BRATISLAVA - Najmä začínajúcim advokátom súdy neprideľujú prípady ex offo. Za každý môžu od štátu dostať asi 15-tisíc korún, ale rozoberú si ich najčastejšie skúsenejší advokáti. Ide o obhajobu ľudí obvinených z trestných činov, ktorí si nevybrali vlastného právnika a určí im ho štát. Náklady neskôr štát vymáha od klientov.
Na každom súde by mal byť zoznam advokátov, ktorí sú ochotní takúto prácu robiť, a súd by mal prípady prideľovať rotačným systémom, v poradí, v akom prichádzajú. „Zatiaľ mi súd ani jeden takýto prípad nepridelil," hovorí mladý právnik, ktorý si neželá byť menovaný. V zozname je už približne pol roka a viackrát oficiálne prejavil záujem venovať sa prípadom ex offo. V meste sú pritom advokáti, ktorí dostanú niekoľko takýchto prípadov mesačne.
O probléme vie aj Slovenská advokátska komora. „Zistili sme to už v minulosti. Signalizovali sme to súdom a ministerstvu spravodlivosti," hovorí predseda komory Štefan Detvai. Pred niekoľkými rokmi sa podarilo na čas dosiahnuť nápravu. „Zrejme výmenou niektorých predsedov súdov sa na to zabudlo," myslí si Detvai.
Ak prípady dostáva len istá skupina advokátov, nie sú len finančne zvýhodnení, ale podľa Detvaia môže byť ohrozená aj nezávislosť rozhodovania sudcov. „Mohlo by sa to zneužiť. Niektorí advokáti, aby získali tieto prípady, by pri obhajobách išli 'po ruke' sudcom a ohrozilo by to nezávislé obhajovanie klienta. Nevylučujem, že dôvodom môže byť aj to, že ten, kto advokáta ustanovuje, uprednostní tých, s ktorými má dobrý vzťah."
Ešte prednedávnom neboli prípady ex offo finančne atraktívne. Odmeňovanie obhajcov sa však zmenilo. Odmena dnes sa už považuje za primeranú. „Advokátom sa oplatí brať veci ex offo," hovorí Detvai. Spomína si na prípad zo Žiliny, kde pred rokmi boli problémy s prideľovaním. Keď sa advokáti sťažovali, komora zakročila.
Spokojní nie sú ani na ministerstve spravodlivosti. V budúcnosti by všetky obhajoby, ktoré prideľuje štát, mali vykonávať verejní obhajcovia. Nevenovali by sa ničomu inému. (rp)