vysvetlení je niekoľko. Možno modul tiež zhorel, možno nešťastne dopadol a poškodil sa, možno sa neroztvoril, možno mu nefungujú batérie. Možno ho odfúkla marťanská smršť, víchor, ktorý na planéte, bohužiaľ, práve zúri. Možno je úplne v poriadku, len niekde celkom inde, ako mal byť.
Zvyšný program sondy Mars Express bude azda úspešnejší, rovnako ako dve americké sondy, ktoré k Marsu priletia začiatkom januára. Veď všetko sa nemôže skončiť neúspechom, Mars až taký začarovaný nie je.
MILAN LACKOVIČ