
„O tom sa mi ani nesnívalo. Vedel som, že som v nominácii, ale hráčov, ktorí mali za sebou skvelú sezónu, bolo veľa," skromne priznal kapitán českej futbalovej reprezentácie a stredopoliar Juventusu Turín Pavel Nedvěd po tom, čo sa stal víťazom Zlatej lopty pre najlepšieho futbalistu Európy. V prestížnej ankete francúzskeho týždenníka France Football triumfoval stredopoliar Juventusu ako druhý český hráč po Josefovi Masopustovi, ktorý trofej získal v roku 1962.
O Masopustovi len noticka
Pred 41 rokmi priniesol Československý sport o rovnakej trofeji pre Masopusta len malú noticku. Správe v tom čase takmer nikto nevenoval pozornosť, ocitla sa až pod informáciou o víťazstve československých hokejistov v priateľskom zápase s kanadským tímom Saskatoon Quakers 9:4 a vedľa správy o plánovanej schôdzi III. pléna ÚV ČSTV. O Nedvědovom víťazstve informovali vo veľkom všetky české denníky.
„Som veľmi rád, že som mohol dobehnúť takého hráča a takú osobnosť, akou je Josef Masopust," vyznal sa Nedvěd, ktorý v ankete porazil také esá futbalu, ako je Zinedine Zidane, Paolo Maldini či Thierry Henry. Víťazstvo vraj nečakal aj preto, lebo sám seba nepovažuje za nenahraditeľného. „Takí boli len dvaja - Maradona a Platini," poznamenal.
Prečo uspel práve on? „Je to zásluha aj mojich spoluhráčov z Juventusu i z reprezentácie a touto cestou im chcem za to poďakovať. A možno za to môže aj moje krédo: trénovať viac ako ostatní. Tak som bol vždy naučený. Čím viac človek trénuje, tým viac dokáže. Myslím si, že to zatiaľ funguje," vyznal sa Pavel.
Francúzi verili Zidanovi
Francúzsko je sklamané. Verilo Zidanovi, no tvorca hry Realu Madrid skončil až piaty, prehral s českým futbalistom o 126 bodov. Zatiaľ čo tamojšia tlač sa s tým len ťažko zmierovala, Zinedine Zidane s tým nemal žiadne problémy. „Zlatá lopta sa len málokedy mýli. Myslím si, že trofej je v správnych rukách. Keď som odišiel z Turína a Nedvěd prišiel na moje miesto, začal robiť zázraky. Mám radosť, že vyhral. Počul som od hráčov Juventusu, že je to správny chlapec," zložil mu hold víťaz z roku 1998.
Zidane potom v exkluzívnom rozhovore pre denník Sport vymenoval aj Nedvědove prednosti. „Perfektne napáda, prihráva i strieľa. Má v sebe veľa energie a vie si nájsť priestor na zakončenie. Vyžaruje z neho túžba bojovať pre tím," chválil ho Francúz, ktorý sa pred ním musel v tomto roku dva razy skloniť. Vo februárovom vzájomnom zápase v Paríži i v májovom semifinále Ligy majstrov. V pondelok s ním prehral po tretí raz, ale prijal to s nadhľadom veľkého hráča.
Španielske a talianske oslavy
Na rozdiel od francúzskej, španielska a talianska tlač Nedvěda oslavuje. „Zlatý Nedvěd. Juventus sa dočkal už ôsmeho víťazstva v ankete o najlepšieho európskeho futbalistu," píše Corriere dello Sport a pripomína päticu bývalých hráčov „Starej dámy", ktorí anketu vyhrali pred ním (Platini, Sivori, Rossi, Baggio a Zidane). La Gazetta dello Sport cituje Nedvědove slová, že sa nemôže porovnávať s takými šampiónmi ako Raúl, Figo či Zidane a k nim dodáva: „Európski novinári majú iný názor."
V Španielsku sa k ankete vyjadril aj ekonomický denník El Comercio, hoci len jednou vetou. „Fyzický potenciál, cit pre hru a ťah na bránku - to sú kvality, ktoré ocenili európski novinári, keď dali hlas Nedvědovi."
Nemecké a britské denníky sa k ankete postavili oveľa rezervovanejšie. Možno aj preto, že najlepší Nemec Michael Ballack skončil s dvoma hlasmi až na 20. mieste a David Beckham bol až desiaty. Niet sa preto čo čudovať, keď sa britské denníky ďalej venujú rozboru kriketových a rugbyových zápasov.
Dlhý nos diktatúre médií
Najkrajší ohlas priniesol belgický denník La Derniere Heure, podľa ktorého je Nedvědov triumf „dlhým nosom diktatúre médií". Denník sa raduje z toho, že konečne uspel futbalista, ktorý vyniká výlučne svojou hrou, nie účasťou v televíznych programoch, reklamných kampaniach a večierkoch smotánky. (čtk, rh)