Obhajca a jeho klient. Mikuláša Černáka istý čas obhajoval aj advokát Ján Gereg (vľavo). Od nového roka zanikne delenie na advokátov a komerčných právnikov. Budú združení v novej Slovenskej advokátskej komore. Navyše, novela zákona umožňuje aj pôsobenie zahraničných právnikov na našom území. Právnici z členských krajín Európskej únie tu budú pôsobiť prakticky za rovnakých podmienok ako naši.
FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - V novom roku sa definitívne zlúčia dve právnické komory, ktoré doteraz na Slovensku pôsobili. Zanikne rozdelenie na advokátov a komerčných právnikov, ako ho poznáme od začiatku 90. rokov, na Slovensku už bude len 3500 advokátov. Stanú sa členmi novej Slovenskej advokátskej komory, ktorá preberie členov aj majetok svojich predchodkýň.
„Nastal historický okamih v histórii advokácie," myslí si predseda starej Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai. Tvrdí, že sa zjednocujú podmienky na výkon právnického povolania, ktoré sa vráti k svojej historickej podobe.
Vedenie zanikajúcej Komory komerčných právnikov chce zas dať novelu zákona o advokácii, ktorá zlúčenie umožňuje, na Ústavný súd. „Urobíme tak hneď, ako bude zákon uverejnený v zbierke zákonov," potvrdil hovorca komory Jozef Marko. Podania sú už údajne pripravené. Komerčnými právnikmi sa nazývali advokáti, ktorí nezastupovali klientov v trestných veciach.
Novela okrem zlučovania komôr prináša aj iné zmeny. Asi najdôležitejšou je, že umožňuje pôsobenie zahraničných právnikov na našom území. Právnici z členských krajín Európskej únie tu budú pôsobiť prakticky za rovnakých podmienok ako naši.
Detvai pripúšťa, že príchod zahraničných právnikov sa prejaví na cenách právnych služieb. Zvýšiť by sa mali najmä ceny pre firmy. Zahraničná konkurencia však bude musieť zo svojich zvyčajných cien, ktoré sú v zahraničí o dosť vyššie, skôr zľaviť. „Zákon aj trh sú také jednoznačné, že vyriešia aj otázku cien právnej pomoci," povedal Detvai. Očakáva, že najviac cudzích právnikov príde z Česka, Rakúska a Nemecka.
Od januára aj pri advokátoch, rovnako ako v iných právnických povolaniach, bude platiť tzv. inštitút nulovej tolerancie. Ak niektorého z nich odsúdia za trestný čin, už nikdy by nemal vykonávať svoje povolanie. Platí to aj vtedy, ak mu bol trest zahladený. „Nemyslíme si, že tento postup je celkom správny," hovorí tajomníčka komory Darina Michalková. V trestnom práve je praxou, že na človeka so zahladeným trestom sa pozerá, ako keby nebol nikdy trestaný. Advokátom sa podarilo v parlamente dosiahnuť čiastočný ústupok, v niektorých prípadoch odobratie licencie ešte posúdi komora.
Podstatne sa sprísnia disciplinárne tresty. Jedným z nich je finančná pokuta. Doteraz dosahovala najviac 10-tisíc korún, v budúcnosti to môže byť až 100 násobok minimálnej mzdy.
(rp)
Advokáti budú mať do šiestich mesiacov snem
BRATISLAVA - Zlučovanie právnických komôr si vyžiada aj voľbu vedenia novej Slovenskej advokátskej komory. Každá z jej predchodkýň mala samostatné vedenie aj majetok.
Snem novej komory sa uskutoční do 6 mesiacov od zlúčenia. Dovtedy ju budú viesť vedenia oboch končiacich organizácií v nezmenenej podobe. Nepočíta sa s tým, že by snem prijal kľúč, že v novom vedení budú mať pomerné zastúpenie podľa počtu členov advokáti a bývalí komerční právnici. Advokátov je viac, zastúpenie komerčných právnikov vo vedení ukáže až snem. „Rozhodne o tom členská základňa," povedal šéf advokátov Štefan Detvai.
Právnu pomoc budú môcť vykonávať aj právnické osoby - obchodné spoločnosti. V našom právnom poriadku je to novinka. Každý člen spoločnosti bude povinne poistený na 1,5 milióna euro. Je to v záujme ochrany klientov, ak by napríklad spoločnosť zanikla, alebo keby pre jej nesprávny postup prišiel klient o peniaze. (rp)